Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Прехода" в спомените на Петър Динеков

„Записки от „Прехода“ представя личните свидетелства на академик Петър Динеков за бурните месеци на промяната. Изданието обхваща периода от 17 октомври 1989 до 17 октомври 1990, когато Динеков е на 80 години. Съставителка на изданието е литераторката Евелина Белчева, която подбира части от дневника му. Според доц. Георги Цанков, който а автор на предговора, „ние виждаме, че докато повечето от нас бяхме невероятно възторжени и очаквахме чудеса да се случат по време на Прехода, още от самото начало академик Динеков разсъждава трезво, отчита онова, което е хубаво и ни освобождава от лапите на тоталитаризма, но забелязва, че не всички, които влизат в новото движение, са безкористни“.

Издателят Пламен Анакиев добавя, че „макар да е бил в близки отношения с хора от върха на политическата пирамида преди 10 ноември – като Станко Тодоров, Петър Младенов, Александър Лилов – Петър Динеков запазва една благоразумна дистанция и решително се отдръпва от политиката“.

През страниците на дневника на Петър Динеков оживяват някои от най-известните ни писатели като Йордан Радичков, Блага Димитрова, Тончо Жечев, политици, преподаватели, хора, изобличени като кариеристи, и такива, към които той неизменно изпитва уважение.  

Чуйте още за изданието в звуковите файлове.

ВИЖТЕ ОЩЕ
Харалд Йенер

"Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955" от немския журналист Хералд Йенер

Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..

публикувано на 19.07.25 в 08:35

Лили Гогова, синът ѝ Сашко и изкуството да сгъваш смисъл

Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..

публикувано на 18.07.25 в 16:20
Снимката е илюстративна

Нещо полезно, ценно или вкусно

В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..

публикувано на 18.07.25 в 15:15
Клери Костова - Балцер

Пророкът Джордж Оруел

"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..

публикувано на 18.07.25 в 08:55

Многоликият свят на Васил Захариев в мащабна изложба

"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа.  Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..

публикувано на 17.07.25 в 15:41