Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Политологът Георги Киряков:

Протестът не е от младите и за младите, а от всички за всички

Снимка: БГНЕС

"Политическо лице, което днес не излиза на улицата, а на избори ще претендира да изразява нагласи, няма да има легитимност – каза политологът Георги Киряков.

Много са линиите на протестите, има всякакви искания. Нормално е за всеки протест да търси лице, което да обединява нагласите и исканията.

Пръв посегна към търкалящата се по улиците власт президентът Румен Радев. Но има много други хора, които се привиждат от протестиращите като основни лица и представители, говорим и за Христо Иванов, и за всички други политици, които са на улицата и нямат страх от недоволството, защото това е в основата на бъдещите политически или партийни действия с оглед предстоящите избори – да няма страх от гражданите, които изразяват искания.

Недоволството не е съсредоточено само в София. Темата на възникването на протестите засяга не само София, засяга всички.

БТАДори премиерът да успее да стигне до редовни избори, той ще калкулира сериозни загуби, много по-сериозни, отколкото ако сега предизвика предсрочни избори."

Киряков коментира и идеята за свикване на Велико народно събрание:

"Наивно е да смятаме, че подобно решение ще предизвика смяна на системата. Напротив, вероятността да се възпроизведе сегашният модел е голяма, което не значи протестиращите да отстъпват от сегашните си искания за оставка на главния прокурор и правителството.

Няма как да кажем на скептиците, които смятат, че нищо не може да се промени, нещо. Можем да им покажем, че има желание за промяна и непримиримост към действията на властта. 

Достигнат е момент, отвъд който настоящият модел на упражняване на власт не е възможен. Протестите продължават. Те не са от младите и за младите, а от всички за всички."


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тадия Цветкович – от спешната помощ в Сърбия до чаения бизнес у нас

В рубриката "Мигранти с таланти"  ви срещаме с Тадия Цветкович , който е от град Лесковац , съседна Сърбия. Тадия завършва гимназия с медицински профил и известно време работи като медицински брат в спешна помощ, но след това открива, че медицината не е неговото призвание и се насочва към търговията, завършвайки икономическо образование в..

обновено на 22.08.25 в 13:29

Създателят на "Аз на пътя": Глобите са за приходи, не за решения

Пред съдебните палати в Бургас, Пловдив и София се проведоха протести, организирани от сдружение "Ангели на пътя" , в подкрепа на пострадалите при тежкия инцидент с АТВ в Слънчев бряг. Само преди седмица 18-годишният Никола Бургазлиев блъсна петима пешеходци на тротоар в курорта. Състоянието на двама от тях – 35-годишна жена от Пловдив..

публикувано на 22.08.25 в 12:47

Музика, танц и надежда в подкрепа на момиче от Бургас

Благотворителен концерт под надслов "Да помогнем на Тани" предстои в Летния театър в Бургас. Събитието е в подкрепа на 17-годишната Таня Сурчева, която вече девет години води тежка битка с рядък злокачествен мозъчен тумор. За да бъде извършена нова животоспасяваща операция, семейството ѝ се нуждае от 35 хиляди евро. Именно с тази цел бургазлии..

публикувано на 21.08.25 в 09:00
Снимката е илюстративна

Не/възможното пътуване

Повече за културата да живеем заедно в едно общество, за таланта да подредим реалността си, така че ничие достойнство, права и безопасност да не бъдат накърнени. До какво водят безразличието, безсърдечността и невежеството? След случая със свалянето от самолета на семейство заради батерията на инвалидна количка и сигналите за недостъпност в градския..

публикувано на 20.08.25 в 18:46

100 000 българи подкрепиха петицията срещу клетките за телета

Вчера в Народното събрание бе внесена петиция с над 100 хиляди подписа за забрана на клетките за телета в България . Акцията предизвика силен обществен отзвук и привлече вниманието не само на граждани, но и на артисти, ветеринарни лекари и фермери, които се включиха в инициативата. "Невидими животни" внесе в парламента подписка за забрана..

публикувано на 20.08.25 в 11:12