Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да гушнеш тигър, да хапнеш крокодилско, да къпеш слон

4
Николай Николов
Снимка: личен архив

В „Покана за пътуване“ пиарът Николай Николов разказва как нощем цял Банкок се превръща в уличен ресторант.

Правителството на Тайланд разглежда възможността временно да се откаже от масовия туризъм след пандемията от коронавирус, обяви шефът туристическия борд на кралството. Той констатира, че макар през последните месеци правителството да е отслабило ограниченията, през октомври в Тайланд са пристигнали едва 1200 души. Преди пандемията пътешествениците са били по 3 млн. на месец. Един от тях е пиар специалистът Николай Николов, който е успял да посети остров Пукет и Банкок, преди светът да бъде закопчан от пандемията.

Пред „Покана за пътуване“ той призна, че в Тайланд нищо не е скучно, независимо дали става дума за храм, храна или масаж. Особено когато посетиш островът, където е сниман филма за Джеймс Бонд „Мъжът със златния пистолет“ и позираш в поза ала Роджър Мур.


Не се стърпях и попитах Ники Николов престрашил ли се е да опита храната, която се продава на улицата, защото много хора имат предубеждение, когато става дума за Азия и хигиена в едно изречение. Оказва се, че Китайският квартал на Банкок нощем се превръща в гигантски ресторант на открито. Всеки изнася на тротоара някакъв мангал и започва да готви за приходящите. А те си хапват без страх.

Да се снимаш с тигър, да хапнеш супа от крокодилско месо, да къпеш слон, да те вържат на джуфка при масаж… според пиара Николай Николов това са само част от нещата, които могат да ви се случат в Тайланд. В последната част от разказа си ни пренася на остров Пукет.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Кръстът и огънят: равноапостолство

Предаването, излъчено в Деня на светите равноапостоли Константин и Елена, припомня събития и слабоизвестни факти от зората на християнството. Обръща се особено внимание на "огнения" елемент в честванията, на нестинарските традиции и съответната ритуална обредност, съпътстваща отбелязването на 21 май в някои региони на страната ни. Говорим със..

публикувано на 22.05.25 в 11:05
Проф. Цветалина Танкова

За сладостта и горчивината...

Използвахме това словосъчетание с житейски и медицински привкус в диалога ни с проф. Цветалина Танкова – ендокринолог, преподавател, учен и изследовател на диабета. Поставихме акценти върху прословутото "коварство" на болестта, която протича без симптоми, без болка и няма изявена клинична картина. Коментирахме и последиците от захарната болест и..

публикувано на 22.05.25 в 09:45

Училището за деца с нарушено зрение във Варна празнува 120-годишнина

Специално училище за ученици с нарушено зрение "Проф. д-р Иван Шишманов", гр. Варна, е открито през 1905 г. в София, като Държавен институт за слепи.  Първият директор на ДИС е д-р п.н. Стойчо Донев, който е и родоначалник на българската специална педагогика за зрително затруднени. Д-р Донев е човекът, адаптирал Брайловата азбука на български..

публикувано на 21.05.25 в 17:24
Снимката е илюстративна.

Юношеството – възрастта на кризи и търсене на себе си

Днешните абитуриенти са децата, на които се наложи още в 7. клас – в ключовия момент за кандидатстване в гимназия – да преминат към онлайн обучение. По-късно, когато вече влязоха в гимназия, отново останаха по домовете си, без възможност да се запознаят с новите си учители и съученици. Въпреки това се адаптираха, устояха. Дори до вчера не беше сигурно..

обновено на 21.05.25 в 09:54

Българската кирилометодиевистика във времето на технологиите

Повод за разговора с проф. Андрей Бояджиев, ръководител на Катедрата по кирилометодиевистика на Софийския университет и проф. Искра Христова в предаването "За думите" са 41-вите Кирило-Методиевски четения на Катедрата и 45-ата годишнина от създаването ѝ. Създаването на Катедрата по кирилометодиевистика е първият опит да се съчетаят в едно..

публикувано на 20.05.25 в 10:15