В 2020 огромна част от аналоговото изкуство мигрира в онлайн среда. Целият свят заживя дигитално. Каква беше обаче 2020 г. за дигиталното изкуство, какви предизвикателства стоят пред него, какъв е пътят му напред в мрежата и във физическия свят? И как младите творци в тази област да имат свободата да работят в тези несигурни времена?
Фондация "ДА ЛАБ" обявява инициативата „Стойност-Ценност (e-valuation)“ – отворена покана в подкрепа на млади артисти в областта на дигиталните изкуства.
Заглавието на проекта „Стойност-Ценност (e-valuation)“ играе с понятията “стойност” и “ценност” в техническия и естетически контекст на цифровите медии. "Любопитни сме към възможностите безличните стойности на средата да се трансформират в обществено значими ценности. Търсим какво има значение за авторите, избрали дигиталните форми за артистична изява и как те отговарят на темите и предизвикателствата в „новата нормалност“, както наричаме настоящия период на пандемия." – пишат организаторите на отворената покана.
Одобрените пет проекта ще получат финансиране и ще бъдат представени в самостоятелни изложби в Пловдив, Бургас, Варна, Велико Търново и Видин, както и по време на 8-ото издание на Международния фестивал за дигитални изкуства ДА Фест през октомври 2021 г. в София.
Авторите могат да изпращат своите идейни проекти до 10 януари, а подробности за точните условия на отворената покана можете да намерите на страницата ѝ. Идеите им ще бъдат оценявани от жури в състав Венелин Шурелов, Антони Райжеков и Галина Димитрова-Димова, основатели на Фондация "ДА ЛАБ".
За отворената покана, смисъла, равносметките и прогнозите си, за посоките, в които ще поеме дигиталното изкуство във времето на новата нормалност, във "Време и половина" говорят Венелин Шурелов и Антони Райжеков.
Балет "Арабеск" ще зарадва публиката с новия си танцов спектакъл "Алиса в страната на чудесата" на 21 февруари от 19.00 ч. и 1 март от 17.00 ч. на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Сценичната интерпретация и хореографският прочит на шедьовъра на Луис Карол са дело на Анна Пампулова, с помощта на драматургичната..
"Детски шедьоври от велики писатели" е популярната книжна поредица, в която илюстрациите и литературата си партнират. Малко известните текстове на известни писатели за деца се съчетават с рисунките на талантливи български художници. Сред авторите в поредицата сега се добавя още едно име – Хулио Кортасар и неговата "Историята на мечока", преведена от..
Поглед "Към звездите" отправяме с актьора Мариус Донкин преди откриването на XV Международен театрален фестивал за монодрама на сцената на Сити Марк Арт Център. Донкин, създател, двигател и дух на този фестивал, разказва за неговото начало и за промените във формата през годините. "Времето, в което живеем, е променило междучовешките,..
В епизод 577 "Трамвай по желание" представя на своята публика необикновения поетичен разказвач и театрален драматург Хелиана Стоичкова. Хелиана Стоичкова е родена през 1980 година в София. Завършва драматургия в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Впоследствие прави докторантура по специалността на тема "Характеристика на атрактивния персонаж посредством..
Наскоро на "Сцена Дерида" беше премиерата на документалния филм "Тетралогията на Талев" под режисурата на Калина Липовска. Той е изграден от две части – документална и игрална. В него младите таланти на театрална школа "Водолей" с ръководител Симона Попова пробуждат историята с проект, посветен на живота и творчеството на Димитър Талев – един от..
На днешния 21 февруари в Регионалната библиотека "Захарий Княжески" ще се състои среща-разговор с изтъкнатия археолог академик Васил Николов. Темата на..
Само икономически ли са мотивите за решенията на американския президент Доналд Тръмп, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев,..
Какво представляват окупираните украински територии и бригада "Азов" днес. Разказва от първо лице в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Горица..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg