Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гласове и лица от Симфоничния оркестър на БНР

Явор Желев – вдъхновеният артист и всеотдайният педагог

Явор Желев
Снимка: Василка Балева

Почитателите на класическата музика и приятели на Националния радиосимфоничен оркестър отново ще имат удоволствието да се срещнат с любимите си музиканти чрез рубриката „Гласове и лица от Симфоничния оркестър на БНР” в предаването „Български изпълнители” в петъчната вечер на 16 октомври в обичайния час преди полунощ.

В това издание на предаването ще открием красотата в звучността на един от духовите инструменти, познат още от най-ранните исторически времена, считан за любим на древногръцкия бог Пан. Меломаните вече се досещат кой е този, колкото изящен със своя звук, толкова и труден като технически предизвикателства инструмент, за който ще научим повече от нашия гост – първият флейтист на радиосимфониците Явор Желев.

Завършил музикалното училище в Русе, той има щастието да бъде студент на един от най-изявените и утвърдени български флейтисти и педагози, какъвто е професор Георги Спасов. През 1993 г., едва на 24 години, Явор Желев вече е член на Симфоничния оркестър на Националното радио, а от 2005 г. е и негов първи флейтист. Има многобройни записи на музика от всички стилове и епохи от барока до днес.

Освен като активно концертиращ солист и камерен изпълнител, от 1996 г. Явор Желев се посвещава всеотдайно и на педагогическото поприще като преподавател в НМУ „Любомир Пипков” в София, а по настоящем е и преподавател и в Нов български университет, също в София.

Освен увлекателния разговор с нашия гост, в предаването ще звучи и прекрасна музика с образци от барока и съвременноста. Ще имаме удоволствието да чуем творби от Антонио Вивалди, Георг Филип Телеман, Карл Филип Емануел Бах, Франц Доплер, Марин Вълчанов, Мирослав Данев и Васил Казанджиев, в които Явор Желев музицира заедно с изявените музиканти Георги Спасов, Кремена Ачева, Яна Михайлова, Драгомир Йосифов, Камерен ансамбъл „Софийски солисти” под палката на Пламен Джуров, Националния радиосимфоничен оркестър и знаменития виртуоз Патрик Галоа.

Бъдете с нас на 16 октомври от 23 ч. Удоволствието за ценителите е гарантирано.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илина Тодорова и Аделина Александрова

Диригентката Илина Тодорова: Да живеем в настоящия момент!

"Това, което съм научила от децата като урок е, че те не преживяват за миналото, не кроят някакви страхотни и специални планове за бъдещето – те се радват на настоящия момент и това е много ценно, особено в днешно време – казва дългогодишната ръководителка на "Радиодеца". – Ние все се опитваме да направим от децата си всестранно развити личности –..

публикувано на 01.06.24 в 12:05
Джудит Блегън в ролята на Адина и Лучано Павароти като Неморино в

Лучано Павароти в "Любовен еликсир" на Доницети

В съботната вечер (1 юни от 20 часа) ще съпреживеем емоциите на екзалтираната публика в МЕТ преди 50 години. Тогава, на 6рил се състоял спектакъл на "Любовен еликсир" от Гаетано Доницети. Погледите на всички са вперени в Лучано Павароти. Медиите го преследваха навсякъде, а той често изпреварваше поредната порция въпроси: "Най-важното за мен ли? Ами,..

публикувано на 01.06.24 в 08:15

Програмата на Еврокласик ноктюрно от 1 до 15 юни 2024 г.

1 юни 3.00 часа – Джузепе Верди (1813-1901), "Реквием". Изпълняват Мая Першон (сопран), Туне Кумерволд (контраалт), Брор Магнус Тьоденес (тенор), Мика Карес (бас), Филхармоничния хор на Осло и Филхармонията на Осло. Диригент Хан-На Чанг. 4.29 часа – Морис Равел (1875-1937), Струнен квартет във Фа мажор. Изпълнява "Нов хелзинкски квартет". 2 юни..

публикувано на 31.05.24 в 15:41

Юджийн Чаплин пред БНР: Искам хората да знаят, че баща ми беше и музикант

Юджийн Чаплин е роден през 1953 г. в Швейцария. Той е петото от осемте деца на Чарли Чаплин и Уна О’Нийл и единственият, който не практикува актьорската професия. Навлиза в музикалния бизнес като тонинженер и участва в записите на Дейвид Боуи, "Ролинг Стоунс" и "Куин" в прочутото студио в Монтрьо. Антония Барулова разговаря с него, а п оводът е..

публикувано на 31.05.24 в 09:05

За песен час

Проектът "За песен час" по едноименната песен на Борис Тричков популяризира училищни песни, създадени през първата половина на 20 век от български композитори като Панайот Пипков, Емануил Манолов, Йосиф Чешмеджиев, Димитър Христов, Любомир Пипков, Светослав Обретенов, Филип Кутев и други. Проф. Александър Куюмджиев, създател и диригент на камерен..

публикувано на 31.05.24 в 08:10