Един от най-обичаните български актьори кани на емоционална разходка в своя театрален свят. Николай Урумов представя тази вечер (6 август) под открито небе автобиографичния си моноспектакъл „От роля в роля“.
Представлението е колаж от любими роли и песни, които актьорът е играл и изпял през годините, но и възможност за надникване във вълшебния свят на театъра „зад завесата“. На сцената оживяват отново Бай Ганьо, Санчо Панса от „Дон Кихот“, Маргариди от „Криворазбраната цивилизация“, откъси от „Ривизор“ на Гогол, „Службогонци“ на Вазов... В представлението актьорът разказва и за весели и забавни моменти от съвместната си работа с наши именити актьори на сцената или на снимачната площадка – Георги Черкелов, Стефан Данаилов, Стоянка Мутафова, Антон Горчев, Иван Кондов, Петър Слабаков, Георги Русев...
В предаването „Нашият ден“ Николай Урумов разказва и как му се е отразила дългата принудителна пауза, когато театрите бяха затворени:
„Зле ми се отрази, както на всички колеги. Защото ние сме свикнали да живеем на сцената. Много пъти се казва „играеш на сцената“... Абе не, ние не играем на сцената. Ние живеем на сцената. Ние живеем за сцената. И това е все едно някой да ти отнеме живота. Така че всички колеги се чувстваме зле, но проявяваме разбиране, няма как. Ние не сме на площадите да протестираме за това, че са затворили театрите или че са намалили посещаемостта до 50 процента, а в някои градове до 30 процента все още. Така че аз лично никого не обвинявам. Разбираме, че зрителят не се чувства комфортно с тия маски в салоните, че времето сега е друго и на хората може би не им е сега до театър и предпочитат да излязат на въздух, след като са били толкова дълго затворени. Така че обяснимо е всичко и аз никого не обвинявам. Надявам се от есента всякакви рестрикции да паднат, зрителите да разберат, че за тях няма никаква опасност в зрителната зала, защото са с гръб един към друг, а не с лице един към друг. По-скоро опасността е за нас, актьорите, ако има такава. Защото ние сме един срещу друг, ние говорим, ние викаме, ние пеем, ние се смеем, ние протестираме от сцената. Мисля, че в по-късен час, на сцени на открито – прохладно, приятно, няма проблем“.
Представлението „От роля в роля“ можете да гледате тази вечер (6 август) от 21 часа на Лятната сцена на Нов театър НДК.
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg