Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Павлина Михайлова:

Ще се разшири ли мрежата от центрове за даряване на кръвна плазма

Благоевград и Бургас – съществени и задължителни пунктове

| обновено на 16.11.20 в 12:59
Снимка: лечение с кръвна реконвалесцентна плазма кръводаряване / Снимка: БГНЕС

През последните седмици все повече стават апелите за даряване на кръвна плазма, необходима за лечението на Covid-19. Премиерът Бойко Борисов поиска от министъра на здравеопазването да се осигури възможност за даряване на кръвна плазма не само в София, но и в страната, от пациенти преболедували Covid-19. Ръководството на държавното обвинение призова всички прокурори, следователи и съдебни служители, преболедували Covid-19 и възстановили се от инфекцията, да подкрепят кампанията за даряване на рековалесцентна плазма. Главният прокурор Иван Гешев лично подкрепи инициативата на Асоциацията на прокурорите и Камарата на следователите за набиране на средства за купуване на апарат за плазмафереза за болница в нуждаещ се регион. Основните изисквания към кръводарителите са да бъдат на възраст между 18 и 65 години и да тежат над 50 килограма. Даряването може да стане, след като са минали най-малко 40 дни след последния им отрицателен PCR тест и здравословното им състояние не изисква прием на лекарства.

Пътят на животоспасяващата плазма в условията на пандемия, ще се разшири ли мрежата от центрове за даряването ѝ и как този метод може да помогне до 24 часа на болния – д-р Павлина Михайлова, председател на Сдружението за лечение на Covid-19 с реконваленсцентна плазма, коментира темата в "Нашият ден".

Има ли апарати

"До днешния ден имаше три апарата за даряване на плазма, т.е за извършване на процедурата плазмафереза* – един във ВМА, два – в Националния център по трансфузионна хематология, а от днес вече има още един апарат – и това е голямата новина, която чакаме от няколко месеца. В Центъра във Варна вече работи отделение по даряване на плазма. Това ще облекчи много Националния център по трансфузионна хематология. През последния месец имаше тълпи от хора от цяла България, които желаят да дадат плазма. Предстоящи са Плевен, Пловдив и Стара Загора. Четирите регионални центъра кандидатстваха за финансиране от ЕК

Действията на институциите

"Разбрах, че вчера проф. Ангелов (здравният министър – бел.ред) е казал в Шумен, че вече една седмица се работи по законодателни промени за това и на други места, освен тези четири центъра, да събират плазма. Ние сме сдружение в обществена полза, ние работим за това лекарите да имат плазма, хората, които искат да даряват, да знаят къде да отидат, да имат възможност да дарят плазма. Апаратите са втора употреба, в което няма нищо лошо (струват около 20-30 хил. лв.), защото нов апарат може да дойде чак след 3-4-5 месеца... Докато средствата за апаратите втора употреба могат да се съберат от един град... Хората не искат нищо от държавата... Ние настояваме да бъде дадена възможност на лекарите да имат на разположение плазма, да не се притесняват, че е минал 12-13 дни от заболяването на болния и вече се пропуска шансът да му се помогне... и хората, които искат да дарят, да могат да помогнат."

Д-р Павлина Михайлова предложи Благоевград и Бургас като съществени и задължителни като пунктове за даряване на кръвна плазма

Чуйте повече в звуковия файл.

Плазмафереза – *Терминът е с гръцки корени, като в буквален превод означава отстраняване, извличане на плазма (аферезис от гръцки означава извличам). По същество представлява процес на отделяне на течната съставка на кръвта (плазмата) от кръвните клетки, като за целта се прилагат различни методики. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Здравка Валерианова

Скрининговото проследяване е отговорност на държавата

Болна тема ли са скрининговите програми в България – въпросът коментира в Lege Artis проф. Здравка Валерианова , онколог с над 30-годишен опит в сферата на регистрация на злокачествените заболявания, епидемиологията на рака и раковия контрол. Онкологичните заболявания са водеща причина за смъртността в световен мащаб, като ключова роля за..

публикувано на 23.04.25 в 13:19

Превенцията и ранната диагностика – акцент в германското здравеопазване

Германия е сред страните с най-изразена демографска криза. Населението остарява, а това поставя сериозни предизвикателства пред здравната и социалната система. Както в много други развити държави, хората в Германия живеят все по-дълго. За последните три десетилетия средната продължителност на живота се е увеличила с около 6 години при мъжете и с около 4..

публикувано на 23.04.25 в 12:25
Д-р Николай Цонев

Хроничните чревни заболявания са често срещан проблем при младите хора

Улцерозен колит и ректорагия – все по-често ли се срещат хроничните заболявания на червата, коментира в Lege Artis гастроентерологът д-р Николай Цонев. В началото на разговора д-р Цонев подчертава, че този тип заболявания са изключително разпространени сред младите хора. Гастроентерологът посочва двете водещи чревни възпаления –..

публикувано на 23.04.25 в 12:05
Момчил Даскалов

Масовите протести в САЩ – шанс за демокрацията или край на надеждите?

Дали втората вълна на масовите протести в САЩ показа, че гражданската реакция е само началото на възстановяването на демократичните принципи, или край на надеждите, че това е възможно? Отговор на този въпрос търсим в "Нашият ден" заедно с политика и анализатор Момчил Даскалов. Във втората вълна от протести в САЩ са се включили по-малко хора,..

обновено на 23.04.25 в 11:49
Иван Евстратиев Гешов

История през поколенията II – разказва правнучката на Иван Евстратиев Гешов

"Нашият ден" предлага на своите слушатели втора част на интервюто с Александра Белинова-Морган, правнучка на една от най-видните личности в българската история – Ивaн Евстратиев Гешов – български министър-председател, един от основателите на Българското книжовно дружество; директор в БНБ, чийто подпис стои под първата емисия български левове...

публикувано на 22.04.25 в 13:30