Дългогодишният директор на Националната гимназия за древни езици и култура Гергина Тончева и академик Антон Дончев са първите лауреати на новоучредената награда за духовен принос, която връчва Народният театър „Иван Вазов“. Тържествената церемония се състоя на 9 юли вечерта на Голяма сцена в театъра, а имената на носителите на престижния приз, който ще се връчва всяка година, обяви от сцената председателят на Фондация „Основа“-та акад. Дамян Дамянов.
Церемонията бе финалът на грандиозните чествания на 9 юли, с които Народният театър отбеляза 170-годишнината от рождението на Патриарха на българската литература.
Гергина Тончева не успя да присъства на церемонията и наградата от нейно име прие проф. Анастас Герджиков.
„Ние сме тези, благодарение на които Вазов е жив. Той си отиде, но остави след себе си един невероятен космически кораб, в който спят героите и идеите му, и те оживяват, когато се съединим с тях, когато им дадем от времето, кръвта и любовта си. Ние подаряваме вечност на героите на Вазов“, каза от сцената акад. Антон Дончев, чиято награда бе връчена от патрона на честването и кмет на Столична община Йорданка Фандъкова.
„На рождения ден на нашия патрон храмът, който носи неговото име и е събирал хиляди българи, присъствието на Иван Вазов е особено осезаемо и необходимо, даже насъщно, в тези дни на изпитание. Той вдъхва сила в душите ни, иска от нас да съберем достойнство, смелост, воля, братски сговор и съединени сили. Тази вечер Вазов е на стола си, за да ни напомни, че „След теб потомство иде цяло“. Благодарим ти, поете, за думите, които ни даде и за свещения език на дедите ни. Благодарим ти, че пазиш тази сцена и в светли и в мрачни мигове. Знаем, че с теб винаги жив е българският Бог“, произнесе от сцената директорът на театъра Мариус Донкин.
Сред специалните гости на церемонията беше и кметът на Сопот Деян Дойнов, който връчи на Йорданка Фандъкова и Мариус Донкин статуетки-бюст на Иван Вазов, които са копие на наградата, която общината дава всяка година на лауреата на най-голямата награда за литература в България, и дърворезба, изобразяваща сюжет от Възраждането и черквата „Свети Петър и Павел“ в Сопот, описана в романа „Под игото“.
В началото на церемонията, чийто водещ бе актьорът Дарин Ангелов, слово по повод юбилея произнесе изтъкнатия вазовед проф. Милена Цанева. Тя бе удостоена с медал за духовен принос, а наградата връчи директорът на БАН акад Юлиан Ревалски.
Публиката в залата чу изпълненията на децата Калина Божинова и Симеон Ангелов на „Аз съм българче“ и „Моята молитва“, и изгледа документалният филм „Театър по време на пандемия“ на режисьора Борис Радев. След края на прожекцията бе и премиерата на Голяма сцена на спектакъла „О, ти, която и да си“, посветен на Иван Вазов. Режисьор е Бойка Велкова, а в актьорския екип са Параскева Джукелова, Биляна Петринска, Ева Тепавичарова, Радина Боршош и Ненчо Костов. Сценографията и костюмите са дело на Нина Пашова, музиката – на Теодосий Спасов, а хореографията – на Мила Искренова.
Началото на честванията по повод 170-годишнината от рождението на Иван Вазов бе дадено сутринта на 9 юли с откриването на съвместна изложба с партньорите на честванията – Столична община и БАН в градинката пред Народния театър. Думи на почит към народния поет изрекоха патронът на честванията – кметът на Столична община Йорданка Фандъкова и драматургът на театъра Мирела Иванова.
След финала на церемонията към къщата на Иван Вазов на ъгъла на ул. „Раковски” и „Иван Вазов” се отправи шествие с участието на актьори от трупата и служители на на театъра, интелектуалци и граждани. Там 11-годишната Калина Божинова – дъщеря на актрисата Параскева Джукелова, и 13-годишният Симеон Ангелов – син на актьора Даниел Ангелов, представиха от любимия балкон на Вазов с изглед към театъра емблематичните му стихотворения „Аз съм българче” и „Молитва”.
Шествието продължи към паметника на Вазов, където слово произнесе директорът на Националния литературен музей Атанас Капралов и прозвучаха стихове на поета.
Снимки Ани Петрова
"Безсъдбовност" е най-известният роман на унгарския писател от еврейски произход Имре Кертес. Това е първата книга от неговата трилогия за Холокоста, наградена с Нобелова награда за литература през 2002 година за "книгите на писателя, които подкрепят крехкия опит на индивида срещу варварския произвол на историята". За първи път романът е публикуван..
Плевенският театър "Иван Радоев" гостува на софийската публика с един от най-новите си спектакли – "Есенна соната" от Ингмар Бергман. Постановката по прочутата пиеса на големия шведски режисьор и драматург е дело на режисьорката Детелина Станева, която е сред най-младите творци в българския театър. Текстът на Ингмар Бергман е в превод наВаса Ганчева...
Срещаме ви с едно от най-смелите пространства за съвременно изкуство в София – галерия "Пунта". Открита през 2022 г. на улица "Дунав", галерията е основана от куратора Бояна Джикова и художниците Аарон Рот и Викенти Комитски. Тя е посветена на пост-интернет естетиката и на така наречения "траш арт" – художествена практика, която експериментира с..
90-годишнината на петима от големите артисти на Сатирата – Васил Попов, Петър Пейков, Димитър Манчев, Вели Чаушев и Хиндо Касимов – ще бъде отбелязана в спектакъл под режисурата на Николай Младенов, със съдействието на БНР и БНТ. Участват актьорите Йорданка Стефанова, Александър Григоров, Ивайло Калоянчев, Мартин Желанков, Михаил Сървански, Николай..
"Антология Съвременна българска поезия" има официална премиера на 5 декември от 18,30 ч. в Yalta ArtRoom . Включени са 43 утвърдени имена, а целта на книгата е послание за бъдещите поколения, към които е адресирано най-доброто от българската поезия. Сред авторите, редом с известни поети като Бойко Ламбовски, Иван Ланджев, Маргарита Петкова, Палми..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg