Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мъдро сърце

"Пенчо Георгиев. Между театъра и живота" – СГХГ

В своя юбилеен епизод 400 „Трамвай по желание“ представя на своята публика портрет на една от най-значимите фигури на българската култура от първата половина на 20 век – художникът е театралът Пенчо Георгиев.

Според мнозина големият художник Пенчо Георгиев е един от създателите на българската школа в сценографията. Наричан „театралният вълшебник“, творецът стои авторитетно между родното и модерното в една епоха на войни и сътресения, но и на модернистични търсения в европейското изкуство. Той се появява във време, когато стремежът да се направи „родно“, изобразителното ни изкуство добива нова насока, свидетелства неговият колега и приятел Сирак Скитник.

През 1929 г. Пенчо Георгиев заминава за Париж, където, както сам скромно пише в биографическите си бележки, „посещавах музеи и ателиета“. Всъщност там той получава международно признание и работи със знаменити фигури от епохата като Пол Лоран и Константин Коровин.

В годините на народната власт името му е използвано пропагандно като творец на соцреализма, макар че художникът загива нелепо още през 1940 г., падайки в асансьорната шахта на Народния театър.

Заслугата за възкресението и реабилитацията на големия художник и театрал е на Софийска градска художествена галерия, която организира изложба на негови произведения.

Радиопортретът на Пенчо Георгиев получаваме чрез госта в юбилейния брой 400 на „Трамвай по желание“ Станислава Николова от СГХГ, която е сред вдъхновителите и организаторите на изложбата.

Снимки – СГХГ



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Изложба "Избори" в обновената Художествена галерия в Казанлък

Преди 123 години в Казанлък от Петър Топузов и Иван Енчев-Видю е поставено началото на колекцията, която е в основата на първата по рода си институция у нас. До днес във фондовете на галерията се пазят 5000 произведения. "Събирателството и историзирането на творбите са неотменно свързани с жеста на избора. Изборът, който науката описва като..

публикувано на 02.06.24 в 09:05

Книга на Албена Тодорова за отсъствието

"Откакто те няма" е новата книга на Албена Тодорова. Художник е Мила Янева-Табакова. Текст и илюстрации се допълват и създават единство и завършеност на творбата. Тя е част от библиотеката "Нов ред" с илюстровани книги за възрастни читатели. Особеното в нея е наличието на повече тишина между думите и изреченията. Тук отсъствието е главен герой...

публикувано на 01.06.24 в 09:50

Светът ще е "по-така"

В редакция "Хумор и сатира" работим все хора с идеи как този свят да стане поне малко "по-така". Тази неделя (2 юни) след новините в 18 светът ще се промени в следната посока: • Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от актьорите Асен Кисимов, Йорданка Стефанова, Николай Калчев и Васил Попов. •..

публикувано на 31.05.24 в 19:35
Васил Банов, Емил Янев и Минчо Събев (отляво надясно)

Златна карловска карета

В епизод 545 "Трамвай по желание" потапя своята публика в атмосферата и традициите на емоционалния и високо съдържателен карловски театър. Късната есен на 1869 година. Членовете на Ученолюбивата дружина в  будното възрожденско Карлово изнасят първото театрално представление в града. Както си му е редът за епохата, това е пиесата "Михал..

публикувано на 31.05.24 в 17:35
Мира Сталева

Отвъд червения килим на фестивала в Кан

Разговор в междузвездното пространство – за изминалия фестивал в Кан , след който предстоят редица бляскави кинофестивали като този в Карлови Вари. Гост в "Артефир" е Мира Сталева – продуцент, директор на София филм фест, член на Европейската филмова академия и модератор в секцията "Мрежа на продуцентите", която е част от индустриялния..

публикувано на 01.06.24 в 09:40