Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Метроном избра запис от „Дама Пика“ на Чайковски

Слушайте на 27 август в "Метроном" от от 19.30 ч.

В лятната концертна версия ще ви предложим фрагменти от изпълнението на операта „Дама Пика“ на Чайковски на сцената на Софийската опера на 31.01.20 г. Хорът и оркестърът на Софийската опера дирижираше Константин Тринкс, а ролите изпълниха Мартин Илиев - Герман, Веселин Михайлов -Томски и Златогор, Александра Любчански - Лиза, Виолета Радомирска -Полина и Миловзор, Иванка Нинова - Графинята, Атанас Младенов-  Елецки, Станислава Момекова - Прилепа, Байса Дашням - Маша, Цвета Сарамбелиева - Гувернантка, Ангел Антонов -Чекалински, Бисер Георгиев - Сурин, Даниел Острецов - Чаплицки, Николай Войнов - Нарумов.

Операта „Дама Пика“ е представена за първи път на  1890 г. в Санкт Петербург. Първата българска постановка е в София през 1926 г. с диригент Юрий Померанцев. Отново в столицата следват премиери през 1936, 1947, 19551 1973 и 1979 г.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Старт на "Бетовен Фест Пловдив" с премиерен концерт в Малката базилика

С три концерта именити музиканти почитат годишнината от раждането на Лудвиг ван Бетховен , като откриването е тази вечер в Малката базилика на Филипопол в Пловдив. Поредицата от концерти носи името "БЕТОВЕН ФЕСТ ПЛОВДИВ" и е част от културния календар на Община Пловдив , в партньорство с Академията за музикално и танцово изкуство, Института..

публикувано на 24.11.25 в 15:43
Гергана Костадинова

Гергана Костадинова ви кани на промоцията на албума си "Мечтания"

Гергана Костадинова ще представи новия си албум "Мечтания" в неделя, 23 ноември от 20.00 ч. в Sofia Live Club. Вратите отварят в 19.00 часа. Албумът включва 11 авторски композиции, вдъхновени от любовта, природата и българския фолклор. Водещото в албума са неравноделните размери, преплетени в джазови хармонии. започва да свири..

публикувано на 22.11.25 в 08:40

В памет на Стефка Евстатиева

На 9 ноември 2025 г. от този свят си отиде една от обичаните български оперни прими, покорила световните театрални сцени от Европа до Северна и Южна Америка, с изключение на Австралия, както самата тя се шегуваше – Стефка Евстатиева. Носителка е на награди от няколко престижни певчески конкурси: от конкурса "Чайковски" в Москва (1974); от..

публикувано на 22.11.25 в 08:15

Музикални контрасти в зала "България"

"Музикални контрасти" за пиано и флейта ще звучат от Мартина Табакова и Гергана Иванова в зала "България" на 25 ноември, вторник, от 19.00 часа. “Неслучайно сме нарекли програмата "Музикални контрасти", тъй като от емблематичното за романтичната музика произведение на Цезар Франк, което е емблематично и за цигулковия репертоар, а сега е направено в..

публикувано на 21.11.25 в 08:40
Storytellers в Дъблин

Разказвачите на истории

Радиопремиера на албума на китарното дуо Антонио Форчоне и Дженк Ердоган с буквално заглавие "Разказвачите на истории". Най-важното: дуото е събрано тук, в София преди 7 години от Джаzz+ концерти, които продуцират настоящия им албум, издават го за физическо и цифрово разпространение в цял свят и вече е факт първият им концерт навън - в Дъблин (на..

публикувано на 19.11.25 в 15:50