Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Асен Игнатов за новия сезон на Националния природонаучен музей

10
Асен Игнатов в студиото на програма „Христо Ботев“
Снимка: Божидар Любенов

В деня на Европейския ден на птиците гост в предаването „Европейски паралели“ е Асен Игнатов – асистент в Националния природонаучен музей към Българската академия на науките. Неговите интереси са в много посоки, но вниманието му е насочено предимно към света на птиците – техния начин на живот, ролята им в екосистемата на природата.. Той е художник и фотограф, член на Българското дружество за защита на птиците. Участва в няколко проекта, във фокуса на които е миграцията на птиците по черноморското крайбрежие, както и много други теми.

До днес са извършени много наблюдения върху живота на птиците и все повече опознаваме птичия свят. Непрекъснато се извършват и проучвания и се намират интересни факти за тяхната поява и присъствие в животинското многообразие на земята. Археоптериксът се счита за най-древен представител на птиците, живял преди около 150 милиона години. С челюсти с остри зъби, вместо човка и дълга опашка, с размерите на врана. Днес много видове птици са опитомени. Други все още се радват на свободата си и успяват да прелитат всяка година огромни разстояния, по време на своята миграция. Миграцията помага на птиците да търсят и намират оптимални условия за своето съществуване – подходящ климат, източници на храна, сигурност при отглеждането на потомството.

розово фламинго
От хилядолетия човекът се впечатлява от птиците – от тяхното красиво оперение, мелодични гласове, от особеностите на начина им на живот… Техният образ присъства във всички митологични системи. Те са и божества и герои в различни легенди, предвестници на съдбата.

Разговор с Асен Игнатов за някои негови наблюдения и интересни срещи с птици, както и за инициативи от новия сезон на Националния природонаучен музей към Българската академия на науките.

Снимките в галерията са от архива на Асен Игнатов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Валери Леков – от ромската махала в Кюстендил до програма "Христо Ботев" на БНР

Първи стъпки Аз съм тръгнал от ромската махала на град Кюстендил. Минах през читалището в махалата, минах през училището, което според мен е най-важното нещо в живота на един човек. И всичко това, което правих през годините и като самодеец (аз съм се занимавал с театър и естрадна сатира, снимал съм разни нещица за местната кабелна телевизия), ми..

публикувано на 11.04.25 в 15:25
Стоимен Димитров

Бъдещият лекар Стоимен Димитров: Хипократовата клетва още тежи

Той е на 25, бъдещ лекар, който избира своя път в детска възраст и върви по него уверено, с много вдъхновение и ентусиазъм. Стоимен Димитров завършва специалност "Медицина", в МУ "Проф. д-р Параскев Стоянов" – Варна. Бъдещият лекар е избрал за свое професионално призвание ревматологията. Интересите му са в сферите на социалнозначимите ревматични..

публикувано на 10.04.25 в 16:35

Нужна е смелост за истински образователни промени

Пламена Николова, културолог и образователен експерт от фондация "Rise Bulgaria" и Яна Алексиева, изпълнителен директор на асоциация "Родители" коментират в "Какво се случва" идеите за образователни промени, които се появиха в публичното пространство. Сред тях са санкции за родителите, забрана за телефони в училище, оценка за дисциплина и обучение по..

публикувано на 10.04.25 в 12:55

Теодора Крумова: Медиаторите са първопроходците в ромската общност

С активната намеса на граждански организации, училища и действащи медиатори през лятото на 2024 г. професията "Образователна медиация" беше включена в списъка с професии, които ще могат да се усвояват в професионални гимназии и центрове за професионално обучение. За да започне обучението на бъдещите медиатори, до две години трябва да се подготвят и..

публикувано на 10.04.25 в 10:40

Пипков в Париж

В България е било време, когато талантливите ѝ синове и дъщери са имали възможност да учат при водещи представители на културата в Западна Европа и там на дело да доказват огромните си способности. Това става и с композитора Любомир Пипков, един от най-големите български музиканти, автор на операта "Янините девет братя" и на още толкова много..

публикувано на 09.04.25 в 17:03