В празничната Рождественска вечер на 25 декември предаването „Български изпълнители“ кани верните си почитатели на вълнуващо музикално пътешествие в света на най-величествения музикален инструмент – не само поради мащабите, но и със силата на звука и богатството на многобройните тембри. Това е всепризнатият цар на инструментите – органът, а наш пътеводител е един от най-изявените български майстори на този инструмент и член на Софийската филхармония – органистът Велин Илиев.
Роден в София, Велин Илиев завършва НМУ „Любомир Пипков“ в класа по пиано на Людмила Яковлева. След като печели стипендия, заминава за Бърно (Чехия), където учи орган при чешката органистка проф. Алена Весела в музикалната академия „Леош Яначек“. Дипломира се с отличие през 1980 г. с абсолвентски концерт и теоретична работа на тема „Специфика на свиренето на орган“. Носител е на почетен диплом от Втория международен органов конкурс „Антон Брукнер“ в Линц (Австрия) през 1978 г. В периода 1980-1995 г. посещава майсторски курсове в Чехия, Австрия, Швейцария и Белгия, където работи с известните органисти Лионел Рог, Ги Бове, Гастон Литез, Михаел Шнайдер и Алмут Рьослер. От 1983 г. е част от състава на Софийската филхармония и НФХ „Светослав Обретенов“. Велин Илиев е организатор и изпълнител на цикъл концерти в зала „България“, като всеки сезон представя солови и ансамблови творби за орган. Водил е и класове по орган в АМТИИ – Пловдив и в Югозападния университет в Благоевград. Интересите си към устройството на органа допълва със специализация в световноизвестната органостроителна фирма „Orgelbau-Walcker“.
Освен увлекателния разговор с Велин Илиев, в предаването от 23 часа ще звучи и прекрасна органова музика от Йохан Себастиан Бах, Йохан Кристоф Пезел, Никола дьо Грини, Луи Никола Клерамбо, Морис Грийн, Уилям Бойс, Цезар Франк и Артин Потурлян.
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..
Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски. Често се сещам за това негово твърдение, и когато слушам композициите му, и когато съм част от публиката му и проследявам вдъхновеното музициране и безспорния професионализъм. Наскоро Ангел..
Музикантите от "Кварто" (Quarto) с пианиста Емануил Иванов ще представят две емблематични творби на Йоханес Брамс и Дмитрий Шостакович – клавирни квинтети от двамата композитори. Емануил Иванов за първи път ще свири двата квинтета. В произведенията на Брамс и Шостакович се открива стремеж за духовен полет и борба за свобода на човешкия дух...
В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през..
В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след..
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg