Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мистериите на софийските катакомби, разказани от първата къща на ужасите у нас

| обновено на 12.11.20 в 17:58
Снимка: horrorhousebulgaria

„Убийствен пъзел“, „Къщата на восъка“, „Предизвестена смърт“, „Последен изход“, „Писък“ и… спираме дотук, защото изреждането на хорър филми може да се превърне в списък без край. Общото между всички тях не е тази констатация обаче, а страхът, който насаждат у човека. Ужасът от неизвестното, от нечовешкото, но и от всяка човешка фобия, дори от най-абсурдната. И най-вече – ужасът да се изправиш срещу личните си страхове. В това, разбира се, има и тръпка. Да усетиш прилива на покачващия се в теб адреналин, да се сблъскаш с непознатото и да го победиш, да надвиеш страха и да останеш жив.

На тази тръпка разчита и първата къща на ужасите у нас. Тя ще отвори врати на фаталния петък 13-и, за да потопи в мистерията на софийските подземни тунели онези, в чиято личностна битка ще надделее не страхът, а любопитството.

Под столичните улици се простират 240-километрови тъмни подземия. Бомбоубежища, бункери, тунели, използавани за логистика, складове и секретни лаборатории крият местириите на София. Общината поддържа някои от тях, но повечето са изоставени или затрупани и за тях от години всички предпочитата да мълчат. Докато не настъпва ден, в който едно от тези подземия припомня за съществуването си.

Неотдавна в стар военен блок в центъра на София, под чиито основи легендата гласи, че се крие лаборатория за биологични опити с хора от зората на социализма, се случва нещо страховито. При профилактика на водопроводната инсталация са открити странни артефакти и зазидана вентилационна шахта. Скоро след това млад човек, живеещ в същия блок, изчезва безследно. Намерен е единствено странен отвор на мястото на зида.

Истина ли е това? И ако е – какво точно се е случило?

Създателите на единствената до този момент къща на ужасите в България – „Horror House“ може да не са първите, които са задали тези въпроси, но със сигурност са първите, които ги превръщат в отправна точка на новото приключение, в което всеки може да се впусне. То разказва за онзи друг, непознат живот, който се крие дълбоко в катакомбите на София.

Подготовката за къщата започва преди повече от 3 години. Днес тя вече е факт, а с нея и историите на софиските подземини тунели. За тях говори и Чавдар Тодоров – един от създателите на „Horror House Bulgaria“.

Пуснете си звуковия файл, за да чуете разказа му.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложба и албум за грижата за гората

В Къща музей "Ненко Балкански" в Казанлък беше открита на изложбата "НАЧАЛОТО. Укрепяване на пороите и залесяване", която е посветена на делото на Феликс Вожли и Петър Манджуков. Четири важни годишнини се отбелязват с нея. Това са 150-годишнината от рождението на френския лесоинженер Феликс Вожли, 120 години от основаването на "Бюрото за укрепване на..

публикувано на 24.04.25 в 18:15
Валентин Калинов

Валентин Калинов: Четенето е работа на желанието

В световния ден на книгата и авторското право говорим с Валентин Калинов, философ, психолог и преподавател, за четенето като занимание на ума, като метод за добиване на по-нюансирано мислене, като сложност, като удоволствие, дори като еротика. "Има основание да се тревожим относно грамотността, но очевидно се намираме в период на трансформация,..

публикувано на 24.04.25 в 16:15

Клетвите като интелектуално удоволствие

Театралният пърформанс "Клетви" се играе вече няколко пъти, а предстои и последното му представление – на 27 април в YALTA Art Room. Идеята и режисурата са на Марион Дърова, драматургията е на Стефан Иванов, звуковата среда – на Александър Евтимов-Шаманчето, костюмите – на Рая Кърпачева, а Мартина Апостолова и Николай Колев са актьорите на това..

публикувано на 24.04.25 в 15:57
Росица Доганджиева и Атанас Парушев-Шока

С изложба на Атанас Парушев-Шока галерия "Стубел" чества 10-годишнина

Преди 10 години на 22 април беше открита новата галерия "Стубел" с тринадесет картини от серията "Вертикали" изложбата на Атанас Парушев-Шока "Абстрактно". За изминалите години той има още две изложби там. В пространството на галерията са представяли свои работи едни от най-добрите български художници – ето няколко имена: Динко Стоев, Камен..

публикувано на 24.04.25 в 15:18

Литературни срещи в София

За три дни от днес до 26 април за четвърти път ще се проведат "Литературни срещи" на фондация "Прочети София". Темата е "Археология на паметта". Автори от седем държави ще се срещнат с българската публика. Сред тях има вече утвърдени писатели като Мария Степанова, Шехан Карунатилака, Ю Хуа, както и млади творци – Анастасия Левкова от Украйна, Никола..

публикувано на 24.04.25 в 14:51