Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рудолфо – първата роля на Лучано Павароти

Снимка: Архив

1961 година ознаменува първата победа на Лучано: на конкурса за вокалисти в Реджо Емилия. Тогава е и дебютът, очакван с толкова трепет и надежди. Рудолфо от „Бохеми“ ще се окаже ключова роля в звездния път на тенора! Едва дочакали с любимата му Адуа Верони първия хонорар, за да се оженят и да си купят кола. След време се появили и трите им дъщери…

„Много се вълнувах на дебютния спектакъл на „Бохеми“, спомня си Павароти. „Все още учех, измъчваха ме страхове и несигурност, но музиката на Пучини сякаш е в кръвта ми…
През следващата 1962 пях херцога в Палермо, а на диригентския пулт бе Тулио Серафин. Тогава за пръв път ме окуражи музикант от такъв ранг!
Кариерата ми започна многообещаващо, но можеше да приключи и твърде скоро. Провървя ми, тъй като ме забеляза Алесандро Зилиани – известен импресарио от Милано…“.

Лучано Павароти и Илеана Котрубаш в „Бохеми“, Миланската скала, 22 март 1979 г.
Множат се феновете на Павароти. Все по-ласкави са отзивите на критиците. Кариерата му набира скорост. Канят го в престижните театри. В Щаатсопер - Виена и в Ковънт гардън пее Рудолфо. 1963 година, Лондонският кралски оперен театър. Ди Стефано е болен и идва мигът на Павароти! Първата им среща с Джоун Съдърланд и Ричард Бонинг – начало на дълголетно приятелство, на творчески завоевания.

При дебюта на Павароти в МЕТ през 1968 в „Бохеми“ си партнират с Мирела Френи, а публиката буквално изпада в екстаз.

Програма „Христо Ботев“ на 7 ноември от 20 часа ще ви предложи запис от спектакъл на шедьовъра на Пучини, състоял се десетина години по-късно в Миланската скала. Карлос Клайбер е на диригентския пулт, когото Лучано нарича „музикален гений отвъд думите“ и добавя: „Публиката бе лишена след неговата смърт от привилегията да се наслаждава на уникалните му интерпретации.
Наелектризиращи, изпълнени с необикновена топлота и колорит…“

Ще ги усетите без съмнение, дами и г-да. В ролите: Лучано Павароти, Илеана Котрубаш, Лоренцо Сакомани, Джорджо Джорджети, Евгений Нестеренко, Клаудио Джомби, Лучия Поп. С участието на хора и оркестъра на Миланската скала начело с Карлос Клайбер – 22 март 1979 година. Постановка на Франко Дзефирели на „Бохеми“ от Джакомо Пучини.

Съдържание на операта на „Бохеми“ от Джакомо Пучини



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българският хор "Булгапея" с първи концерт в Брюксел за 2025 година

Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création.  Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..

публикувано на 18.02.25 в 14:35
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20
Васил Спасов

Да сбъдваш джаз мечти динамично и елегантно

"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..

публикувано на 17.02.25 в 17:35

Глен Хюз идва с мегаспектакъла "Гласовете на рока със симфоничен оркестър"

A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...

публикувано на 17.02.25 в 12:53

Излезе нова книга с непознати писма от Париж на младия Любомир Пипков

В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..

публикувано на 17.02.25 в 07:50