Красив финал на фестивала „Опера в Летния театър“ е оперната гала, наложила се като едно от традиционно най-търсените летни представления за варненци и гостите на морския град. Диригент на заключителния спектакъл тази година е маестро Григор Паликаров, участват хор и оркестър на Държавна опера – Варна. Спектакълът включва ефектна мултимедия и е под мотото "Изкуството е феникс!".
Галата е със специалното участие на обичана звездна двойка артисти – тенора Камен Чанев и сопраното Таня Иванова. Те ще зарадват публиката с любими арии и голям любовен дует. Под палката на маестро Григор Паликаров и с режисурата на Сребрина Соколова в Летния театър ще излязат три великолепни сопрани – Рената Вари от Румъния, Цветелина Василева и Таня Иванова, блестящото мецосопрано Гергана Русекова и тенорът Даниел Магдал от Румъния, когото варненската публика запомни от вдъхновеното изпълнение на Дон Хосе от "Фламенко Кармен" преди месец. В спектакъла участват и брилянтните солисти на Държавната опера в града Валерий Георгиев – тенор, Иво Йорданов – баритон и Деян Вачков – бас.
Програмата е само от бисери на световната оперна класика. Сред тях са моменти от великите опери на Джузепе Верди "Сицилиански вечерни", "Бал с маски", "Ернани", "Силата на съдбата", "Трубадур", "Набуко". Зрителите ще чуят и обичани арии и хорове и от шедьоври на Пучини, Гуно, Маскани, Леонкавало, Чилеа, Каталани, Чайковски и Бородин.
Началото на спектакъла е в 21.00 часа
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..
16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..
Въпреки, че не живее в България, не лишава българската сцена от своята музика. Jullzie е автор на песни, продуцент и певица в поп, джаз и електронен стил, докосващ със своята искреност и актуален звук. Това обаче, не ограничава нейните интереси и стилове в музиката, които са широко скроени. През последните месеци Jullzie привлече вниманието на..
"Ние сме заедно в това. И ще преминем през него. Докато стоим заедно!" , е простото, но силно верую, което музикантите от "Елейн" (Eleine) следват при записите на актуалния си студиен албум We Shall Remain, сътворен от прекрасни разрушителни сили. Шведската дарк симфоник метъл сензация "Елейн" (Eleine) най-сетне пристига у нас за хедлайн..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Пoредният брой на "Литературата, начин на употреба. На фокус – Полша", осъществен със спомоществователството на Полския институте посветен на Олга..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта",..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg