Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Има други светове“ – почит към живота и музиката на Omori

Стоян Йовчев (Omori)
Снимка: Златина Точкова

Има творци, които преминават като метеори или мълнии през материалната реалност и озаряват периферното ни зрение (и слух) за кратко, но толкова мощно и убедително, че дълго след като ги няма… да има защо да си спомняме с почит и уважение за тях. Нямах честта да се познавам лично със Стоян Йовчев (2000-2020 г.), известен в електронните ъндърграунд среди със сценичното си име Omori. Чух за Omori за първи път около участието му на фестивала за авангардни изкуства „Радар“ във Варна от Ангел Симитчиев, който тъкмо беше публикувал на лейбъла си Amek първото краткометражно издание на тогава 18-годишния Стоян Йовчев „Isomorphism / Transparency“.

„Хлапето“ или „нашето хлапе“, както го нарича Ангел, се появява в полезрението на „по-старите“ на концерта за 10-годишнината на Amek Collective през 2018 г. и оттогава до смъртта си на 13 април 2020 г. активно работи с тях, дообогатявайки представите ни за това какво е съвременна българска електронна авангардна и ъндърграунд сцена. Той идва като изграден артист, по думите на Мартин Луканов от Amek, много напреднал за възрастта си в сравнение с хората от предишните поколения в тази музика у нас, довежда много слушатели (надяваме се и бъдещи автори) от своето поколение… и угасва във Великобритания в един изключително мрачен и депресивен за много артисти период – месец след началото на пандемията. Албумът „Embryogenesis“ – пълнометражният му дебют за Amek – излезе на 15 февруари тази година, а в архивите на Стоян има завещано доста богато за краткия му живот музикално наследство, към което тепърва ще има поводи да се връщаме.

Тази вечер (понеделник, 6 юли) в първата част на „Аларма“ от 21.30 ч. по програма „Христо Ботев“ ще си спомним за Стоян Йовчев (Omori) с разказите на Ангел Симитчиев и Мартин Луканов за него и с музиката от двата му албума за Amek. Това предаване не е некролог, а честване на живота и творчеството на Omori и разсъждение за това, на което най-младите могат да ни научат. Неслучайно и „Embryogenesis“ завършва с пиеса, озаглавена  „There Are Other Worlds“ („Има други светове“).



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Спектакълът „Снежен сън“

"Снежен сън" – коледен спектакъл за деца и възрастни

Театрална къща "Мариета и Марионета" ще зарадва многобройните си почитатели със завръщането на авторския спектакъл "Снежен сън" под режисурата на Мариета Ангелова - Марионета. Публиката ще има възможност да "надникне” в страната на Дядо Коледа – Лапландия и да стане свидетел на последните приготовления на подаръците за всички, които вярват в коледния..

публикувано на 18.12.24 в 17:35

Бина Калс представя новата си поетична книга "Литания"

След премиерата си в Бургас и София, новата стихосбирка "Литания" на Бина Калс бе представена и в "Артефир". Книгата е посветена на майката на поетесата и съдържа 44 стихотворения, писани през последните 12   години и обединени в седем цикъла. Редактор на "Литания" е Роза Боянова. Фотографията на корицата е писателя фотограф д-р Любомир Калудов. В..

публикувано на 18.12.24 в 16:40

Правото да грешиш във фотографията

Първата среща от новата инициатива на Photoworld, наречена "Уроците на неуспеха", събра известните съвременни фотографи Валерий Пощаров, Пенко Скумов и Свилен Начев в рамките на едноименна дискусия. Говорим и с тримата в "Какво се случва" по въпросите какво е успех и какво неуспех в полето на фотографията днес. "Хората често си задават технически..

публикувано на 18.12.24 в 14:35
Венцислав Диков

"Институт за невъзможни неща" в Япония

Тази година Венцислав Диков представи свои картини в Япония, Токио, под наслов "Институт за невъзможни неща", в галерия "Сан-Ай". Това е неговото трето посещение в "Страната на изгряващото слънце" – специално място, в което преоткрива себе си: "Кацнахме по залез и първото, което видях от Япония, след седем години, беше залезът над Фуджи-сан и огрени..

обновено на 18.12.24 в 08:58

"По следите на изгубената поезия" с Цанко Лалев

Третото събитие от новата поредица "По следите на изгубената поезия" в Литературния клуб на Столична библиотека е на 18 декември от 18:30 ч. Поредицата се представят автори, започнали творческия си път като поети, но след това преминали към друг жанр или жанрове, в които са се утвърдили.  Този път гостува писател, чиято популярност се гради върху..

публикувано на 17.12.24 в 17:50