„На българските медии им липсва свобода“, каза Георги Готев в „Мрежата“ по програма „Христо Ботев“. Той получи наградата „Златно перо“ 2020 на Съюза на българските журналисти за българска медия извън България (електронното издание ,,Euractiv“).
„Аз познавам много добри журналисти, които ми признават, че техните медии не им разрешават да напишат това, което те мислят. В същото време, ако четете техните медии, ще видите, че пишат някаква измислена действителност, която няма нищо общо с истината.“
Свободата на медиите в контекста на протестите в България през 2020
„Протестите помогнаха не само на журналистите, но и на хората – да започнат да наричат нещата с истинските им имена. Големият резултат от протестите е изчезването на страха. Дори телевизии и медии, които „пазеха“ правителството, не можеха да избегнат и да не покажат обстановката на протестите, плакатите на протестиращите. Протестите постигнаха и това, че Европа ни забеляза и видяхме докладите, резолюциите, в които свободата на медиите зае място. Очевидно от България се очаква да се вземе в ръце и в представите на всички България е пред големи промени.“
Защо чуждите медии започнаха да се интересуват от България
„Във всеки случай не е защото някой им плаща, както каза Тома Биков преди време. Интересуват се, защото у нас скандалите са прекалено крещящи. Например снимката с чекмеджето, натъпкано с пачки, е нещо, което е невиждано. И няма начин западните медии, които обикновено пренебрегват България като малка страна, в периферията на Европа, да не обърнат внимание на такова нещо. Протестите също допринесоха за това внимание на чуждите медии към България. У нас чувахме, че протестите били рехави, но те изглеждат по друг начин в Брюксел – очевидно тези протести искаха да кажат, че в страна-членка на ЕС има много проблеми, че гражданското общество се събужда и това са интересни теми. Ние, журналистите, обичаме да разказваме истории, а в България е лесно човек да попадне на интересни истории и да ги разкаже добре.“
За олигарсите с медии в България
„Защо чуждите медии говорят само за олигарси като Делян Пеевски и медиите му, а не за „Икономедия“, е обяснимо, защото не можем да слагаме под един знаменател Иво Прокопиев и Делян Пеевски. Бойко Борисов може и да нарича Иво Прокопиев олигарх, но Иво Прокопиев е собственик на „Дневник“ и „Капитал“, които за българските стандарти са на светлинни години над медиите на Пеевски. „Дневник“ и „Капитал“ се ползват с добро име, включително на запад, и това не е случайно – това е заради качеството на журналистиката им. Вестник „Сега“ е собственост на богат човек – Сашо Дончев, но там също журналистическите стандарти се спазват. Неслучайно и техен журналист, Мартин Георгиев, беше отличен от Съюза на българските журналисти също. Говори се много, че във Франция собствениците на медии също са олигарси. Да, но те не се бъркат на редакционната политика, за разлика от медиите на Пеевски.“
Наградата на СБЖ
„Получихме тази награда на Съюза на българските журналисти за българска медия извън България, защото регистрирах „Euractiv“ в Белгия. Направих го, за да сме независими, да не бъдем подлагани на натиск и за да не ни правят например данъчни проверки... Което не означава, че пишем безотговорно. Напротив! Журналистическите награди са хубаво нещо, карат журналиста да се чувства уважен, държат влага на наградения за няколко дни. Но те не решават нищо. Аз, като журналист, не бих приел награда от коя да е организация, но наградата на Съюза на българските журналисти за мен е чест! Защото те не са подкупни, въпреки че са сравнително бедна организация и това не е случайно, защото властта в България дава парите на тези, които ги хвалят.“
Какво представлява т.нар. "Заповедно производство"? Какви са новите моменти във връзка с влизането в сила на измененията на уредбата в Гражданския процесуален кодекс? Извън общото производство чрез съдебни дела общ исков процес е предвидено отделно производство за защита на гражданските права. И това е заповедното производство. Налице са изменения,..
Настаняването на лица за психиатрично лечение – какво казва законът? Носят ли наказателна отговорност извършители на тежко деяние, които имат психично заболяване? През последните дни имаше два изключително неприятни инцидента. Мъж, който два поредни дни беше заснет да се хвърля под коли на столичния булевард "Борис III", в последствие се самоуби, като..
Виктор Асенов и Тади, неговото куче водач , са в студиото на "Нашият ден" с един вдъхновяващ разказ – за границите, които сами си поставяме и тяхното премахване чрез силата на волята. Виктор се самоопределя като "непобедим победител". Той се движи напред и нагоре, без да вижда хоризонта, и може да се похвали, че е планински ултрамаратонец ...
Защо понякога се обичаме само на думи? Любовта представлява комплексно, емоционално състояние, което е нещо между грижа, уважение, признание и преданост към другия човек. От тази емоция зависи поддържането на здрави връзки между хората. Но съществува проблем с "празните думи" в любовта днес. Понятието за "празни думи" или думи, които..
За културата на виното и новостите във винения свят, за вината, които опитаме през месеца на виното и любовта – разговор в "Нашият ден" с Веселин Савов , винен познавач, вносител и дистрибутор на италиански вина, популяризатор на културата на виното. Савов споделя, че популяризирането на винената култура и на италианските вина е голямо..
Димитър Йосифов, първият български естраден певец, навършва 90 години точно на 13 февруари. В "Нашият ден" разговаряме с легендата на българската..
Слънчевата енергия изпревари въглищата в електроенергийния микс на ЕС през миналата година. В страните от ЕС Слънчевата енергия е генерирала 11% от..
Семестриалната изложба на ателие "Керамика" на Нов български университет се нарича Fun & Games и беше открита в галерия "Сердика" с галеристка Клара..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg