В пилотния епизод на подкаста на NO BLINK „Кино с думи“ екипът сбъдва една продуцентска мечта и „предоставя“ на трима български продуценти бюджет от 10 млн. лева, които да „похарчат“ така, че направената инвестиция да има възвръщаемост. Разбира се, всичко това се случва условно, по време на разговора, в който се търси отговор на въпроса – липсата на достатъчно средства ли е причината за по-малкото международни успехи и разпознаваемост на българското кино?
Подкастът „Кино с думи“ стартира на 1-ви ноември 2020 година и може да бъде слушан както в ефира на Програма „Христо Ботев“ на Българското национално радио, така и в платформата noblink.bg. В епизодите слушателите имат възможност за среща с едни от най-интересните и утвърдени личности в българското кино. Творците разкриват всичко най-актуално и любопитно от процесите в реализиране на една продукция в България.
Аудиопоредицата се реализира в две рубрики: „Те ще ме цакат с българско кино“ с водещ Таня Димова – във формата на дискусия се разглежда актуална тема от участници, които от своята професионална гледна точка, коментират различните аспекти; „Без маски в киното“ с водещ Йордан Георгиев – позовавайки се на жанра на портретното интервю, отблизо е проследен творческият път на личност с дългогодишен опит или утвърдени творчески тандеми/групи, работещи заедно.
Досега въпросите, на които са били посветени епизодите, са разнообразни и засягат различни професионални области в киното, като например „Какво трябва да направи един каскадьор, за да не падне от коня?“ и „Мит ли е проблемът със звука в българското кино?“ Творците споделят и много интересни истории за първи път, като например, кои техни роли са отпаднали след промени в сценария или какви са били най-екстремните им моменти по време на снимачен процес. Участници в подкаста вече са били: продуцентите Катя Тричкова, Евтим Милошев и Алек Алексиев; каскадьорите Йордан Захариев – Змея и Христо Първанов; композиторът Георги Стрезов и звуковият режисьор Михаил Дичев; актьорите Иван Бърнев и Деян Донков. Всички пет епизода досега, могат да бъдат намерени тук.
Подкастът „Кино с думи“ се реализира с партньорската подкрепа на Българското национално радио и финансиране по Програма „Публики“ на Национален фонд „Култура“.
Изложбата "Сапунено цвете" на младия фотограф Рослана Дамянова разказва за сложните човешки взаимоотношения в едно българско семейство и силата на любовта и прошката. Фотографският разказ разкрива едно сложно пътуване към нашите корени, което помага да превъзмогнем страховете си и да се изправим смело пред емоционалните спомени, неизказаните думи и..
В Столична библиотека, Американски център, се състоя паметна вечер по случай 110 години от рождението на писателя и кинодраматург Павел Вежинов. Премиерно бяха представени неиздаваните от преди 80 години две дебютни негови книги с разкази под авторската му редакция "Улица без паваж. Дни и вечери", деветото издание на "Нощем с белите коне" и "Павел..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста, отбелязва негова годишнина – тази година той навършва 70 години. Изложбата се нарича "Близо до сърцето" и включва портретни рисунки и колекция от скулптури на големи български интелектуалци –..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..
"Моите истории" се наричат двата тома, които Георги Борисов представя тази вечер в Софийската градска художествена галерия. Те обхващат дълъг период от живота му – от 1973 до 2023 година. Без да нарича томовете дневник, спомени или да определя изобщо жанра им, авторът "представя непубликувани свои стихотворения, мисли и наблюдения, философски есета..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg