„Децата на бежанците са тези, които най-бързо научават езика, първи откриват приятели, най-лесно успяват да се адаптират в новата среда и да открият своето пълноценно място в обществото ни. Това е възможно само тогава, когато те посещават българско училище заедно с българските деца, казва Линда Ауанис – основател и председател на Съвет на жените бежанки в България.
Ние подпомагаме само деца, които учат в български училища, онези, които учат в арабски училища, не получават помощи от нас, защото нашата цел е интегрирането на бежанците в българското общество. Деца, които не посещават българско училище, не могат да се интегрират. Първи се интегрират децата.“
Тази учебна година е по-трудна за повече семейства, тъй като заради Covid-19 много родители са загубили работата си в ресторантьорския бранш и сега изпитват сериозни финансови затруднения да осигурят необходимите училищни пособия, а нуждите на децата в училище не могат да се отложат или пренебрегнат.
Всяко дете има право на образование и заслужава да има своите вълнуващи спомени от училище, а за децата бежанци и техните семейства образованието е ключов фактор и предпоставка за тяхната успешна адаптация и интеграция в българското общество.
„Ние имаме силата да превъзмогнем миналото. Ние имаме силата да променим бъдещето. Вие можете да ни помогнете да го направим“ – това е визията на Съвета на жените бежанки в България“ (СЖББ). Той съществува от 2002 г. и помага на бежанци и търсещи закрила в процеса на тяхната адаптация и интеграция в българското общество.
СЖББ подкрепя правото на избор, което всеки човек има в осигуряването на по-добро бъдеще за себе си и своето семейство независимо от пол, раса, националност, религиозна или етническа принадлежност.
Персоналът и доброволците на сдружението работят активно в посока изграждане на толерантност, етническа търпимост, разбиране и подкрепа от страна на местната общност към проблемите на бежанците.
В Съвета вярват, че наличието на мир е естествено условие и предпоставка за положителното развитие и просперитет на всяко човешко същество.
Основните цели на сдружението са социалната интеграция на бежанците и техните семейства в българското общество, защита на човешките права на членовете на общността.
От Съвета работят и за създаване на по-добра среда за спазване правото на хуманно и справедливо отношение, гарантиране на равни права независимо от принадлежност към определена раса, социално положение, религия, пол или националност. Привличат български граждани и институции в процеса на гарантиране правото на получаване на помощ, без да се накърнява човешкото достойнство.
Всяка година от сдружението помагат при записването на бежанските деца в български училища, като им осигуряват нужните учебни помагала и принадлежности.
Кампанията на Съвета на жените бежанки "Добре дошли в българското училище" продължава до края на месец септември.
В деня на честването на 90-годишнината на БНР, гост в студиото е Дейвид Джордан - директор "Редакционна политика и стандарти" в BBC и генерален секретар на PBI – Международната организация на обществените радио и телевизионни оператори. Каква е връзката между 90-годишнината на БНР и годишната конференция на Международната асоциация на обществените..
В деня, когато отбелязваме 90 години от създаването на БНР насочваме вниманието ви за възможностите на медиите да спомагат или да пречат на религиозните послания на различните религиозни общности в България. Правим го заедно с д-р Слава Янакиева преподавател в Нов български университет, тя е доктор в научна област "Социология, антропология и..
Българското национално радио отбелязва своята 90-годишнина. По този повод е празничното издание в ефира на програма "Христо Ботев". Включиха се колеги от програма "Христо Ботев", програма "Хоризонт", дирекция "Дигитални програми" и РРС. Водещи са Мария Мира Христова и Стойчо Стоев. Ето какво сподели Димитрина Кюркчиева, водещ в предаването..
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ. Коя реалност "Помним какво направи Зукърбърг , премахвайки фактчекърите от "Мета" в САЩ,..
В редакция "Хумор и сатира" обичаме да сме радостни и затова дебнем къде има повод за това. Като му се порадваме, порадваме и го споделяме, което и ще направим в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Асен Кисимов, Йосиф..
Село Бърдарски геран, разположено в сърцето на България, е известно като културен център на банатските българи. Със своята уникална история, архитектура..
Младежкият театър "Николай Бинев" отбелязва 80 години от своето създаване с премиера на куклената постановка "Вълшебната флейта" по операта на В. А...
Защо фашистките и нацистките настроения стават все по-приемливи и често са бъркани с "консерватизъм" и как войната срещу реалността се задълбочава,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg