Дали намираме време да помислим за това как децата ни преживяват този кризисен за света период? Психолозите винаги твърдят, че най-доброто, което можем да направим за децата, е да им казваме истината или най-близката възможна нейна версия. Елица Великова е психоложка, арттерапевтка и преподавателка, от няколко години в София работи нейният „Институт за терапия и експресивно изкуство“.
„Винаги е добре да има разговор с децата – казва тя – дори възрастният да не знае точно как да обясни ситуацията, може да каже как се чувства. Децата са по-тревожни, ако има теми, които се заобикалят.“
Според нея от особена важност е езикът ни да не включва стигма, този, който е болен, да не става „лош“, да говорим за безопасност, а не за опасност.
„С тийнейджърите вече може да се говори като с възрастни. Добре е обаче родителят да контролира каналите на информация в дома.“
Като полезни техники от арттерапията тя предлага рисуването – „много естествен начин на разтоварване и също контейнер за чувства, да експериментираме, да играем, заедно с детето си, да се получи диалог на чувствата“.
Чуйте Елица Великова във „Време и половина“.
С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте!
В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..
В началото на новата година Росица Петрова от Движението на българските майки споделя в ефира на „Нашият ден“ размисли за бъдещето, което ни е необходимо, и за уроците, извлечени през последните две десетилетия. Движението, създадено преди 20 години, продължава да е пример за обединение, грижа и отдаденост. "Искам да благодаря на всички..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха твърдо мнение, че е необходимо да се запази целостта на парка, да се прекрати текущата процедура за изключване на определени площи от него и да се защитят местностите Карандила и Даулите. В ефира..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
Всичко в живота е въпрос на избор. Ето например Кире Гьоревски е избрал да се превъплъщава в различни персонажи. Да пресъздава животи на сцената и на..
Как да разбера този свят? 10 000 снежинки* се топят върху перваза – Из книгата с хайку и хайбун "Бели Петна" "Terra Култура" преминава в новата..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg