Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Илюстрацията като място за преживяване

Снимка: Лична ФБ страница

„През годините хартията се открои като мой предпочитан материал за работа, не може да се каже, че съзнателно съм я избрала, но ми  е страшно интересна все още – казва илюстраторката Капка Кънева. – Когато подредя цялата композиция, започва играта с осветлението, за разлика от скулпторите, които създават едно произведение, което се гледа от всички страни, аз съм принудена да избера един ракурс за поглеждане на един кадър.“

За себе си Капка Кънева казва, че е художник на книги, илюстрациите ѝ са особено разпознаваеми, те са изработени от хартия, след което заснети с фотоапарат в определен ракурс.

Тази година тя получи номинация за наградата „Астрид Линдгрен“ за илюстрациите си на детски книги.

Завършила е „Книга и печатна графика“ в Националната художествена академия. През 2006 г. печели конкурс за престой и работа в „Cite Internationale des Arts“ в Париж, а през 2008 г. защитава докторската си дисертация, посветена на нетрадиционните издания за деца.

Според нея в детската илюстрация се преследва конкретиката, но е важно и да се оставя пространство на детето, за да фантазира историята, трябва някъде да се отстъпи, за да не се натрапи прекалено много собствената ти представа за случките и героите. Илюстрациите са визуален спектакъл за зрителя – читател, те са способни да разказват текста като паралелна история. „Дори книгите, които не харесвам, приемам като много голямо визуално предизвикателство за илюстрация, защото се случва борба“ – казва тя.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Пламен Павлов

Проф. Пламен Павлов събира дворцовите драми в българската история в една книга

"Власт и страст. Дворцовите драми в българската история" е новата книга на проф. Пламен Павлов.  В "Артефир" популярният български историк, византолог, публицист, поет и преподавател във Великотърновския университет представя своето литературно пътуване из душите и сърцата на знатните български предци – от Античността до ХХ век. Проф. Павлов е..

публикувано на 16.04.25 в 16:25

"Последна стъпка" – с надежда в безнадеждни времена

"Последна стъпка" е най-новото заглавие в репертоара на Народния театър. Премиерните дати са на 16 и 17 април от 19.00 часа на Камерна сцена . Сценичната версия и режисурата са на Йордан Славейков, който пренася на сцената едноименния си роман. "Аз съм човек на театъра, след това започнах да пиша, и не ми беше много трудно от епоса, от разказа,..

публикувано на 16.04.25 в 14:15

Кадрите на едно поколение

"Поколение в кадър" е фотографска изложба, в която в 45 снимки 15 млади творци разказват за битките, които младото поколение води или припознава като свои каузи. Авторите са от курса "Фотографията като изкуство и бизнес" на Мариян Томов. Сред темите, които засяга проектът, са разрухата на басейна на ЦСКА в София, сгради на Александровска..

публикувано на 16.04.25 в 13:46

Европа и България

В книгата си "Това, което видях от Балканската война" Симеон Радев описва как стои с войниците на Босфора и те го питат какво е това отсреща. Азия, им отговаря той. А ние тук какво сме, го попитали. Ние сме Европа, им казал той. И те били много учудени, защото Европа им се струвала безкрайно чужда и далечна. Цитирам по памет тази случка отпреди..

публикувано на 16.04.25 в 12:21

Открива се изложба "Израел от сапфир и злато: Приказка за два града"

Днес (16 април) се открива изложбата на Зои Север "Израел от сапфир и злато: Приказка за два града", която предлага на зрителите визуално пътешествие през Тел Авив и Йерусалим.  Експозицията, организирана по повод честванията на 35-годишнина от възстановяването на дипломатическите отношения между България и Израел, може да бъде видяна до..

публикувано на 16.04.25 в 12:13