Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Сфумато" обяви резултатите от творческата работилница на "Малък сезон 2020"

"Сфумато" обяви резултатите от творческата работилница на "Малък сезон 2020".

Над 40 проекта са кандидатствали за финансиране. "Имаше няколко десетки сериозни, смислени и интересни проекта, създавани с респект към големите текстове и идеи как младият театър да се съизмери с тях, както и нови драматургични опити, през които проговаря едно ново поколение – на свой език, за своите болки", обясниха от театъра, цитирани от БТА.

Подкрепа в размер на 3500 лв. (2000 лв. за хонорари и 1500 лв. за производствени разходи) и реализация в новия сезон на "Сфумато" получават Бюрхан Керим – за "Край на играта" от Х. Кортасар, Надежда Колева и Румен Драганов – за "Бели нощи" от Ф. М. Достоевски, Ростислав Георгиев - за "Мерсие и Камие" на С. Бекет.

Поощрения с финансова подкрепа в размер на 1000 лв. и готовност за диалог с авторите получават Владимир Давчев – "Сподели /!/ се", Делян Илиев – "Два пъти убит" за живота и творчеството на Н. Вапцаров, Елизабет Динкова – "Гняв" по едноименния романа на Ст. Кинг, Катерина Георгиева – "Тържество на самотата", Лилия Нова – "Мечтите на Офелия", Мартин Петрушев – пиеса по кореспонденцията между Томас Бернхард и неговия издател Зигфрид Унздел, и Олга Кочанова – "Пауза".

Творческата онлайн работилница приключи на 15 август след 3-месечната работа. "Целта беше да се използва максимално "затвореният" поради пандемията период като благоприятен за творческа концентрация и активно създаване на нови пиеси, сценарии за представления, драматургични версии на идеи върху сериозни недраматургични литературни бази и убедителни защити на намерения в слово и образ", допълват от "Сфумато".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Харалд Йенер

"Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955" от немския журналист Хералд Йенер

Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..

публикувано на 19.07.25 в 08:35

Лили Гогова, синът ѝ Сашко и изкуството да сгъваш смисъл

Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..

публикувано на 18.07.25 в 16:20
Снимката е илюстративна

Нещо полезно, ценно или вкусно

В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..

публикувано на 18.07.25 в 15:15
Клери Костова - Балцер

Пророкът Джордж Оруел

"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..

публикувано на 18.07.25 в 08:55

Многоликият свят на Васил Захариев в мащабна изложба

"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа.  Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..

публикувано на 17.07.25 в 15:41