Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Папакочев: Информацията трябва да се поднася в разбираем и щадящ вид

| обновено на 23.12.20 в 13:49
Георги Папакочев
Снимка: Ани Петрова

Журналистика от вчера и днес и как годината на пандемия промени хората и професиите?

Журналистът Георги Папакочев разказва в "Нашият ден" за радиото, култовите предавания и житейските избори:

"Разбира се, образно казано, Витлеемската звезда изгря по време на пандемията за онези, които останаха здрави и успяха да направят пари покрай тази пандемия. Имам предвид паниката и търговията с маски и дезинфектационни разтвори... лабораториите за PCR тестове и т.н. За повечето хора годината беше наистина необичайно тежка, страшна и за някои фатална.

За журналистиката – звездата изгря и за нея. Но не за сериозната, не за смислената журналистика, а по-скоро за онази журналистика, която се превърна в подскачане и задаване на глупави въпроси на първите брифинги на НОЩ още през пролетта, продължи и през лятото. Сега горе-долу нещата взеха да намират мястото си, но за съжаление все още прозира доста некомпетентност, неразбиране и слаба професионална подготовка на колегите, които предпочитат повече да говорят, отколкото да слушат специалистите. Така че – Звездата витлеемска преди празника мъждука."

Георги Папакочев акцентира върху отговорността на журналистите

"Информацията трябва да се поднася в разбираем и най-вече щадящ вид, защото една изпусната или една неточна дума може да подведе слушателя/зрителя, да причини паника и допълнителни тревоги на фона на цялото притеснително и без това положение, свързано с кризата. Не трябва също да се крие информация."

Чуйте повече в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Водещата на "Нашият ден" Нина Цанева – гласът на авиацията, който вдъхновява

Асоциацията на българската авиационна индустрия (АБАИ) връчи своите традиционни годишни награди. Отличена от АБАИ в категория "Медии" е водещата на "Нашият ден" Нина Цанева, която заслужено получи грамота "Гласът, който вдъхновява".   С представянето на теми, свързани с авиационното дело в България, Цанева се превърна в истински глас на..

публикувано на 12.12.24 в 11:59
Учениците от Българското неделно училище в Париж

Коледният брой на вестник "Вазовчета" – подарък за българските семейства по света

Отвеждаме слушателите на "Нашият ден" в Париж, където Българското неделно училище "Иван Вазов" създаде коледен подарък за българските семейства от цял свят. Янета Димитрова , заместник-директор на училището и преподавател по БЕЛ разказва какво можем да открием на страниците на международния коледен брой на вестник "Вазовчета", създаден от..

публикувано на 12.12.24 в 09:36

Две коледни инициативи на студентите от Софийския университет

В "Нашият ден" представяме две коледни инициативи на студентите от Софийския университет "Св. Климент Охридски" , които за поредна година ще стоплят сърцата на куп непознати възрастни хора и деца. За десети път Студентски съвет при СУ организира най-топлото си събитие, като приканва студенти, преподаватели и приятели на Алма Матер да се..

публикувано на 12.12.24 в 09:07
 Алис Русева

За тревожността, като естествена реакция на организма

"Какво отлагате на ежедневна база?", пита психотерапевтът Алис Русева и съветва това да бъде първият въпрос към себе си при симптоми на тревожност, които осъзнаваме, че ни пречат. Реакциите ни, породени от страх относно бъдещи събития, зачестяват в съвременното общество. След годините на пандемия нивата на тревожност са повишени не само по отношение..

публикувано на 11.12.24 в 15:29

Ранната диагностика е ключова за лечението на хроничните бъбречни заболявания

"Хроничното бъбречно заболяване (ХБЗ) често остава незабелязано, докато не достигне до сериозни и необратими стадии. Пациентските организации в България алармират за необходимостта от промени в здравната система, които да осигурят навременна диагностика и лечение на това заболяване. Христина Николова, представител на Асоциацията на пациентите с..

обновено на 11.12.24 в 13:58