Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Юлия Георгиева

Законът за социалните услуги е добър, очакваме нормативна рамка

Снимка: БГНЕС

Защо подкрепата за зависими в момента е извън рамките на държавната загриженост. Каква е съдбата на Центъра за работа със зависими? Какво се случи с новия Закон за социалните услуги? Юлия Георгиева, председател на УС на Центъра за хуманни политики, разказва в "Нашият ден":

"Дълго време работих в фондация "Инициатива за здраве" – най-старата и най-опитна организация, която работеше с хората, които употребяват наркотици, на терен. Което е изключително важно, защото загубата на контакт с тях прави така, че те потъват още по-дълбоко в престъпния свят. Важно е да има връзка с наркозависимите, докато употребяват наркотици, за да може те запазят връзка с нашия свят, да бъдет социално по-приемливи и да бъдат подкрепени в тяхната битка. За съжаление тази организация прекрати дейността си, защото остана без финансиране. И тези дейности, които са важни и за общественото здраве и за националната сигурност бяха прекратени."

Юлия Гергиева е доволна в контекста на Розовата къща, единствен за страната нископрагов център за работа с хора, зависими от наркотици и алкохол, че най-после Законът за социалните услуги е влязъл в сила. "Прекрасно е, че законът беше приет, но той беше приет без нормативна рамка и ние чакаме изработването на нормативна рамка, за да може той реално да заработи. Без тази рамка няма път, по който да бъде обявено финансиране на подобни услуги."

Според Юлия Георгиева законът е добър и единствен проблем е изработването на нормативна рамка. Това вероятно ще отнеме някакво време.

"Оказа се, когато търсехме финансиране за Розовата къща, че никой никога не е искал пари от социалното министерство за тази група хора. Аз лично отчитам това като проблем в неправителствените организации, които работят в сферата и които до момента не са проявили инициативата. Вярвам, че ние трябва да проявяваме инициативата, а не да очакваме политиците да се сетят."

Георгиева изрази доволство от срещите в Агенцията за социално подпомагане и се надява на добро разрешение. "Това обаче няма да се случи тази година". Розовата къща се издържа само и единствено от дарения на хора в момента. "Знаете, че тези хора не са добре приети в нашето общество и техните проблеми не са добре артикулирани и разбрани."

Репресията и преследването на хората, които употребяват наркотици, не работи, смята Георгиева. Тя даде за пример Португалия, където са пренасочени голяма част от средствата за репресия за грижа. И употребата на на наркотици е намаляла драстично и хората бързо и лесно се връщат в социалната система.

Чуйте цялото интервю с Юлия Георгиева в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илия Налбантов

Илия Налбантов: В Украйна има една скрита мобилизация

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" беше обсъдена темата (Не)възможните прогнози за войната в Украйна. Гост в студиото беше военният експерт Илия Налбантов, с когото се върнахме към прогнозите му от предишни предавания. Илия Налбантов: Украйна е обречена да победи Илия Налбантов, военен експерт: Украйна върви бавно към..

обновено на 26.06.24 в 12:14

Какво е пикълбол?

Запознаваме слушателите на 'Нашият ден" със спорта пикълбол – новата спортна мания в Европа и у нас . Пикълболът се появява през 1965 година в САЩ и представлява ракетен спорт . Съчетава в себе си елементи на тенис, тенис на маса, бадминтон и може да се играе и в открита, и в закрита среда. От 2022 година съществува Българската..

публикувано на 26.06.24 в 11:28

Изкуствен интелект – непредвидимо бързо ли се развива?

Гост в рубриката "Темите на деня" е Петър Петров, експертът, който ни предупреждава, че животът ни няма как да е същият след изкуствения интелект. Предстоящата му книга, посветена на тази тема, обещава да разкрие нови аспекти и предизвикателства, пред които ще се изправим с развитието на технологията. В предаването той сподели, че..

обновено на 26.06.24 в 11:11

Хазартната зависимост – възможна ли е промяна?

Гост в рубриката "Епизоди от живота" на предаването “Нашият ден“ е Ивайло Иванов, създател на инициативата "Живот след хазарта". Ивайло сподели своите впечатления и опит от работата си с хора, които са преминали през хазартната зависимост. На въпроса за съдбите и животите, с които се е сблъскал, Ивайло отговори, че те често са тъжни, трудни и..

обновено на 26.06.24 в 10:18

Екологията като емоция – природата като дом

Според консервативния мислител Роджър Скрутън за трезво отношение към климатичните промени не е достатъчна нито експертността на експертите, нито паническата атака на прогностиците. Нужна е емоция и то любов към дома, която да ни помогне да вместим "природата у дома". Доколко постижимо е това, разсъждава д-р Маргарита Габровска в "Часът на..

публикувано на 25.06.24 в 11:26