В своя юбилеен епизод 400 „Трамвай по желание“ представя на своята публика портрет на една от най-значимите фигури на българската култура от първата половина на 20 век – художникът е театралът Пенчо Георгиев.
Според мнозина големият художник Пенчо Георгиев е един от създателите на българската школа в сценографията. Наричан „театралният вълшебник“, творецът стои авторитетно между родното и модерното в една епоха на войни и сътресения, но и на модернистични търсения в европейското изкуство. Той се появява във време, когато стремежът да се направи „родно“, изобразителното ни изкуство добива нова насока, свидетелства неговият колега и приятел Сирак Скитник.
През 1929 г. Пенчо Георгиев заминава за Париж, където, както сам скромно пише в биографическите си бележки, „посещавах музеи и ателиета“. Всъщност там той получава международно признание и работи със знаменити фигури от епохата като Пол Лоран и Константин Коровин.
В годините на народната власт името му е използвано пропагандно като творец на соцреализма, макар че художникът загива нелепо още през 1940 г., падайки в асансьорната шахта на Народния театър.
Заслугата за възкресението и реабилитацията на големия художник и театрал е на Софийска градска художествена галерия, която организира изложба на негови произведения.
Радиопортретът на Пенчо Георгиев получаваме чрез госта в юбилейния брой 400 на „Трамвай по желание“ Станислава Николова от СГХГ, която е сред вдъхновителите и организаторите на изложбата.
Груповата изложба "Пазар на желанията: Женски пазар" (Market of Desire: Women’s Market) отбелязва откриването на новото място на галерия "Пунта" на Женския пазар в София и ще постави началото на партньорството ѝ с лондонската галерия Cable Depot за представяне на художествена продукция. Експозицията включва творби на 10 популярни на международната..
На 22 ноември в зала 1 на НДК в рамките на 38-ото издание на Киномания ще се състои българската премиера на "Берлингуер. Голямата амбиция " . Филмът на Андреа Сегре е една от най-големите италиански исторически продукции за годината. В него има силно родно участие. На прожекцията ще присъства българският и част от италианския екип на филма...
На 24 ноември в Голямата зала на "Доходното здание" (Сцената на Драматичния театър) в град Русе е премиерата на поетично - музикалния спектакъл "Свят и Храм". В него взимат участие актьорите Елена Петрова и Янко Лозанов, които заедно със симфоничния оркестър на Държавна опера - Русе под диригентството на Велислава Скрильова, ще ни потопят в магичен и..
Гьотеборгският университет е единственият в света, в който класическият старобългарски език се изучава като самостоятелна специалност. Доц. Антоанета Гранберг е изследовател и лектор по славянски езици, преподавател по старобългарски език в Швеция, председател на Комитета на шведските слависти, както и Комитета на скандинавските слависти и..
Наричат "Гунди – легенда за любовта" киносъбитието на десетилетието у нас. Причината са колкото всичките над 500000 продадени билета, които превръщат филма в най-гледания от 1989 година насам, и тълпите от хора на различна възраст, които извиват опашки пред касите на кината, толкова и отдаденият екип, който от пораждането на идеята за филмовия..
Прочутият мюзикъл "Криворазбраната цивилизация" по пиесата на Добри Войников оживя на сцената на Националния музикален театър "Стефан Македонски". Режисьор..
Наричат "Гунди – легенда за любовта" киносъбитието на десетилетието у нас. Причината са колкото всичките над 500000 продадени билета, които превръщат..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg