Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пътешествие из земята на хобитите

7
Петър Бозаджиев
Снимка: личен архив

Поемаме към Земята на хобитите, в която всъщност няма хобити, но е изпълнена с възможности за магически приключения. В това издание на рубриката за пътешествия "География на сетивата", традиционно представяна в предаването "Семейно радио", гостува Петър Бозаджиев.  С него поемаме на пътешествие към далечни и екзотични места, за да се озовем накрая в приказна Нова Зеландия.

Петър работи в компания за маркетингови проучвания, но пътешественическата му биография показва, че се интересува и от друг тип "проучвания". До този момент Петър е посетил 37 държави, а спътник в пътешествията е неговата съпруга. Естествено, голяма част от дестинациите са в Европа, бил е в САЩ и Канада, а през 2016 г. професионалните ангажименти отвеждат него и съпругата му за две години в Сингапур. Това им дава възможност да посят много от държавите в Югоизточна Азия, сред които Виетнам, Лаос, Филипините, Индонезия. 

В разговора си с Ирина Вълчанова Петър Бозаджиев си спомня за Сингапур и затова колко много му е допадал престоят там. Когато идва моментът да се приберат в България, Петър и съпругата му решават да осъществят идеята на техен колега и да си направят двумесечно пътешествие по прибиране. От Сингапур летят до Нова Зеландия, където прекарват 20 дни, пътувайки с кола от Окланд до Уелингтън, посещават Австралия, а сетне се оправят към Токио, Киото и Осака в Япония. Накрая им остава време и за Сеул и Пекин, а пътуването им приключва с транссибирската железница до Москва и самолет до София.

Пътуването в Нова Зеландия обаче остава тяхното най-голямо приключение. Отнема им доста време да го организират, но това не означава, че не им е била нужна и известна доза авантюризъм. Двамата имали добра представа за природата на Нова Зеландия, придобита най-вече от снимки и разкази на други пътешественици, както и от филмите по фентъзи романа "Властелина на пръстените", заснети там, но островната държава нахвърля всички техни очаквания.

В звуковия файл можете да чуете разказ за многобройните впечатления на Петър от това вълшебно място, за красивата и екзотична природа, съчетаваща заливи, фиорди, планини, полета, пустини, но и от приветливостта и гостоприемството на местните хора. Ще научите и за Пирата Джо, сапунения гейзер и още много любопитни истории.

Снимките в галерията са предоставени от Петър Бозаджиев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Валентин Георгиев

Еврика! Успешни българи: Ивайло Къртев

Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната Менделеевска олимпиада по химия в Китай. Ивайло Къртев беше и един от нашите представители на ЕКСПО на науките по линия на МИЛСЕТ в Сараево. Тази година завърши пловдивската Математическа гимназия..

публикувано на 14.07.25 в 17:05
д-р Чавдар Ботев

Д-р Чавдар Ботев: В България има условия за лечение на постковид синдром

"В световен мащаб, близо 400 милиона души, като след делта варианта на Covid почти 10 процента имат постковид синдром, а след омикрон – пет процента. Постковид синдромът е като един скрит айсберг и едва сега започва да се появява, а през последния месец ние научихме най-много за проблемите след постковид. До миналата година са направени 13 милиарда..

публикувано на 14.07.25 в 09:40

Национален природонаучен музей, епизод 1: История и запознаване

Националният природонаучен музей към БАН е най-старият музей в България, и най-старият и най-богатият измежду природонаучните музей на Балканския полуостров. На втори август 1889 г., две години след качването на престола, княз Фердинанд показва на обществеността своите колекции и обявява създаването на Естественоисторическия музей. Първия..

публикувано на 14.07.25 в 09:10

Южночерноморският ни Вавилон

Както е добре известно, историческите събития оставят следа в езика, най-видимо в лексиката, но при по-продължителни процеси – и в структурата му. Интересна подробност е, че, макар историята на държавата ни да е обща, в различните краища на земите, населени с българи, има и доста специфични моменти. В поредното издание на предаването "За думите"..

публикувано на 13.07.25 в 12:05
Доц. д-р Атанас Мангъров

Недоизказано...?

Реализирахме едно поредно гостуване на доц. Атанас Мангъров, за да продължим темата за летните инфекции и да разсеем страховете за евентуален провал на почивката ни на море. Коментирахме различни диагнози, еквивалентни или близки до инфекциозните болести, за които не остана ефирно време за коментар при предишното гостуване на специалиста. Сред..

публикувано на 12.07.25 в 09:05