Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Гергана Николова:

Преценката за тежестта на заболяването е на специалиста, а не на пациента

Снимка: Pixabay

Общопрактикуващите лекари вече ще имат право да издават направления за изследване с PCR тест на граждани от своите пациентски листи при съмнение за заразяване с Covid-19. По какъв начин ще бъдат издавани тези направления и как може да стане това – отговор в рубриката "Сигурни всеки ден" на "Нашият ден" дава д-р Гергана Николова, член на УС на Българския лекарски съюз:

"За момента все още сме в пожелателна форма, че ще можем да издаваме направления за PCR тестове, но кога ще стане – ще видим. Договарят се последни подробности. Големият проблем е, че тези направления трябва да се издават по електронен път. Засега нямаме действащо електронно здравеопазване и нито един документ в нашите системи не може да бъде издаден по електронен път

Дадено е като задача на специалистите от информационните отдели, които работят към Министерството на здравеопазването – информационното обслужване. Те трябва да създадат модели на електронно направление и да можем да ги ползваме, за да издаваме на тези пациенти, които отговарят на критериите, за да получат дистанционно своето направление за PCR."

Целта е много важна – да няма пряк досег с хората с Covid-19

"Националното сдружение на общопрактикуващите лекари изготви предложение за общи критерии, за общ алгоритъм още в края на август и го изпрати на отговорните институции. В момента отново сме изработили критериите за това какво и как трябва да се направи, но трябва да бъде съгласувано отново, за да могат да влязат в действие предложенията ни. Вкл. и за това как трябва да се работи с информационната система за Covid. Това, че имаме желание да имаме обратна връзка и да променяме данни, които са внесени вътре. Водят се преговори и нещата се случват стъпка по стъпка."

За алгоритъма на издаване на PCR тестовете – най-важното за пациентите

"Имат ли някаква симптоматика, имат ли симптоми на респираторно заболяване – най-напред телефонна консултация. От съображение за сигурност и за да не се разпространява инфекцията, първо трябва да се обади по телефона на своя личен лекар, за да получи ясна и компетентна помощ. Преценката за тежестта на заболяването е на специалиста, а не на пациента." – подчерта д-р Николова и препоръча ежедневно обаждане на личния лекар, когато вирусът е стигнал до нас.

Чуйте повече в звуковия файл.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ива Стоянова и Георги Събев в градините си

За градинарството и храната с любов

Ива Стоянова и Георги Събев имат зеленчукови градини и парници в ямболското село Ханово, откъдето е родът на Георги. И двамата са с професии, свързани с растенията и храната – Ива е ландшафтен архитект, а Георги е готвач, с дълъг стаж в ресторанти в Скандинавия, включително и като главен готвач, включително в ресторанти в дивата природа, където всичко..

публикувано на 19.09.24 в 16:25

Изложбата "Да победиш рака" дава надежда и разбива митове

Септември е месец на осведоменост за рака при децата. Сдружение "Деца с онкохематологични заболявания" (СДОХЗ) вече 14 години реализира различни инициативи в рамките на международната кампания – разказва в "Нашият ден" Петя Александрова . Акцент тази година е фотографската изложба "Да победиш рака" , която ще бъде открита днес в 18:30 в..

публикувано на 19.09.24 в 10:52
Александър Шпатов

Градът в разкази: "На живо от София" – ново издание с нови перспективи

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостуваха Александър Шпатов, юрист, писател, гид и общественик, заедно с художника Дамян Дамянов, автор на илюстрациите и оформлението на новото издание на сборника "На живо от София". Темата на разговора се фокусира върху обновеното и допълнено издание на книгата и връзката между литературата и..

публикувано на 19.09.24 в 10:31

Как баща от Пловдив преобразява детските площадки в квартала

Днес ще ви запознаем с човек, който олицетворява истинското значение на гражданския дълг. Без да очаква помощ от институциите или някакви награди, той поема инициативата и чрез своите действия дава пример на децата си какво означава да се грижим за общото благо. Този човек е Даниел Цавков от Пловдив. Неговият основен стремеж е да покаже на децата..

обновено на 19.09.24 в 10:10

Как да разпознаем симптомите на туберкулоза? Консултации и скрининг през септември

В периода 16-20 септември 2024 г. лечебните заведения за диагностика и лечение на туберкулоза ще предлагат безплатни консултации за всички желаещи в рамките на кампанията "Седмица на отворени врати". Тази инициатива е част от Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата в Република България за периода 2021-2025 г., ръководена от..

обновено на 18.09.24 в 12:43