Всяка година на 1 януари точно в 12.15 светът е МУЗИКА! Независимо от различията, политическите противоречия, кризите и конфликтите, хората от цял свят забравят своите спорове и стават едно голямо семейство, обединени около най-красивото от всички изкуства. Защото Новата година означава ново начало и всички искаме то да е по-добро и да ни донесе мир, любов и разбирателство. А какъв по-добър начин да постигнем това от изпълнения с хармония и светлина свят на музиката? Вече повече от осем десетилетия Новогодишният концерт на Виенската филхармония отправя към човечеството послание на надежда. Започнал в смутни и трудни за Австрия времена, на 31 декември 1939 (единственият път, когато не е бил на 1 януари!) той не е прекъсвал дори по време на войната! И ето че идеята за повдигане на националния дух на австрийците по време на окупация постепенно е прераснала в идеята за обединяване на света около Доброто и Красивото! Един прекрасен символ, превърнал се в традиция, без която не можем да си представим нито една Нова година!
Независимо от трудностите, през които всички преминаваме в момента поради пандемията от коронавирус, Виенската филхармония е твърдо решена да спази тази традиция и на 1 януари 2021 година. Макар и без публика, заради наложените ограничения, нейният Новогодишен концерт, който се провежда в Златната зала на Музикферайн, ще се състои за 82-и път! По този начин музикантите от оркестъра искат да вдъхнат оптимизъм на хората, защото, както каза в интервю за австрийския вестник Die Presse Даниел Фрошауер, член на ръководството на Виенската филхармония: „Ако няма Новогодишен концерт, какъв сигнал бихме подали на света, особено в тези времена?“. Наистина, малко странно ще бъде да слушаме любимите и познати творби на фамилия Щраус без неотменните аплодисменти, но благодарение на съвременните технологии и това до известна степен ще бъде преодоляно. В сътрудничество с аудиофирма в Грац, посредством 20 микрофона в Златната зала на Музикферайн чрез специална техника ще бъдат предавани овациите на регистрирани зрители. „Концертът за мен е послание за света“ – допълва Фрошауер.
Програмата тази година включва музика от Франц фон Супе, Карл Целер, Карл Мильокер, Карл Комзак и, разбира се – фамилия Щраус, а на диригентския пулт за шести път ще застане Рикардо Мути, който е свързан с този оркестър вече 5 десетилетия. Мути и Виенската филхармония са изнесли стотици съвместни концерти във Виена и Залцбург, както и по време на турнета. А през месец юли 2021 Маестрото предстои да отбележи и своята 80-годишнина!
Програма „Христо Ботев“ също има дългогодишна традиция в директните излъчвания на Новогодишния концерт на Виенската филхармония. На 1 януари, вече за 34 път, тя кани всички слушатели да станат част от многомилионната аудитория на събитието, което е не само прекрасно начало на Новата година, но и послание към целия свят за надежда, приятелство и мир!
Alarma Punk Jazz & Club Pave представят днес Рамбо Амадеус! В студиото на "Нашият ден" колегата Цветан Цветанов представи концерта, който тази вечер слушателите на програма "Христо Ботев" ще имат шанса да чуят директно от клуб "Паве" под Столична библиотека. Точно 13 години след първия си концерт у нас през далечната 2012 година господин Антоние..
O т 24 до 26 април в Националната музикална академия (НМА) в София ще се проведат Академичните пролетни четения (за петнадесети път) – едно важно събитие за музикалния свят и не само. Тази година темата е Музика и памет . За да разкаже повече, в " Метроном..
А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе – но основно диджериду и гайда, в "Оратница", "Тъпани и гайди" и "Дъ Груувин Пайпърс", и електронният гуру, диджей, продуцент и програматор Иван Шопов, прочут още като Балкански, Куух или Дръм Кид...
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..
16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..
Между преводите и футбола – разговор в "Нашият ден" с Радослав Папазов , преводач от шведски и норвежки език и професионален футболен коментатор...
Преди 10 години на 22 април беше открита новата галерия "Стубел" с тринадесет картини от серията "Вертикали" изложбата на Атанас Парушев-Шока "Абстрактно"...
За три дни от днес до 26 април за четвърти път ще се проведат "Литературни срещи" на фондация "Прочети София". Темата е "Археология на паметта". Автори..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg