Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кино „Влайкова“ – минало и бъдеще

Снимка: кино „Влайкова“

След успешната кампания за набиране на средства, с която кино „Влайкова“ се сдоби с модерен прожекционен апарат, плановете на режисьора Олег Ковачев включват създаване на киноучилище за млади хора и привличане на публика с европейско кино. Олег Ковачев е председател на настоятелството на читалище „Антон Страшимиров“, което стопанисва киното. „Не можем да избягаме напълно от комерсиалното, но посягаме и към европейско кино, което предполага повече размисъл“ – казва той.

Интересната история на киното включва много ентусиазъм и едно изключително завещание, което успява да запази статута му през десетилетията. То е на неговата създателка – учителката Мария Влайкова, трета съпруга на писателя и депутат Тодор Влайков.

„Г-жа Влайкова е носила тухлите за киното с волска каруца и сама ги е разтоварвала – представете си какъв жар, какъв ентусиазъм е имала тази жена, за да построи киното, с явната цел да го остави на хората. – припомня Олег Ковачев – Завещанието ѝ е написано изключително романтично и така киното е спасено. В него пише, че в момента кинематографът е много модерно нещо и тя е искала част от печалбите на киното да се дават като стипендии за студенти.“

Още факти от историята на кино „Влайкова“ чуйте във „Време и половина“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Стефка Янорова

Стефка Янорова: Киното при мен е като паралелна програма

Нейните сини очи говорят толкова красноречиво, сякаш проникват в зрителя и го четат. Никак не са малко филмите, да не говорим за театралните постановки, които го доказват. След като преминава през премеждия, за да влезе в ВИТИЗ, днес, знаем – НАТФИЗ, които накрая я отвеждат до класа на любимия ѝ професор Крикор Азарян, Стефка Янорова прави първата си..

публикувано на 04.08.25 в 15:29

Международният фестивал за късометражно кино "Карантината" – акценти и мисия

Международният кинофестивал за късометражно кино "Карантината" във Варна започва утре (5 август). В "Нашият ден" един от организаторите – художникът Дарин Сотиров от школа "Дедал", разказва за програмата и каузата на събитието. 11-то издание на фестивала ще се проведе в 5 летни вечери, като програмата му включва 35 късометражни филма –..

публикувано на 04.08.25 в 11:23
Симо Лазаров

Тийнейджърът в мен: Симо Лазаров

Гост в "Тийн Тайм" е  Симо Лазаров, пионер в областта на електронната и компютърната музика в България. Завършил е Музикалната академия в Прага и Техническия университет в София. От 1967 до 1982 година свири в рок група "Везни". По-късно защитава дисертация, свързана с компютърната музика. Специализира в различни студия за електронна музика,..

публикувано на 04.08.25 в 09:58

Изкуството в мен: Рания Раим

В рубриката "Изкуството в мен" търсим себепознанието. Мъдростта на писателите, поетите, артистите, творците. Животът ни предлага своите странни предизвикателства, а изкуството често идва на помощ.  Представяме поетесата и писателка Рания Раим. Тя израства в Кайро и е автор на книгите The Search For Something More, All The Letters I Should Have..

публикувано на 04.08.25 в 09:48

Музика, планини и България

"Семейно радио" излъчва от Художествената галерия "Проф. Васил Захариев" в Самоков по време на Международния джаз фестивал "Д-р Емил Илиев", който се провежда в Боровец от 1 до 6 август. Събеседници в подвижното студио на БНР са: кметът на община Самоков инж. Ангел Джоргов със съпругата си Любослава, директорът на фестивала д-р Таня Илиева с дъщеря..

публикувано на 02.08.25 в 16:11