Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Константина Петкова – една звезда от Ню Йорк до село Пчеларово

Снимка: Константина Петкова/ФБ страница

Константина Петкова е от хората, които наричаме истински съвременни будители. Завършила е оперно пеене и оперно-драматична режисура в академия "Санта Чечилия", а в момента нейното име се свързва и с направения от нея артцентър в село Пчеларово, близо до град Добрич. 

Там вече доста години се събира цветът на българската интелигенция. Историята на нейния живот е като сценарий на филм, който преминава между България, Италия и САЩ. Голямата си музикална кариера започва като солист в състава "Виртуозите на Рим", с който концертира из цяла Европа. По-късно, докато е в Париж, тя получава покана да замине за САЩ. 

Макар да се колебае дълго, в крайна сметка се възползва от предложението и се озовава американския град Блумингтън, където известно време преподава в местния университет. Скоро след това се мести в Ню Йорк, където започва да си сътрудничи с културния елит в града. Прави своя театрална трупа и започва да се развива като театрален режисьор.  Дебютното ѝ представление в Ню Йорк "Самодиви, самовили" е на български език, а в процеса на работа по текста тя си сътрудничи с големия наш писател Емилиян Станев. 

След премиерата се запознава и с Христо Явашев - Кристо, с когото по-късно решават да направят още едно българско представление – "Нестинарки". В разговора на водещата Ирина Вълчанова с Константина Петкова става ясно защо в крайна сметка това представление не се осъществява. Можете да научите още и за кариерата ѝ на актриса и работата и познанствата ѝ с личности като Федерико Фелини, Микеланджело Атониони и Милош Форман. 

А в края на разговора – изключително интересна история за създаването на артцентъра в родното ѝ село Пчеларово, където Константина Петкова продължава завета на своя дядо.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов театрален фестивал в Русе очаква първите си зрители от 8 октомври

"Есенни театрални срещи в Русе" – така се нарича новият фестивал, чието първо издание ще се проведе от 8 до 13 октомври в крайдунавския град. Основен организатор е Катя Костова – българка, живееща от десетилетия в Берлин и председател на сдружение "Кауза Пещера", а партньор и домакин на театралния празник е Драматичният театър " Сава..

публикувано на 05.10.24 в 09:15

"Клас 90" и носталгията по младостта

Преди шест години на режисьора Бойко Боянов му хрумва идеята да разкаже историята на един клас, който се събира за среща след 30 години. От искреността на всеки един, дошъл на сбирката, започва да прозира предисторията на "Клас 90" – дебютния филм на Боянов, който се срещна за първи път с публиката си на 42-рата на "Златна роза". Заедно със..

публикувано на 04.10.24 в 16:25

Книга за режисьорските подходи към операта "Дон Паскуале"

Книгата "Грация на смеха. Или за спецификата на комическото белканто в операта "Дон Паскуале" от Гаетано Доницети. Теоретични и режисьорски подходи" от Стефан Донев е възможност да се проследи опита на автора като режисьор "да открие и разясни", по думите на Петър Пламенов, спецификите и "неповторимото очарование" на шедьовъра на Доницети. Стефан..

публикувано на 04.10.24 в 14:59
Моноспектакълът

Дни преди "Цирколюция" – енигмата "социален цирк"

Задава се циркова революция!  От 10 до 13 октомври в "Топлоцентрала" ще се проведе едиснтвеният по рода си фестивал в Бълагрия, посветен на съвременния и социален цирк – "ЦИРКОЛЮЦИЯ". Организаторът от фондация "Мини Арт" Гео Калев и огненият артист от колектив "Агнон" Кристиян Димитров запознават слушателите на "Артефир" с..

публикувано на 04.10.24 в 13:43

Една неканонична и лична антология на англоезичната поезия

Англоезична поезия от XIV в. до XXI в. съдържа новото издание "Потомството на Чосър".  Мащабната антология в "Артефир" представя лично нейният преводач и съставител  проф. Александър Шурбанов. Това не е канонична, а лична антология, подчертава гостът. Избраните произведения в книгата са такива, оставили през годините следа в..

публикувано на 04.10.24 в 13:23