Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пътешествие из земята на хобитите

7
Петър Бозаджиев
Снимка: личен архив

Поемаме към Земята на хобитите, в която всъщност няма хобити, но е изпълнена с възможности за магически приключения. В това издание на рубриката за пътешествия "География на сетивата", традиционно представяна в предаването "Семейно радио", гостува Петър Бозаджиев.  С него поемаме на пътешествие към далечни и екзотични места, за да се озовем накрая в приказна Нова Зеландия.

Петър работи в компания за маркетингови проучвания, но пътешественическата му биография показва, че се интересува и от друг тип "проучвания". До този момент Петър е посетил 37 държави, а спътник в пътешествията е неговата съпруга. Естествено, голяма част от дестинациите са в Европа, бил е в САЩ и Канада, а през 2016 г. професионалните ангажименти отвеждат него и съпругата му за две години в Сингапур. Това им дава възможност да посят много от държавите в Югоизточна Азия, сред които Виетнам, Лаос, Филипините, Индонезия. 

В разговора си с Ирина Вълчанова Петър Бозаджиев си спомня за Сингапур и затова колко много му е допадал престоят там. Когато идва моментът да се приберат в България, Петър и съпругата му решават да осъществят идеята на техен колега и да си направят двумесечно пътешествие по прибиране. От Сингапур летят до Нова Зеландия, където прекарват 20 дни, пътувайки с кола от Окланд до Уелингтън, посещават Австралия, а сетне се оправят към Токио, Киото и Осака в Япония. Накрая им остава време и за Сеул и Пекин, а пътуването им приключва с транссибирската железница до Москва и самолет до София.

Пътуването в Нова Зеландия обаче остава тяхното най-голямо приключение. Отнема им доста време да го организират, но това не означава, че не им е била нужна и известна доза авантюризъм. Двамата имали добра представа за природата на Нова Зеландия, придобита най-вече от снимки и разкази на други пътешественици, както и от филмите по фентъзи романа "Властелина на пръстените", заснети там, но островната държава нахвърля всички техни очаквания.

В звуковия файл можете да чуете разказ за многобройните впечатления на Петър от това вълшебно място, за красивата и екзотична природа, съчетаваща заливи, фиорди, планини, полета, пустини, но и от приветливостта и гостоприемството на местните хора. Ще научите и за Пирата Джо, сапунения гейзер и още много любопитни истории.

Снимките в галерията са предоставени от Петър Бозаджиев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Татяна фон Педерсен: Сицилия е пример как се прави историко-културен туризъм

Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми   с..

публикувано на 24.11.24 в 13:05

Сериозни образователни игри разработват учени от БАН

Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...

публикувано на 22.11.24 в 10:20

Обичат ли учениците училището?

Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език.  Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..

публикувано на 21.11.24 в 16:30

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49

18.XI.1989: Първа глътка свобода

На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..

публикувано на 21.11.24 в 12:25