Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Подсъзнанието не различава истина от лъжа

БНР Новини
Най-популярното изображение на психиката е айсберг, при който съзнаванато едва се показва над водата
Снимка: Pixabay

Човешкият мозък извършва около хиляда трилиона логически операции за секунда. Не се налага да караме сърцето си да бие или стомахът си да преработва храната. Всички тези процеси се контролират от извънредно развитата ни мозъчна система. Част от нея е подсъзнанието, което на свой ред събира и складира всичко – от онова, което сме забелязали и което е поглъщало вниманието ни, до напълно второстепенни и периферни събития.

Всичката тази трупана с години информация, която битува без йерархия или индекс, определя избора ни на професия, партньор, филм за гледане или цвят на завесите в банята.  

Нещо повече, ние сме пълни с фалшиви спомени. Каквото и да сме преживели обаче, емоциите, свързани с него са истинни, независимо от фактологичната страна на нещата.

Живеем емоционално, в плен на своите емоции, нужди, желания и страхове, съзнанието е само онова, което им придава рационална форма, а то е само видимата част от айсберга.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Акад. Атанас Атанасов

Акад. Атанас Атанасов: Храната има енергия, която влияе върху нас

Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от водещите земеделски учени в България с дългогодишен и впечатляващ опит в теорията и практиката на земеделската наука. Някои от неговите перспективни виждания са изпреварили времето и очевидно ще имат..

публикувано на 19.07.25 в 09:40
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10

Южночерноморският ни Вавилон

Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..

публикувано на 13.07.25 в 12:05