Извънредната епидемична ситуация изправя експертите от Националния инспекторат по образованието пред съвършено непозната реалност. Налага се да реорганизират работата си и да проверят дали показателите за оценка на качеството на предучилищното и училищното образование могат да се приложат и при дистанционно наблюдение на обучението.
Критериите „сработват“, макар че няма технология, която да замени живия контакт – в случая между инспекторите и педагозите. Оказва се, че необичайната ситуация само откроява съществуващите различия между учителите, училищата и директорите в разбиранията и подхода им към работата и още веднъж потвърждава, че силно централизираното управление, еднаквите изисквания и остарелите методи на преподаване не са в услуга на доброто образование.
Извънредното положение прави очевидно доколко подготовката на учителите и допълнителната им квалификация е ефективна и подходяща. Там, където училищните ръководства са се погрижили за обучението на преподавателите в съвременни технологични средства и методи, преходът към дистанционна работа е бил значително по-безпроблемен. Въпреки техническите затруднения и напрежението, отново се доказва, че творческият дух и професионализмът на учителите и директорите е съществен фактор за качественото образование. Някои от първите изводи на инспекторите представя д-р Анелия Андреева, директорка на НИО.
"Ръководство за справяне със стреса или защо зебрите нямат язва" е една от знаковите книги на Робърт Саполски, невролог и приматолог, професор по биология, неврология и неврохирургия в Станфордския университет. Доц. Росен Люцканов представя книгата и основните идеи в работата на самия Саполски във "Време за наука". "Книгата е..
Европейският съюз и политиката на Европейската комисия, свързана с безопасния за децата интернет, отдавна е намерила израз в различни директиви. Европейската стратегия за по-добър интернет за децата по същество е всеобхватен подход за гарантиране на защитата, уважението и овластяването на децата и младите хора онлайн. Със Закона за цифровите услуги бяха..
Мръсен въздух, сковаващ студ, вятър, мъгли и човешката кожа, уязвима от всички тези природни фактори. Разговаряхме с дерматолога и водещ специалист в Александровска болница доц. Жана Казанджиева. Диалогът в поредното издание "За здравето" протече на няколко нива с различни сюжети. Първо отделихме внимание на външните фактори, които влияят на..
Той е млад и потомствен земеделски производител от Исперих. Целенасочен, устремен и уверен в себе си е. По време на срещата ни най-често повтаряната от него дума е "трудолюбие". И няма как да е иначе, защото, както сам казва, "от малък тичам след трактора". (В трактора беше и когато му звъннах, за да му кажа кога ще излъчим рубриката, чийто главен..
В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на Геолого-географския факултет на Софийския университет. Той е активен член на Explorers Club Bulgaria - първата по рода си неправителствена организация у нас, посветена на напредъка в научните изследвания и..
Соня Йончева и продуцентската ѝ компания SY11 Events организират "Опералия" в София през есента. Конкурсът "Опералия" за света на класическата музика е..
В "Покана за пътуване" ни гостува човек за когото пътешествията за професия, страст, наука и начин на живот. Професор Климент Найденов, декан на..
Заедно с проф. Людмил Димитров в "Terra Култура" отваряме вратата към едно дълго пътуване в посока словенската д(р)амасцена. През 2025 година в Словения..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg