Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съвременното тълкуване на богатството на артефактите

Доц. Бони Петрунова: Иска ми се, който дойде на Калиакра, да не иска да си тръгне

Снимка: БГНЕС

"Археологията се състои от издирване, идентифициране и социализиране на предмети – и в тази последната част ние сме длъжници на хората." Това каза доц. Петрунова, директор на Националния исторически музей.

"Харесвам този модел – да се привличат народните предания и традиции, вярванията, т.е. как човекът подхожда във всекидневието си, ръководен от това, което мисли, от онова, което е възпитано в него, от културния модел и спрямо него как той се отнася към важните неща раждането, смъртта, битовите неуредици, как възприема живота..." – каза още доц. Петрунова, коментирайки думи на проф. Иван Венедиков от Златния фонд на БНР.

Тя разказа за непосредствената си работа по разкопките около нос Калиакра: "Иска ни се обектът да е такъв, че когато човек дойде, да не му се тръгва, да му се прииска да научи всичко онова, което ние, археолозите, сме научили.

Доц Петрунова разказва за съвременното тълкуване на богатството на артефактите по българските земи и значението им за съвременните хора, които трябва да знаят откъде са дошли или тръгнали предците им.

В този смисъл ценностите на една находка не се измерват (само) в каратите и ювелирната работа, вложена в направата ѝ, а с разказа си за това как са живели хората в далечни епохи, каква е била културата им, какво са мислели за себе си и света около себе си.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илияна Маринкова

Илияна Маринкова: Това видях в Украйна – желанието за живот

Илияна Маринкова, журналистка от "Фрогнюз", коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" изкуството и културата по време на война. Илияна се завърна от Украйна преди дни и присъства международния кинофестивал "ОКО", който се проведе в Болград, Украйна. Украйна през фестивала "ОКО" "Фестивалът е етнографски и това, което си говорехме с Татяна..

публикувано на 28.09.24 в 08:50

Село Флорентин – някъде там, накрай България

Село Флорентин се намира в община Ново село и в него живеят около 300 човека. Разположено е на брега на река Дунав. На 18 км е от областния град Видин и на 6 км от общинския си център. През римско време възниква крепостта Флорентиана. Тя се е намирала на около 1 км източно от селото в местността "Валя Турчилор:, върху невисок хълм, надвесен над брега..

публикувано на 28.09.24 в 08:25
Катерина Рашевска

Катерина Рашевска: Отвличането на украински деца е геноцид

Защо Русия отвлича украински деца по време на войната и как могат да бъдат върнати те в страната, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Катерина Рашевска , адвокат в Центъра за човешки права в Киев, Украйна. "Нашата организация е създадена през 2013 г. от първите дни на руската агресия, след окупацията на Кримския полуостров. Още тогава..

публикувано на 27.09.24 в 17:45
Андрей Несмачни

Андрей Несмачни: Никоя страна в Европа не е застрахована от руска агресия

Андрей Несмачни е ветеран от войната на Русия в Украйна. Ранен е при Херсон през 2023 г. Когато се завръща в Ирпин, решават с негов приятел да създадат място, в което други ранени войници да могат да работят. Кръщават фабриката са стъклени сувенири Bat Art . Андрей разказва за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо е важно за възстановяването на..

публикувано на 27.09.24 в 16:20

Андрей: Тази война трябва да стане война на дронове

Андрей и Олга имат лаборатория за изработка на дронове в Украйна. Този август при срещата ми с тях те разказаха за "Мрежата" по програма "Христо Ботев" защо дроновете са важни за тази война, как са започнали да правят дронове и защо те спасяват човешки животи на фронта. "Това е нашата лаборатория. Тук проектираме и произвеждаме всички наши..

публикувано на 27.09.24 в 16:15