От 14 октомври 2020 г. литературният клуб на Столичната библиотека подновява своите месечни инициативи в поредицата "Поет на месеца".
Първата среща е с Яна Букова. Предвидено за март, събитието се отложи поради карантината, а сега ще се проведе на открито пред библиотеката (на пл. "Славейков" 4). При лошо време – в Американския център на библиотеката.
Яна Букова от 1994 г. живее в Гърция. По думите на организаторите от Столичната библиотека тя би могла да бъде представена със същия успех и в някоя от другите поредици на клуба – "Разказвач на месеца" или "Преводач на месеца". Този път фокусът е върху поетическото ѝ амплоа. За нея ще говори Марин Бодаков.
Букова е поетеса, писателка и преводачка. Родена е в София през 1968 г. и е завършила класическа филология в СУ. Автор е на книги в различни жанрове: стихосбирките "Дворците на Диоклециан" (1995), "Лодка в окото" (2000) и "Минималната градина" (2006, Атина), сборника с разкази "К като всичко" (2006, 2018), романа "Пътуване по посока на сянката" (2009 и второ преработено издание – 2014), сборника приказки за възрастни "Четири приказки без връщане" (2016). Най-новата ѝ книга, стихосбирката "Записки на жената призрак", излиза през 2018 г., а след това и гръцки език в Атина под заглавието Drapetomania.
В Атина Букова е редактор в списание за поезия и визуални изкуства. Пише критика и теоретични текстове върху проблеми и аспекти на съвременната поетика. Има издадени над десет книги съвременна гръцка поезия в неин превод, както и запазените фрагменти на Сафо (за първи на български език), пълното творчество на Гай Валерий Катул и "Питийски оди" от Пиндар.
Стихотворения и проза от Яна Букова са преведени на дванадесет езика, между които английски, френски, немски, испански и арабски, и включени в множество антологии.
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година. Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..
Кураторът Иво Милев и фотографът Стефан Н. Щерев започват изследователски проект, който представя творчеството на видния европейски скулптор Михайло Парашчук , посветил живота си на България. Документалната изложба "По следите на Михайло Парашчук ", с материали от Държавна агенция "Архиви" и съвременни фотографии на..
Далеч от въпроси като "Какво е искал да каже авторът?", а и "Какво е искал да каже героят?", с ясното съзнание, че авторът и разказвачът не са едно и също нещо и напълно в обстоятелствата на това, че колкото автори, толкова и формулировки на дадено понятие, състояние или форма можем да открием, ние, като зрители, имам възможността да усетим свободата..
Една от структуроопределящите рубрика в "Голямата къща на смешните хора" е "Животът ни като виц". Този път повод за виц е появилата се за пореден път вест, че грандиозен комплекс от 50-метрови небостъргачи ще се строи на площ от 50 декара край булевард "Черни връх". Причината вестта, че и във Варна се канят да изсекат 5 декара горичка в местността..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
На 22 ноември в зала 1 на НДК в рамките на 38-ото издание на Киномания ще се състои българската премиера на "Берлингуер. Голямата амбиция " . Филмът..
След два студийни албума и един концертен дуетът Димитър & Христо издава "Несломен". Новият албум включва осем песни, повечето от които са в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg