"Сфумато" обяви резултатите от творческата работилница на "Малък сезон 2020".
Над 40 проекта са кандидатствали за финансиране. "Имаше няколко десетки сериозни, смислени и интересни проекта, създавани с респект към големите текстове и идеи как младият театър да се съизмери с тях, както и нови драматургични опити, през които проговаря едно ново поколение – на свой език, за своите болки", обясниха от театъра, цитирани от БТА.
Подкрепа в размер на 3500 лв. (2000 лв. за хонорари и 1500 лв. за производствени разходи) и реализация в новия сезон на "Сфумато" получават Бюрхан Керим – за "Край на играта" от Х. Кортасар, Надежда Колева и Румен Драганов – за "Бели нощи" от Ф. М. Достоевски, Ростислав Георгиев - за "Мерсие и Камие" на С. Бекет.
Поощрения с финансова подкрепа в размер на 1000 лв. и готовност за диалог с авторите получават Владимир Давчев – "Сподели /!/ се", Делян Илиев – "Два пъти убит" за живота и творчеството на Н. Вапцаров, Елизабет Динкова – "Гняв" по едноименния романа на Ст. Кинг, Катерина Георгиева – "Тържество на самотата", Лилия Нова – "Мечтите на Офелия", Мартин Петрушев – пиеса по кореспонденцията между Томас Бернхард и неговия издател Зигфрид Унздел, и Олга Кочанова – "Пауза".
Творческата онлайн работилница приключи на 15 август след 3-месечната работа. "Целта беше да се използва максимално "затвореният" поради пандемията период като благоприятен за творческа концентрация и активно създаване на нови пиеси, сценарии за представления, драматургични версии на идеи върху сериозни недраматургични литературни бази и убедителни защити на намерения в слово и образ", допълват от "Сфумато".
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg