Премиера на първия си албум групата за етно-рок поезия „Гологан“ ще направи днес (2 октомври) от 18 часа на пл. „Славейков“ пред Столичната библиотека.
Албумът се казва „Гологан“ и е записан още през 2007 г., но излезе на компактдиск през 2019 г. с фотографии на Иво Рафаилов. В концерта ще свирят основните членове на групата Анджела Родел, Иван Христов и Петър Чухов, и гост музикантите Емил Ангелов, Иван С. Вълев, Гриша Маникатов, Владимир Бочев и други участници в записите на албума.
Групата ще бъде представена от директора на програма „Христо Ботев“ на БНР, литературния критик и журналист Митко Новков.
„Гологан“ е основана през 2004 г., когато поетите Петър Чухов (електрическа китара) и Иван Христов (кавал, вокали) се събират за да експериментират в стил артрок - рок с етно елементи. По-късно към тях се присъединяват американката Анджела Родел (вокали, тамбура), Емануил А. Видински (перкусии), Иван С. Вълев (бас китара) и Гриша Маникатов (барабани).
Музикантите използват електрическа китара, бас китара, барабани, но и традиционни фолклорни инструменти като кавал, тамбура, тарамбука, двоянка и др. Целта на това смесване на древно и съвременно звучене не е само провокация чрез поставяне на инструментите в необичайно за тях обкръжение, но и осъществяване на истински контакт между начините на звукоизвличане от различни епохи. „Гологан“ са имали концерти в България, Унгария, Словакия, Австрия, Германия и Северна Македония.
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
Разговорът с Димитър Димитров , лауреат на престижния Цицеронов конкурс по латински език в Европа , и неговия учител Димитър Драгнев , преподавател във Френската гимназия "Алфонс дьо Ламартин" в София, разкрива вдъхновяващата история зад успеха на младия ученик, който си осигури място в Оксфорд . Димитър Димитров, едва на 19 години, споделя в..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът продължава да се утвърждава като важен културен център на Балканите и в Европа, благодарение на богатата си програма и успешно реализираните събития. Една от позитивните новини, с които градът..
В рубриката "Разговорът" поканихме трима представители на водещи издателства в България, за да споделят своите виждания за литературната 2025 година...
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg