Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

1970 в песен и стих

Слушайте "Изпята поезия" на 12 юли от 17 часа

БНР Новини
Ерик Клептън
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Текстове, песни и изпълнения на Робин Макел, Джеймс Тейлър, „Тангра“, Стийв Уинуд, Ерик Клептън, Били Престън, Стинг, Сашал Васандани, Джералд Клейтън и „Ърт, уинд енд файър“ представят в предаването за песенна лирика „Изпята поезия“ Кристиян Бояджиев заедно с Димитрина Кюркчиева на 12 юли от 17 часа.

За начало звучи Your Smiling Face „Твоето усмихнато лице“ – кратка, усмихната, щастлива песен. С нея започва албумът на Джеймс Тейлър “JT”. Съзнателно или не певецът повтаря онова, което две години по-рано Ерик Клептън прави със своя продукция и поставя инициалите си като нейно име: EC Was Here, т.е. „Ерик Клептън беше тук“ с привлекателно художествено оформление на книжното тяло.

В срещата ни прозвучават гласът и китарата на Клептън, чуваме ги със запис от лондонския „Роял Албърт Хол“ по време на концерт, организиран в памет на Джордж Харисън. Заедно с певеца-органист Били Престън и верни приятели Ерик Клептън изпълнява песента на Харисън Isn’t It a Pitty (Не е ли жалко):

„Не е ли жалко

да разбиваме сърцата си,
да си причиняваме взаимно болка,
и да приемем любовта,
без дори да се замислим
да отвърнем със същото?!
Някои неща отнемат време
и малко хора виждат, че всички сме еднакви,
а заради сълзите
очите им нямат и надежда
да съзират красотата, която ги заобикаля.
Не е ли жалко…“

Песента Isn’t It a Pitty е водеща в тройния винилов албум на Джордж Харисън с философско заглавие All Things Must Pass (Всички неща трябва да отминат“ или „Всичко отминава).

Продукцията на Харисън се появява в годината, когато е издадени първият самостоятелен албум на Пол Маккартни, а по-късно и на Джон Ленън – грамофонната плоча John Lennon/Plastic Ono Band. Всичко това се случва през 1970-та, година на официалната раздяла на „Бийтълс“.

Половин век оттогава. Наистина, не е ли жалко…


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Васил Казанджиев на 90 години

Васил Казанджиев е една от най-ярките фигури на съвременната българска музикална култура, чието творчество е вдъхновение за поколения музиканти и ценители на изкуството. Забележителният български композитор, диригент и педагог ще бъде почетен с концерта "90 години Васил Казанджиев", който ще се състои в рамките на международния фестивал "Софийски..

публикувано на 28.09.24 в 10:05

Сублимно изпълнение на "Турандот" на сцената на Виенската държавна опера

С постановката на Клаус Гут, Виенската държавна опера празнува 100-годишнината от рождението на композитора със звезден състав – Асмик Григориан като Турандот и Йонас Кауфман като Калаф сред други. Главната роля е дебют и за двамата изпълнители. "Психологическият подход на Клаус Гут и великолепното дирижиране на Марко Армилиато се разгръщат във..

публикувано на 28.09.24 в 08:00

Доайенът на японския джаз Масахико Сато за първи път в София

Фрий джаз концертът на годината – нещо невиждано за плахата и почти девствена за тази музика София (*на Акира Саката & Entasis в разгара на изтеклото вече лято) – вдъхнови екипа на "Аларма Пънк Джаз" през октомври да покани и друг от първопроходниците на японския авангарден джаз (от 60-те, че дори още от края на 50-те, та до днес!), а именно -..

публикувано на 26.09.24 в 20:52

Георги Ценов: Любовта към звука е първият фактор за това дали искаш да свириш на даден инструмент

Перкусионистът Георги Ценов е роден в София и започва музикалното си образование от ранна възраст. Завършва Националното музикално училище "Любомир Пипков" и печели множество международни награди, сред които трето място на "Млади виртуози" през 2006, второ място на Международния конкурс "Пендим" награда на публиката на Международния конкурс за ударни..

публикувано на 25.09.24 в 12:35

Полифоничното сътворение по време на фестивала Laus Polyphoniae

В предаването "Музика хисторика" ви пренасяме на фестивала за ранна музика Laus Polyphoniae в Антверпен , който тази година се състоя между 23 август и 1 септември. Както винаги сред участниците бяха едни от най-известните вокални и инструментални състави, изпълняващи музика от Средновековието, Ренесанса и Барока, в това число Cappella..

публикувано на 23.09.24 в 09:15