Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Има други светове“ – почит към живота и музиката на Omori

Стоян Йовчев (Omori)
Снимка: Златина Точкова

Има творци, които преминават като метеори или мълнии през материалната реалност и озаряват периферното ни зрение (и слух) за кратко, но толкова мощно и убедително, че дълго след като ги няма… да има защо да си спомняме с почит и уважение за тях. Нямах честта да се познавам лично със Стоян Йовчев (2000-2020 г.), известен в електронните ъндърграунд среди със сценичното си име Omori. Чух за Omori за първи път около участието му на фестивала за авангардни изкуства „Радар“ във Варна от Ангел Симитчиев, който тъкмо беше публикувал на лейбъла си Amek първото краткометражно издание на тогава 18-годишния Стоян Йовчев „Isomorphism / Transparency“.

„Хлапето“ или „нашето хлапе“, както го нарича Ангел, се появява в полезрението на „по-старите“ на концерта за 10-годишнината на Amek Collective през 2018 г. и оттогава до смъртта си на 13 април 2020 г. активно работи с тях, дообогатявайки представите ни за това какво е съвременна българска електронна авангардна и ъндърграунд сцена. Той идва като изграден артист, по думите на Мартин Луканов от Amek, много напреднал за възрастта си в сравнение с хората от предишните поколения в тази музика у нас, довежда много слушатели (надяваме се и бъдещи автори) от своето поколение… и угасва във Великобритания в един изключително мрачен и депресивен за много артисти период – месец след началото на пандемията. Албумът „Embryogenesis“ – пълнометражният му дебют за Amek – излезе на 15 февруари тази година, а в архивите на Стоян има завещано доста богато за краткия му живот музикално наследство, към което тепърва ще има поводи да се връщаме.

Тази вечер (понеделник, 6 юли) в първата част на „Аларма“ от 21.30 ч. по програма „Христо Ботев“ ще си спомним за Стоян Йовчев (Omori) с разказите на Ангел Симитчиев и Мартин Луканов за него и с музиката от двата му албума за Amek. Това предаване не е некролог, а честване на живота и творчеството на Omori и разсъждение за това, на което най-младите могат да ни научат. Неслучайно и „Embryogenesis“ завършва с пиеса, озаглавена  „There Are Other Worlds“ („Има други светове“).



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Петринел Гочев постави Радичковата "Лазарица" във Враца

"Лазарица" е първата премиера за новата година в Драматично-кукления театър във Враца. Постановката по прочутата пиеса на Йордан Радичков е дело на режисьора Петринел Гочев. След "За хората и свраките" в Сливенския театър, "Епични времена" в Пазарджик и " Ние, духовата музика " в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов" , "Лазарица" е четвърта негова постановка по..

публикувано на 22.01.25 в 16:15

Дневникът на Борис Делчев

През 2025 година се навършват 115 години от рождението на литературния и художествен критик, есеист и мемоарист Борис Делчев. Годишнината ще бъде отбелязана в Дома на киното от 18.00 часа с прожекцията на биографичния филм "Борис Делчев – живот и дневник" под режисурата на проф. Александър Донев и Владислав Кодев. Ще бъде представено и..

публикувано на 22.01.25 в 15:33

Кино в селата

Фестивалът "На кино, на село" е инициатива на Петра Тонева и Евгения Танева, чиято цел е изграждане на мрежа в най-малките населени места с редовен достъп до съвременно кино. "За мен беше важно да направя нещо в България, което считам за любимо и вдъхновяващо" – казва Петра Тонева, която се занимава с научна работа в Исландия. Тя създава фондация..

публикувано на 22.01.25 в 12:15

Марта Радева гостува в Шумен с "Човекът от последния вагон"

Зала "Сава Доброплодни" на шуменското НЧ "Добри Войников – 1856" ще посрещне авторката Марта Радева и "Човекът от последния вагон" – нейната дебютна книга с разкази днес от 17:30 ч. Радева дълги години се изявява в различни журналистически жанрове, като междувременно печели национални литературни конкурси със своите разкази. Дебютният сборник..

публикувано на 22.01.25 в 11:42

"Светът. Кратка енциклопедия" – ново издание на БАН

Издадоха нова енциклопедия, подготвена от научно-редакционния екип на Научноинформационен център "Българска енциклопедия" – БАН, под главната редакция на акад. Илза Пъжева и с помощта на автори и консултанти – водещи учени и специалисти в различни научни области. В близо 700 страници "Светът. Кратка енциклопедия" представя в синтезиран вид..

публикувано на 22.01.25 в 11:30