Сдружение „Про европейска мрежа“ проведе два семинара на тема расизъм и антирасизъм. В първия семинар участваха 19 младежки лидери, предимно от ромски произход от Варна, Видин, Дупница, Пловдив, Сливен, с. Габър (Бургас), Перник, София, Русе, с. Долни Цибър, Сандански.
Организиран в сътрудничество с „Постоянна ромска конференция“, семинарът обсъди расизма, бариерите и факторите около ромската идентичност, страха и смелостта около заявяването ѝ.
Във фото- и видеоработилници младежите създадоха материали и идеи, които ще се използват в последващи антирасистки кампании.
Сдружение „Про европейска мрежа“ организира обучителни семинари, лагери, работилници, кампании, инициативи. Приоритетно те са за млади хора, учители или за представители на изключени групи и младежи от ромската общност.
Вторият семинар събра професионалисти, работещи с млади хора – учители, обучители и представители на младежки организации, читалища, общински администрации. Те дойдоха от Варна, Бургас, Смолян, Пловдив, Габрово, Севлиево, Перник, Сандански, Карлово и Оряхово, а групата се запозна с методологии за работа с млади хора по темата за расизма, сподели добри практики, изследва в дълбочина понятията расизъм и невидим расизъм, както и връзката на расизма с властта, нуждата от инвестиране в емоционалната интелигентност на младите хора, за да се справят с прояви на расизъм и др.
Владислав Петков – обучител от сдружение „Про европейска мрежа“ каза за „Аларма“.
Ние работим по темата дългосрочно и тези семинари са само част от нашите дейности, които правим във връзка с расизма. През последните няколко години се наблюдава един регрес – бяхме свикнали че пътят е само напред – не толкова отдавна бяхме свикнали с идеята, че пътят е само напред – повече толерантност, повече разбиране, повече справедливост за всички, но напоследък ясно се вижда, че изглежда и в национален и в международен план този път няма да толкова сигурен.
Затова решихме, че трябва да акцентираме по темата за борбата с расизма, за да предадем нашия опит като знания, ресурси и методи на работа на други – младежи, учители и обучители.“
Семинарите са етап от дългосрочния ни проект „Заедно срещу расизма“ (STAR – Stand Together Against Racism) – инициатива, в която работим заедно с Испания Полша и Италия, финансирана от Програма „Еразъм +“ на Европейския съюз.“ – казва Владислав Петков.
Резултатите от работата по проекта „Заедно срещу расизма“ са описани в публикацията: „Съзвездия: Наръчник за работа с млади хора по темата за расизма и невидимия расизъм“. Наръчникът е вече достъпен на английски език, а до месец ще бъде свободно достъпен и на български език в електронен и хартиен формат на сайта на сдружението.
Невидимият расизъм намира проявления в ежедневни поведения, които на пръв поглед не изглеждат страшни и опасни, но намират своите корени в расистки виждания. Примери за невидим расизъм са расистки вицове или изказвания като: „Тя е много красива, въпреки че е чернокожа“ или „Никога не бих имал приятел с тъмен цвят на кожата“, дори: „Ама ти изобщо не приличаш на другите роми, умен си, работлив си…“ – т.е. ти си изключение.
Такива поведения, наричани още микроагресии, много често остават ненаказани и макар всяко от тях поотделно да няма голяма тежест, те се случват постоянно, натрупват се във времето и може да имат сериозни последствия върху самочувствието, самооценката и психичното здраве на хора, които са принудени да ги понасят.
На 20 октомври в „Аларма“ от 21.30 часа очаквайте личната история на учителя от ромски произход Росен Богомилов, който от 2013 г. преподава история и география в столичното 106 ОУ „Григорий Цамблак“.
В кюстендилското село Слокощица се намира семейната занаятчийска работилница на Искра и Антон Стоилови. Преди години семейството решава да заживее на село. Съпругът Антон до тогава е работил в дърводелски фирми, бил и крояч на обувки, а Искра – в цехове за производство на кожени изделия. След това решили да не работят за други, а да се опитат..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg