Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Добре дошли в българското училище" – кампания за деца бежанци

Линда Ауанис
Снимка: Съвет на жените бежанки в България

„Децата на бежанците са тези, които най-бързо научават езика, първи откриват приятели, най-лесно успяват да се адаптират в новата среда и да открият своето пълноценно място в обществото ни. Това е възможно само тогава, когато те посещават българско училище заедно с българските деца, казва Линда Ауанис – основател и председател на Съвет на жените бежанки в България.

Ние подпомагаме само деца, които учат в български училища, онези, които учат в арабски училища, не получават помощи от нас, защото нашата цел е интегрирането на бежанците в българското общество. Деца, които не посещават българско училище, не могат да се интегрират. Първи се интегрират децата.“

Тази учебна година е по-трудна за повече семейства, тъй като заради Covid-19 много родители са загубили работата си в ресторантьорския бранш и сега изпитват сериозни финансови затруднения да осигурят необходимите училищни пособия, а нуждите на децата в училище не могат да се отложат или пренебрегнат.

Всяко дете има право на образование и заслужава да има своите вълнуващи спомени от училище, а за децата бежанци и техните семейства образованието е ключов фактор и предпоставка за тяхната успешна адаптация и интеграция в българското общество.

„Ние имаме силата да превъзмогнем миналото. Ние имаме силата да променим бъдещето. Вие можете да ни помогнете да го направим“ – това е визията на Съвета на жените бежанки в България“ (СЖББ). Той съществува от 2002 г. и помага на бежанци и търсещи закрила в процеса на тяхната адаптация и интеграция в българското общество.

СЖББ подкрепя правото на избор, което всеки човек има в осигуряването на по-добро бъдеще за себе си и своето семейство независимо от пол, раса, националност, религиозна или етническа принадлежност.

Персоналът и доброволците на сдружението работят активно в посока изграждане на толерантност, етническа търпимост, разбиране и подкрепа от страна на местната общност към проблемите на бежанците.

В Съвета вярват, че наличието на мир е естествено условие и предпоставка за положителното развитие и просперитет на всяко човешко същество.

Основните цели на сдружението са социалната интеграция на бежанците и техните семейства в българското общество, защита на човешките права на членовете на общността.

От Съвета работят и за създаване на по-добра среда за спазване правото на хуманно и справедливо отношение, гарантиране на равни права независимо от принадлежност към определена раса, социално положение, религия, пол или националност. Привличат български граждани и институции в процеса на гарантиране правото на получаване на помощ, без да се накърнява човешкото достойнство.

Всяка година от сдружението помагат при записването на бежанските деца в български училища, като им осигуряват нужните учебни помагала и принадлежности.

Кампанията на Съвета на жените бежанки "Добре дошли в българското училище" продължава до края на месец септември.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Екстремен свят" – темата на 11-ото издание на Innovation Explorer

На 25 февруари София ще бъде домакин на 11-ото издание на международния форум за иновации Innovation Explorer . Тазгодишното мото на събитието – " Екстремен свят"  – отразява динамиката и предизвикателствата на съвремието ни, коментира основателката на форума Леона Асланова в ефира на предаването "Време за наука". Форумът ще постави фокус..

обновено на 18.02.25 в 14:18
Стоян Ставру в студиото на предаването

Етиката на усъвършенстването: докъде можем да стигнем?

Всеки от нас, поне веднъж в живота си, се е питал: "Защо нямам тези способности?" – било то физическа издръжливост, интелектуална острота, изключителен талант или необикновена красота. Въображението ни неизменно ни тласка към размисъл за границите на човешките възможности и начините за тяхното преодоляване. Но докъде може да ни отведе това желание..

обновено на 18.02.25 в 13:54

Почит към Апостола: Карловските ученици правят театрална постановка всяка година

В рубриката "Времето на редактора" обръщаме внимание на една дългогодишна традиция, свързана с почитта към Васил Левски в град Карлово. Учениците от Средно училище "Васил Левски" продължават да пазят спомена за Апостола на свободата чрез ежегодни театрални постановки, които се радват на голям интерес от страна на жителите на града. Днес, в..

обновено на 18.02.25 в 13:22

Импулсът в мен: Колко опасни са вейповете

Колко опасни са вейповете? Ново проучване наскоро даде малко повече яснота за рисковете от употребата на вейпове.  Вейповете станаха алтернатива на наргилето. Рекламите им са навсякъде в социалните мрежи. Инфлуенсъри и модели организират игри и ги подаряват. Те имат този "куул фактор". Рекламната кампания на една от марките е "Новото..

публикувано на 18.02.25 в 13:19
Йордан Камджалов

Да пробудим твореца във всеки – мисията на образованието

В рубриката "Разговорът" диригентът Йордан Камджалов и ръководителят на Първото частно училище и детска градина "Д-р Мария Монтесори" – Мая Василева, споделят своите възгледи за силата на музиката, образованието и духовността в изграждането на достойно общество. Музиката като мост към безсмъртието На 152-рата годишнина от гибелта на..

обновено на 18.02.25 в 12:51