„Слава във висините Богу, на земята мир, между човеците благоволение.“
Това ангелско славословие огласило Рождественската нощ, като че ли най-добре разкрива същността на Христовото явяване в света. Няма нищо по-светло на небето от това да се слави Бог за всичките му благодеяния към човешкия род. Нима има нещо по-желано от мира на земята, който е начало на всяко благополучие, а щастието на човеците идва от добрата воля и добрите отношения помежду им. Духовна радост и славословие блика от всяко вярващо сърце, защото Бог изпрати Своя Единороден Син, за да донесе небесно благоволение и мир, както и да помири човеците с Бога и един с друг. Той дойде между нас, за да премахне враждата и ни научи на любов, дал ни пример, пренесъл Себе Си в изкупителна жертва за нашето спасение. Дошъл да ни научи на истина и да прогони мрака на лъжата и заблудата от нашата душа, Христос ни спаси от греха и ни дарува истинската свобода. Синът Божи стана Син човечески, за да можем ние да станем синове Божи. Това е Божи Промисъл не по-малко велик от сътворението. Бог изпълни обещанието дадено още на Адам и Ева, после и на Авраам, за човечеството. Сбъдват се Месианските пророчества. Рождението на Христос огрява света със светлината на познанието. Това Слънце на правдата, младото отроче на Предвечния Бог идва на земята като пратеник на мира, за да възвести „милост искам, а не жертва“ и да положи живота Си за примиряването на човеците с Бога и помежду им.
На Рождество Христово ще ви направим съпричастни на радостта от явяването на сина Божии в плът заедно с проф. Георги Каприев, преподавател във Философския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“, с католическия епархиен епископ и председател на Епископската конференция Христо Пройков, пастор Евгени Найденов, ставрофорен иконом Ангел Ангелов, председател на столичния храм „Св. София“ и духовен надзорник на Софийска света митрополия, свещеник Кръстин Апостолов от българската църковна община „Св. Кирил и Методии“ в Хамбург, протойерей Добромир Димитров от Българската църковна община в Кент, Великобритания, и преподавател по църковно право в Православния богословски факултет на Великотърновския университет, и свещеник Николай Андонов от Чехословашката православна църква. Защо Рождество е станало тогава? Рождество Христово и неговото значение за вярващите. Религиозна или битова традиция в България и по света е Рождението на Спасителя. Кой, как и защо приема рождественската нощ.
Днес в "Мигранти с таланти" ви представяме една впечатляваща дама и жена с излъчване на борец - афганистанката Сара Фаизи. Родена е в Кабул през 1988 г., в модерно мислещо, светско семейство, в което всички деца, независимо от пола, са образовани и работещи. Сара завършва университет и започва работа в частна банка. През 2014 г. ситуацията в..
Хлябът заема специално място в живота на българина, а думите "Никой не е по-голям от хляба" красноречиво говорят за неговата важност през вековете. В българската традиция обредните хлябове играят съществена роля, съпътствайки важни празници и обреди като Коледа, Гергьовден, Великден, както и житейски събития като оран и сеитба . Да омесим..
В рубриката "Разговорът" имахме удоволствието да беседваме със Стоян Терзиев – журналист от Радио Пловдив, поет, автор на пет поетични книги и носител на редица лирически награди, сред които престижната награда "Орфей" за цялостно представяне на едноименния поетически фестивал през 2021 г. Освен това Терзиев е автор на разкази, публикувани в..
В предаването "Нашият ден" Снежана Ташева, преподавател по физика и английски език, писател и преводач, разказа за нестандартната идея, вдъхновила създаването на конкурс за "тъп разказ". Според нея целта е да се предизвикат авторите да излязат от зоната си на комфорт и да създадат нещо, което едновременно да ги затрудни и заинтригува читателите...
В рубриката "Темите на деня" разговаряхме с Милена Статева , доктор по психология и социален психолог, която ни разказа за един иновативен метод за изследване на потиснатите социални смисли – матрицата за социално сънуване . Методът е разработен през 1980-те години от британския изследовател Гордън Лоурънс. Той се основава на разбирането, че..
В навечерието на коледните празници и новата 2025 година в "Нашият ден" разговаряме с Георги Господинов , поет, писател, драматург и значима фигура..
Какво ни донесе 2024 година в културен план – размисъл в "Нашият ден" с Димитър Стоянович . В началото на разговора насочваме внимание към новия..
Българският културен институт в Берлин (БКИ-Берлин), НУИИ "Илия Петров" - София и галерия "Дебют" представят експозиция от икони и живопис на Станимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg