Днешната среща в „Джаз клуб“ е наситена с композиции, създадени в чест на Джако Пасториъс. Имате възможност да чуете пиеси, сътворени в различни десетилетия от признателни нему колеги: тромпетистът Майлс Дейвис, който заедно с Маркъс Милър изпълнява „Mr. Pastorius“ – финал на албума „Amandla“; пианистката Елиана Елиас с композицията си „Strait Across.., for Jaco“; квартет „Йелоуджакетс“ с „Галилей“, Galileo – творба на басиста Джими Хаслип; „За Джако“, „For Jaco“ – пиесата, с която започва „Industrial Zen“ – албум на китариста Джон Маклафлин. Звучи и българска композиция: „Джако“. Тя е на група „МетаФОРМОза“, в състав: Росен Захариев – тромпет, флюгелхорн, перкусия и синтезатори; Мирослав Иванов – китара; Антони Рикев – бас и синтезатори и Николай Данев – барабани. Пиесата „Джако“ е поставена (логично!) непосредствено след звукозаписа „Weather Report“ на четиримата български музиканти и се съдържа в албума „МетаФОРМОза“, издание на Music Clinic Records от 2017 година.
„Джаз клуб“ на 12 ноември от 23 часа Ви предлага и други изпълнения, посветени на „последния мохикан на свръхемоционалното и свободолюбиво поколение джазмени, нехаещи за правилата на музикалния бизнес“. Така Йордан Рупчев определя бас-китариста Джако Пасториъс в статия от своята енциклопедия – ценен труд, скромно наречен „Изборът на Рупи“. И още: „Историята на живота му напомня полет на горящ метеор. Самоук музикант, който не се притеснява да свири на бас-китара това, което могат останалите джазмени на соловите инструменти. Стилът на Пасториъс се превръща в пример на подражание, а като си отива от този свят след него остават плавните замаяни плъзгания по струните на бас-китарата и честото напомняне: „И този свири като Джако“…
Спектакъл от сцената на Нидерландската национална опера ще проследим тази събота (4 април от 20 часа) чрез международния радиообмен. Това е операта "Роберто Деверьо" на италианския композитор Гаетано Доницети, с която трупата на театъра и тандема режисьор – диригент, Йетске Мийнсен и Енрике Мацола, завършват историческата трилогия на Тюдорите. В нея..
Операта е базирана върху трагедията на Франсоа Ансело "Елизабет Английска". Либрето: Салваторе Камарано. Световна премиера: 29 октомври 1837, Неапол, театър "Сан Карло". В България операта не е поставяна никога. Действащи лица: • Елизабет Първа, кралица на Англия – сопран • Херцог Нотингам – баритон • Сара, херцогиня Нотингам – мецосопран • Роберто..
Венсан Гайо от Франция: В България се чувствам свободен! От Варшава до София: Историята на преводача, който владее и езика на музиката Едина Жолчак-Димитрова от Унгария: Чувствам се прекрасно в България! Животът на една френска бизнесдама в България Стивън Монтгомъри: Англичанинът, който обикна България Полският рапър Куба..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от най-важните етио-джаз групи в света днес (с елементи на откровен пънк, прогресив рок и фрий джаз), пристига в София на 4 април, първия петък на месеца, по покана на концертната поредица "Аларма..
На международния ден на ромите "Кварто" музикантите ще изненадат публиката с изключителна програма със символно значение. Цигански музикални шедьоври, сред които: "Астурия" от Исак Албенис, "Кармен-фантазия" от Жорж Бизе-Пабло Сарасате, "Цигански напеви" от Пабло Сарасате, "Унгарски танци" от Йоханес Брамс, "Румънски танци" от Бела Барток,..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо..
В Националната библиотека се откриват две изложби, с които се отбелязват 1140 години от успението на св. Методий . Част от експонатите в "Азбука и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg