Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как се променя гражданското общество

Снимка: Pixabay

Как се промени гражданското общество на България през последните месеци на ограничения, протести и противопоставяне на различни групи по различни признаци?

"Най-общо говорим за криза. Криза на посткомунистическия модел – предопределена от това, че по време на прехода не бяха осъществени онези стъпки, които да ни направят модерно европейско общество, почиващо върху ценности като върховенство на закона и справедливост.

Проблемът е в липсата на справедливост и в неосъществяване на неща в последните 30 години.

Макрорамката и процесите, които се развиват в Европа, нагнетиха допълително противопоставянето в последно време", смята политологът Момчил Дойчев.

"Противопоставяне винаги е имало. Сега има едно ново поколение, което понякога има добър дебат, понякога хаотичен.

През социалните мрежи върви нов вид противопоставяне, което създава паралелни сюжети. 

В момента раздробяването е като през 1991-ва, когато се появиха СДС-тата с тирета и огромно количество партии от демократичния спектър не влязоха в тогавашния парламент", каза Тихомир Безлов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мая Методиева: Бедността в България е без точен профил, никой няма гаранция за утрешния ден

Над 500 души в нужда от Враца и областта очакват хранителни пакети в навечерието на великденските празници. Каузата се нарича "Подари Великденска трапеза на баба и дядо от Северозапада ". От години доброволците от организацията "Прави добро! Бъди добър!" се грижат да дарят глътка радост на възрастни и самотни хора в един от най-трудните за живот..

публикувано на 02.04.25 в 17:20
Доц. Атанас Мангъров

Менингит: Симптоми, лечение и ваксини – експертен анализ

В днешното издание на Lege Artis обсъждаме менингита, начините на разпространение и ваксините срещу него с доц. Атанас Мангъров – водещ специалист в областта на инфекциозните болести. Причинители на бактериалния менингит Когато говорим за менингит, и по-специално за бактериалния, е важно да отбележим, че най-честите причинители..

обновено на 02.04.25 в 14:21
Д-р Атанаска Аврамова

Как да разпознаем ранните признаци на аутизма?

На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенцията при деца с нарушения в развитието. В ефира на предаването Lege Artis д-р Атанаска Аврамова, началник на дневното отделение към Клиниката по детска психиатрия..

обновено на 02.04.25 в 12:33

Да дишаш е привилегия: Един живот в очакване на чудо

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за глътката въздух, за мечтите си. Тя се бори вече 15 години, сама, с диагнозата пулмонална артериална хипертония . Историята вероятно е сходна с историите на много други хора, сблъскали се със същото..

обновено на 02.04.25 в 11:22

Ани Андонова: Децата с аутизъм вече са по-разпознаваеми и по-приети в обществото

На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за важността на ранната диагностика и интервенция при децата с нарушения в развитието. В ефира на предаването "Нашият ден" Ани Андонова, представител на Асоциация Аутизъм, сподели своите наблюдения..

обновено на 02.04.25 в 10:15