Столичната галерия „Графикарт“ показва от 19-и октомври изложба на грузинския художник Зураб Церетели, чиито над 5000 внушителни творби могат да се видят в Русия, САЩ, Обединеното кралство, Израел, Испания, Бразилия, Франция, Тайланд, Япония, Беларус, Литва, Грузия.
В България негова творба може да се види в „Двора на кирилицата“ в Плиска.
Известни творби на Зураб Церетели са:
Храмът „Христос Спасител“ в Москва – третата най-висока православна църква в света, паметникът на Петър Първи в Москва – един от най-високите паметници в света, "Доброто побеждава злото" (статуя пред сградата на ООН, Ню Йорк), 175-тонната „Сълза на скръбта“ в град Байрон, САЩ – в памет на загиналите при атентатите на 11 септември 2001 г., паметникът на Николай Гогол в Рим и стотици други.
Зураб Церетели е президент Руската академия на изкуствата и създава първия държавен Музей за съвременно изкуство в Москва, на който става и първи директор. Зураб Церетели е посланик на добра воля на ЮНЕСКО от 1996 г. и Кавалер на ордена на Почетния легион на Франция. През 2012 г. именитият художник основава Музея за модерно изкуство в родния си град Тбилиси.
Куратор и организатор на изложбата в София е Стефан Стоянов, който представлява Зураб Церетели в Европа и в Америка.
„Зураб Церетели е потомък на известния грузинския княз Алексей Церетели, който е помагал на България по време на Руско-турската война. Макар и на 86 години, Зураб непрекъснато работи, смята за изгубен всеки ден, в който не е рисувал. През 1964 г. отива в Париж на специализация, където се сближава с Марк Шагал и Пабло Пикасо.“ – разказва Стефан Стоянов.
През 1978 и 1979 г. Зураб Церетели специализира и преподава в College at Brockport при щатския университет в Ню Йорк. В университета изпълнява монументалната стенна композиция „Светлината и познанието на света“, която и до днес е един от визуалните акценти в архитектурния комплекс на учебното заведение.
Зураб Церетели провокира с творчеството си и поражда сериозни дебати в публичното пространство. Стефан Стоянов обяснява защо:
„Зураб е световен гений, такива се раждат в една държава веднъж на 100 години или никога. Зураб не се занимава с политика, не обръща внимание на завистта, а казва: „Аз имам една любов и това е изкуството. Когато човек успее, винаги привлича критици.“
Националното общество на изкуството в САЩ присъжда на Зураб Церетели златен почетен медал, което го превръща в първи и единствен и до днес грузински и руски художник удостоен с тази награда. Избран е и за член на Европейската академия за науки и изкуства.
Пабло Пикасо казва за него: „Виждам в Зураб Церетели велик живописец, той прекрасно чувства цвета, обобщава формата“, а мексиканският художник Давид Сикейрос твърди, че „той е влязъл в необятните простори на изкуството на бъдещето, съчетаващо скулптурата с живописта. Творчеството на Зураб Церетели е излязло от националните рамки и придобива международно значение“.
„Специално за изложбата в София пристигна и неговият внук – художникът Василий Церетели, който е изпълнителен директор на Московския музей на съвременното изкуство, създаден от неговия дядо преди 20 години и събрал 1500 творби на известни световни художници, които Зураб Церетели подарява на Москва. (www.mmoma.ru).“ – казва Стефан Стоянов.
Зураб Церетели активно участва в управлението на основаните от него музеи и продължава да работи активно, експериментирайки в жанровете скулптура, живопис, графика, керамика, текстил и др.
Галерия „Графикарт“ показва негови графични листи, монотипии и рисунки от началото на 21-ви век.
Изложбата на Зураб Церетели продължава до 15 ноември 2020 г.
Снимки: Российской академии художеств
"Мократа риба. Първият случай на Гереон Рат", романът на Фолкер Кучер, който става основа на сериала "Берлински Вавилон", излезе на български в превод на Алеко Дянков. "Мократа риба" показва Берлин от 1929 г. – град на контрасти, където се сблъскват хедонизмът и авангардът с бедността, социалното недоволство и разделение, и травмите от..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19 ч. Повече за танцовото представление, в което участие ще вземат всички ученици от специалност "Модерен танц", в "Артефир" разказва Константина Ханджиева . Ръководителят на..
Балет "Арабеск" ще зарадва публиката с новия си танцов спектакъл "Алиса в страната на чудесата" на 21 февруари от 19.00 ч. и 1 март от 17.00 ч. на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Сценичната интерпретация и хореографският прочит на шедьовъра на Луис Карол са дело на Анна Пампулова, с помощта на драматургичната..
"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни писатели за деца се съчетават с рисунките на талантливи български художници. Сред авторите в поредицата сега се добавя още едно име – Хулио Кортасар и неговата "Историята на мечока", преведена от..
Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт Център. Донкин, създател, двигател и дух на този фестивал, разказва за неговото начало и за промените във формата през годините. "Времето, в което живеем, е променило междучовешките,..
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев,..
Кога политиците се вглеждат в критичните към тях медии и започват да ги посочват, гонят от пресконференции, хулят и пишат закони срещу тях, коментира в..
Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg