От 14 октомври 2020 г. литературният клуб на Столичната библиотека подновява своите месечни инициативи в поредицата "Поет на месеца".
Първата среща е с Яна Букова. Предвидено за март, събитието се отложи поради карантината, а сега ще се проведе на открито пред библиотеката (на пл. "Славейков" 4). При лошо време – в Американския център на библиотеката.
Яна Букова от 1994 г. живее в Гърция. По думите на организаторите от Столичната библиотека тя би могла да бъде представена със същия успех и в някоя от другите поредици на клуба – "Разказвач на месеца" или "Преводач на месеца". Този път фокусът е върху поетическото ѝ амплоа. За нея ще говори Марин Бодаков.
Букова е поетеса, писателка и преводачка. Родена е в София през 1968 г. и е завършила класическа филология в СУ. Автор е на книги в различни жанрове: стихосбирките "Дворците на Диоклециан" (1995), "Лодка в окото" (2000) и "Минималната градина" (2006, Атина), сборника с разкази "К като всичко" (2006, 2018), романа "Пътуване по посока на сянката" (2009 и второ преработено издание – 2014), сборника приказки за възрастни "Четири приказки без връщане" (2016). Най-новата ѝ книга, стихосбирката "Записки на жената призрак", излиза през 2018 г., а след това и гръцки език в Атина под заглавието Drapetomania.
В Атина Букова е редактор в списание за поезия и визуални изкуства. Пише критика и теоретични текстове върху проблеми и аспекти на съвременната поетика. Има издадени над десет книги съвременна гръцка поезия в неин превод, както и запазените фрагменти на Сафо (за първи на български език), пълното творчество на Гай Валерий Катул и "Питийски оди" от Пиндар.
Стихотворения и проза от Яна Букова са преведени на дванадесет езика, между които английски, френски, немски, испански и арабски, и включени в множество антологии.
В галерия "Астри" за трети път Алберт Хаджиганев представя своя живопис – пейзажи и интериори. Изложбата е в два цикъла: "Моят дом" – интериори от дома и ателието му в Нормандия и пейзажите му от тази магична част на Франция, някои от които се показват за първи път тук. Галеристката Вихра Пешева пише за житейския му и творчески път: "Когато през..
Динко Стоев за четвърти път представя своя изложба в пространството на галерия "Стубел". Това са творби от последните няколко години, обединени тематично в няколко поредици – "Захапка“, "Пилинг“, "Катерушки“, "Летящи найлони“. В тях отново се срещаме с таланта на художника да внушава "новия ужас", ако перифразираме Константин Павлов и стихотворението..
Столичната галерия за модерно градско изкуство "Риволи" представя изложбата "Три поколения немски художници" и кани ценителите на съвременното изкуство на едно пътешествие през времето с произведенията на три поколения визионери, чиито произведения носят духа на своето време. Експозицията обединява класическа прецизност, модернистична експресия и..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната литература и критика. В разговора, проведен в ефира на предаването "Нашият ден", четирима ученици от различни гимназии споделиха своите впечатления и виждания относно литературата, литературната критика..
Във връзка с Месеца на книгите, организиран от Асоциация "Българска книга", започнал на 2 април – Световния ден на детската книга, и продължаващ до 23 април – Световния ден на книгата, Искра Джанабетска , директор на Софийския международен литературен фестивал за деца и младежи и на платформата "Книговище", сподели своите мисли за значението на..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg