През пролетта, когато всички библиотеки в страната бяха затворени заради извънредното положение, Столичната библиотека се обърна към едни от най-изявените български поети да споделят свои най-нови или емблематични творби, както и послания, с читателската аудитория в онлайн инициативата „Поезия без карантина". Сега обстановката се усложнява отново и, изправени пак пред опасността от изолация, решихме да съберем повечето от авторите, които откликнаха на поканата ни, да прочетат своите стихове на живо точно в навечерието на празника на библиотеката, съобщават организаторите от Столична библиотека.
Инициативата "Поезия без карантина" е на 23 октомври (петък), от 17.30 часа пред главния вход на Столична библиотека (пл. „Славейков“ № 4). Аксиния Михайлова, Амелия Личева, Анжела Димчева, Бойко Ламбовски, Владимир Левчев, Георги Господинов, Георги Константинов, Иван Ланджев, Иван Христов, Йордан Ефтимов, Калин Терзийски, Кристин Димитрова, Марин Бодаков, Мирела Иванова, Надежда Радулова, Николай Милчев, Роман Кисьов и Силвия Чолева са поетите участници в четенето. Поетичната атмосфера ще бъде допълнена с музикалните изпълнения на Ели Раданова и Венци Дреников.
Събитието ще се проведе при спазване на противоепидемичните мерки. В случай на лошо време ще бъде преместено в Американския център на Столична библиотека.
Столичната библиотека навършва 92 години на 24 октомври. Рожденият ден ще бъде отбелязан с "Поезия без карантина" на живо, с реновирани читателски зони за заемане на книги, документални изложби с най-новите попълнения от средата на ХХ век във фонда на библиотеката и клуб за научнопопулярна литература.
На 23 октомври се открива фото-документалната изложба "Библиотеката на София на 92 години". Тя представя историята на културната институция, на площад "Славейков", улица "Гурко" и сградите, където се е намирала.
Ще бъдат показани уникални книги от фонда на библиотеката, образци от колекциите на видни личности като д-р Константин Стоилов, Кирил Христов, Петко Тихолов, Пенка Шишманова, с интересната съдба на инкриминирани и арестувани издания, иззети при обиски от Дирекцията на полицията. Сред изложените редки издания и тези с автографи е и най-старата книга на библиотеката – тази на Алесандро Пиколомини от 1554 г., Справочный энциклопедический словарь от 1847 г. – единствената оцеляла книга от библиотеката на Иван Денкоглу след бомбардировките през 1944 г., когато изгарят 40 000 книги от библиотеката, Първа българо-френска граматика от 1859 г. от Васил Хаджистоянов - Берон, подписана от автора.
Предвидено е и светлинно шоу пред библиотеката на пл. "Славейков", тебеширено парти за децата и комикс студио с Христо Кърджилов.
Във фонда на Стобична библиотека има над един милион и 200 хиляди книги, с над 63 хиляди читатели, и най-богатият документално-информационен архив за историята и развитието на София. Има също три филиала, най-големият център за детска литература, първият в България "Библиобус", иновационен дигитален център с достъп до електронен каталог с 250 хиляди тома книги до български и чужди дигитални ресурси, мобилна версия на сайта, образователни услуги, достъпни и за хора с увреждания. От началото на 2020 г. библиотеката има 210 000 посещения, 230 000 заети книги и 10 000 нови читатели.
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя най-доброто от чешкия театър и някои от най-значимите заглавия от международната сцена в различни форми и жанрове – драматичен, куклен и уличен театър, както и танц и мюзикъл. Театроведът..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на..
По време на Дните на китайската култура и наука у нас гостува поетът Ю Дзиен . Неговата стихосбирка "Давам име на една врана" е достъпна за българските..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg