На 20 декември тази година един от най-популярните музикални проекти на Европейския съюз за радио и телевизия – Специалният Коледен ден на Еврорадио, се провежда за 26-и път. Първата серия великолепни коледни концерти беше излъчена на живо през 1995 г. През 2020 – както всяка година, програма „Христо Ботев“ на БНР ще предложи на българските слушатели уникалната възможност да станат част от неизменната, добре известна традиция: в последната неделя преди светлия християнски празник около дузина страни-членки на EBU предлагат нови едночасови концертни програми с класическа музика, свързана с Коледа. Диапазонът на репертоара е огромен – от грегорианско пеене и традиционни коледни хитове до барокова сакрална музика и съвременни творби. Ключов момент в Специалния ден е това, че концертите се провеждат на живо пред публика в концертни зали или големи студия на съответните радиостанции. Понякога зрителите присъстват на традиционна коледна церемония, случва се дори да пеят заедно с изпълнителите.
Тази година организацията на Специалния Коледен ден бе доста по-трудна по понятни причини, но въпреки това участват 14 радиостанции: от Великобритания, Дания, Канада, Исландия, Финландия, Испания, Естония, Унгария, Словения, Швеция, Латвия и Германия (с 3 представители – Баварското радио с концерт от Мюнхен, WDR с концерт от Кьолн и Deutschlandradio Kultur от Берлин с органов концерт от Баховата катедрала в Арнщад). Концертите ще се излъчват директно в повече от 20 европейски държави, както и в Австралия, Нова Зеландия, Канада и САЩ.
11.00 – 12.00 Коледен ден с Милен Панайотов
На 20 декември програма „Христо Ботев“ ще се включи в Коледния ден точно в 11.00 часа, за да излъчим заедно с всички страни-членки на Еврорадио концерта от Лондон с участието на солисти, хор BBC Singers и Концертния оркестър на БиБиСи, дирижирани от Боб Чилкот.
В 12.20 Коледният ден ще продължи със Светлана Димитрова и концерт от Копенхаген. Вокалният ансамбъл „Театърът на гласовете“ и неговият знаменит диригент – англичанинът Пол Хилиър, ще представят коледни мотети от XVI и XVII век.
14.00 – 16.00 Коледен ден с Даниела Найденова
Първото включване в неделния следобед е от концертната зала „Харпа“ в столицата на Исландия – Рейкявик. Програмата на Камерния оркестър на Рейкявик включва италиански барокови творби, свързани с Коледа от Перголези, Локатели, Вивалди и Верачини.
Следва Хелзинки – финландският концерт винаги започва точно в 15.05 българско време в катедралата Калио. Тази година там ще звучи разнообразен коледен музикален коктейл със заглавие „Звездата на чудото“. Солистката Мария Улипаа е популярна актриса и певица, звезда на мюзикъла във Финландия
19.00 – 22.00 Коледен ден с Аделина Александрова
Точно в 19.00 започва концертът, предложен от Словенското национално радио. Словенският филхармоничен хор с диригент Мартина Батич ще изпълни литургични песнопения от Валентин Силвестров, Цезар Кюи, Георгий Свиридов и Павел Чесноков.
В 20.00 включваме директно Стокхолм, където прочутият шведски тромбонист Нилс Ландгрен и негови приятели ще представят впечатляващи версии на популярни коледни песни, създадени в Европа и САЩ в последните два века.
В 21.04 започва концертът от църквата Света Троица в Кьолн, където солисти, вокалният ансамбъл Rheinische Kantorei и камерният оркестър Das Kleine Konzert, дирижирани от Херман Макс, ще представят коледни кантати от Георг Филип Телеман
Коледният ден на вълните на програма „Христо Ботев“ ще завърши в 22.00 часа, но най-хубавите концерти, които няма да прозвучат на живо на 20 декември, ще бъдат излъчени в Музикалните вечери на 24 и 27 декември.
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..
16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..
Въпреки, че не живее в България, не лишава българската сцена от своята музика. Jullzie е автор на песни, продуцент и певица в поп, джаз и електронен стил, докосващ със своята искреност и актуален звук. Това обаче, не ограничава нейните интереси и стилове в музиката, които са широко скроени. През последните месеци Jullzie привлече вниманието на..
"Ние сме заедно в това. И ще преминем през него. Докато стоим заедно!" , е простото, но силно верую, което музикантите от "Елейн" (Eleine) следват при записите на актуалния си студиен албум We Shall Remain, сътворен от прекрасни разрушителни сили. Шведската дарк симфоник метъл сензация "Елейн" (Eleine) най-сетне пристига у нас за хедлайн..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Пoредният брой на "Литературата, начин на употреба. На фокус – Полша", осъществен със спомоществователството на Полския институте посветен на Олга..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта",..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg