Поводът в „Мрежата“ да говорим отново за хомофобията е следният и е добре описан в независимия правозащитен сайт "Маргиналия" от Юлиана Методиева:
„В неделя, 27 септември, в следобедните часове над 50 ученици минават през централните улици на Пловдив със заплашителни викове. От видеа, качени в интернет, се вижда как младежите се отправят към градската градина. Според пострадалите, видът на учениците е „доста интелигентен“. Други ги наричат ултраси. Нападателите носят банер със свастика. Лозунгите на 14-годишните хомофоби са „да почистим града от педалите“, „не искаме хомосексуалисти в Пловдив“, „не искаме гей парад в нашия град“.
Напрежението ескалира в словесна и физическа саморазправа. Нападатели замерят с яйца момичетата, за които младите фашисти предполагали, че са с хомосексуална насоченост.“
Какво показва случилото се в Пловдив? От какво е зададена тази непоносимост и нетърпимост? Знаят ли децата как да се пазят от обидния език и грубите посегателства над личността и избора им? Информираността и емпатията срещу радикализацията. Каква е ролята на медиите? Къде е обществото?
Разговор в студиото с Николета Габровска, директор на фондация „Сингъл степ“, и с главния редактор на сайта „Маргиналия“ Юлиана Методиева.
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за чуждестранните агенти и други законодателни инициативи – разговор в "Нашият ден" с адвокат Александър Кашъмов , правозащитник и активист, изпълнителен директор на Програма "Достъп до информация", резервен..
Въпросите за връзката между политика и психично здраве заемат централно място в новия, 16-и брой на списание "dВЕРСИЯ". Изданието разглежда какво означава да живееш с психично заболяване или да се грижиш за някого в подобна ситуация в съвременна България. То поставя под въпрос взаимодействието между индивидуалистичната култура, неолибералния..
В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" се проведе интересен разговор с архитект Анета Василева – преподавател в УАСГ и НБУ, архитектурен историк и критик. Повод за интервюто беше книгата ѝ Kicked A Building Lately? – Архитектурната критика след дигиталната революция . Арх. Василева сподели, че книгата предоставя възможност..
В рубриката "Епизоди от живота“ на предаването "Нашият ден" ни пренесоха в Испания, където се разгръща мистериозният свят на Кармен Мола и четвъртия ѝ роман "Мълчанието на майките". Но кой всъщност е Кармен Мола? И какво могат да очакват читателите, които за първи път разгръщат нейна книга? Преводачката на книгата, Анелия Петрунова, разказа в..
Божана Славкова е поет, музикант и артист, отличен на големия международен поетичен конкурс Milli Dueli. В "Нашият ден" Славкова разказва за темите на деня, които я вълнуват, за каузата Green Peace, както и за новооткритото пространство за култура и екология "Магнит" "Магнит" е ново общностно младежко пространство, което се намира на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
Ако не сте се самоизолирали от политическото ни злободневие, защото немалко от нас наистина са го направили, и сте слушали внимателно това, което говорят..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg