Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В „Неделен следобед“ – операта „Корсарят“ на Верди

4
Снимка: michael-moran.com

Благодарение на международния музикален обмен на Еврорадио „Неделен следобед“ ще ви отведе на фестивала „Шопен и неговата Европа“ във Варшава.

На 24 август миналата година във Варшава е била представена операта „Корсарят“ на Джузепе Верди. Под диригентството на Фабио Бионди, с участието на неговия ансамбъл „Еуропа галанте“, оперния и филхармоничен хор на театър „Виелки“.

Действащите лица и изпълнителите:
• Корадо – Матеус Помпеу, тенор
• Медора – Илона Матарадзе, сопран
• Гулнара – Карен Гардеазабал, сопран
• Саид – Алексей Богданов, баритон
• Джовани – Матеуш Стачура, бас
• Селим, Евнух, Роб – Павел Чичонски

Диригентът Фабио Бионди
Операта е създадена по либрето на Франческо Пиаве по едноименната поема на Джордж Байрон издадена през 1814 г. Освен Верди прочутата поема става основа и за балет със същото име създаден от Адолф Адам.
Премиерата на вердиевата опера е на 25 октомври 1848 г. в Триест. Днес този театър носи името на Верди. Следващите постановки са само няколко в Италия – през 1852 се играе в Милано и Торино, а през 1853 в Модена, Новара, Венеция и Верчели. След това операта е забравена за повече от век. През 1963 г. Франко Ферара я представя в концертно изпълнение в двора на Двореца на дожите във Венеция в рамките на „Венецианските музикални празници“. Следваща постановка има в Сан Ремо през 1980 г. с диригент Маурицио Риналди.

През 20 век операта е представена за първи път в Лондон през 1966, а след това в САЩ през 1981 г. По време на фестивала Верди в Сан Диего през 1982 г. в постановката на „Корсарят“ участват Розалинд Плаурайт и Джун Андерсън. Играе се и през 2008 в Парма на фестивала „Верди“. Има и няколко концертни изпълнения – в Барселона и Лондон през 1996 г., като Корадо е Хосе Кура. Изпълнява се в Ню Йорк и Вашингтон съответно през 2004 и 2014 г. През 2018 г. операта има нова продукция във Валенсия. Миналата година фестивалът „Шопен и неговата Европа“ поднесе представлението, което ще звучи от 14.30 часа на 23 август по програма „Христо Ботев“.

Матеус Помпеу (Корадо), Карен Гардеазабл (Гулнара) и Алексей Богданов (Саид)
Бразилският тенор Матеус Помпеу вече е пял в най-големите театри в родината си. Кариерата му в Европа започва през 2017 г. със специализация във Валенсия и работа под ръководството на Давиде Ливърмор и Пласидо Доминго. Там се запознава с диригента Фабио Бионди, който го включва в няколко от проектите си. На фестивала във Варшава е пял и в операта „Халка“ на Монюшко. Канят го за спектакли в Хамбург за „Завръщането на Одисей в родината“ във Валенсия. До сега репертоарът му не е много голям и включва „Вълшебната флейта“ на Моцарт, „Кармен“ на Бизе, „Лучия ди Ламермур“ на Доницети, Бепе в „Палячи“ на Леонкавало и др.

Илона Матарадзе е родена в Грузия. Учи в Москва. Завършва консерваторията там, а след това прави майсторски класове Германия, Франция, Испания. Работи в студиото на Пласидо Доминго във Валенсия. Имала е ангажименти в Тел Авив, в Пезаро, Ливорно, Лука, Пиза. В репертоара ѝ са партиите на Мими, Джилда, Дездемона, Микаела, Адина и др.

Карен Гардеазабл е мексиканка. Завършва консерватория в Мексико сити, специализира при Денис Д`Нийл в Уелс, както и в Италия. Участва в майсторски класове на Франсиско Арайза, Грегори Кунде, Давиде Ливермор, както и в центъра на Доминго във Валенсия, където дебютира като Адина от „Любовен еликсир“ на Доницети.

Алексей Богданов е роден в Одеса, но през 1992 г. родителите му се установяват в Сан Франциско. Професионалния си дебют прави през 2008 г. в „Троилус и Кресида“ на Уилям Уортън. Учил е в университета в Индиана, в Санта Крус, бил е стипендиант в програмата на Доминго в операта във Вашингтон. Имал е ангажименти в театрите в Атланта, Вашингтон, в Канада където прави Евгений Онегин. В репертоара му са още Ескамилио, Шарплес, Скарпия, Шчелкалов от „Борис Годунов“, Лионел от „Орлеанската Дева“, Дон Жуан, Гулиелмо и Фигаро на Моцарт, Белкоре, както и четирите басови роли в „Хофманови разкази“.
Има интерес и към ораториалната музика. Изпълнил е „Месия“ на Хендел, Реквиемите на Моцарт, Форе и Дюлюфле, „Те Деум“ на Дворжак, „Глаголическата меса“ на Яначек.

Съдържание на операта „Корсарят“ на Джузепе Верди



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Напусна ни внезапно маестро Драгомир Йосифов

Внезапно на 58 години ни напусна Драгомир Йосифов – композитор, музиколог и диригент на Хора на Опера Пловдив. Драгомир Йосифов е роден през 1966 г. във Варна. Завършва диригентския клас на Държавната музикална академия в София при проф. Васил Арнаудов и доц. Димитър Манолов. Негови учители по композиция са проф. Лазар Николов и Божидар Спасов...

публикувано на 31.10.24 в 15:09

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 ноември 2024 г.

1 ноември Свири Оркестърът на Румънското национално радио с диригент Румън Гамба. 3.00 часа – Йон Думитреску (1913-1996), Симфоничен прелюд. 3.11 часа – Пьотр Илич Чайковски (1840-1893), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 35. Солист: Александру Томеску (цигулка). 3.48 часа – Николо Паганини (1782-1840), Каприз № 24 в ла минор. Изпълнява Александру..

публикувано на 31.10.24 в 10:25

Как дигиталната музика промени музикалния бизнес?

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" говорим за музикалното мениджърство и клубния живот в различните краища на Европа. Събеседник е Светослав Нунев – организатор на събития и концерти на български изпълнители в световната музикална столица Лондон, с дългогодишен опит като композитор и диджей. Той сподели своите наблюдения и..

публикувано на 30.10.24 в 11:36
Плакат -

Британските психеделик рок класици The Telescopes за първи път в България

Легендарната британска нойз/спейс/дрийм поп/психеделик рок формация The Telescopes , оглавявана от Стивън Лори, пристига у нас за концерт на 5 ноември в зала "Сингълс" а НДК по покана на "Аларма Пънк Джаз" на БНР. С музиката от съвсем новия си албум Halo Moon , издаден миналия месец от Tapete Records . По-рано тази година пък Fuzz..

публикувано на 28.10.24 в 21:49
Митко Щерев

Митко Щерев се прощава с публиката: Последен концерт и поглед назад

Наскоро българската музикална сцена бе изправена пред новината, че обичаният композитор Митко Щерев ще се оттегли от сценичните си изяви. Окончателното сбогуване ще се състои на 28 октомври в зала 1 на НДК, по време на заключителния концерт "Обич и песен ". По думите на Щерев, неговото реално оттегляне от сцената е настъпило още през..

публикувано на 28.10.24 в 12:08