Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как се уреждат имуществените отношения между съпрузите

нотариус Камен Каменов
Снимка: Кирчо Стоичков

Семейният кодекс въвежда брачния договор и дава една нова възможност за уреждане на имуществените отношения между съпрузите при сключване на брака и по време на брака. Съществуват три режима на имуществени отношения между съпрузите: законов режим на общност, законов режим на разделност и договорен режим. Избраният режим се отразява в акта за сключване на граждански брак, но изборът има действие само ако бракът бъде сключен. По съгласие на съпрузите избраният режим може да бъде променян. В случаите, когато не е бил направен избор, се прилага режимът на законовата съпружеска имуществена общност.

Изборът се прави с обща декларация на встъпващите в брак, с нотариална заверка на подписите им, която се депозира пред длъжностното лице по гражданско състояние и се отразява в акта за сключване на граждански брак. Приложимият законов режим се вписва задължително в централен регистър, който се води от Агенцията по вписванията и е публичен.

Брачен договор могат да сключват лица с пълна дееспособност. Договорът ще има действие съгласно чл. 40 от Семейния кодекс от момента на сключване на брака, а когато е сключен по време на брака – от деня на сключване на договора или от друга дата, определена в него. С договора не могат да се засягат права, придобити от трети лица преди сключването му.

Брачният договор съдържа уговорки само относно имуществени отношения между страните – като правата на страните върху имуществото, което се придобива по време на брака, правата на страните върху притежаваното от тях преди брака имущество, начините на управление и разпореждане с имуществото, включително и със семейното жилище, участието на страните в разходите и задълженията, имуществените последици при развод, издръжката на съпрузите по време на брака, както и при развод, издръжка на децата от брака и други имуществени отношения, доколкото това не противоречи на разпоредбите на Семейния кодекс.

Брачният договор се прекратява по взаимно съгласие на страните, по искане на единия съпруг при съществена промяна на обстоятелствата, ако договорът сериозно застрашава интересите на съпруга, на ненавършилите пълнолетие деца или на семейството, а също така и при прекратяване на брака, освен клаузите, които уреждат последиците от прекратяването и са предназначени да действат и след него.

Брачният договор може да бъде развален по съдебен ред по чл. 87, ал.1 от Закона за задълженията и договорите, ако това не противоречи на принципите на този кодекс и на добрите нрави. Брачният договор може да бъде съчетан с прилагането на законовите режими на общност или на разделност.

Повече по темата ще чуете от нотариус Камен Каменов в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За вечния живот

Данни за това как да се отнасяме към покойниците откриваме още в Стария завет. Молитвите за мъртвите съществуват от древност, тъй като "в Христа всички са живи”. Всяка събота от седмицата е посветена на покойниците. Традиция е на задушниците, установени от църквата за общ помен за починалите да се посещават гробищата, за да отдаваме дължимата..

публикувано на 03.11.24 в 09:35
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Обществото отива към код на поведение – силният е важен, независимо как се държи

Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Това отношение към журналисти не е отсега, а от доста отдавна. Минаха немалко години, откакто Анна Цолова влезе в директен конфликт с политици по време на предаване и вместо да беше..

публикувано на 03.11.24 в 09:00

Форма на дискриминация ли е недостъпната архитектурна среда

В рубриката "Съвети на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Гена Видева от Ямбол: Предоставянето на услуги и..

публикувано на 01.11.24 в 14:30
Иво Сиромахов

Защо продължаваме да търсим примери в миналото?

В Деня на народните будители в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" гостуват Иво Сиромахов, писател и автор на книгата "Моите вдъхновители", и Христо Блажев, създател на сайта "Книголандия" и групата "Какво четеш" с над 200 000 членове. Те споделиха своите мисли за будителите и вдъхновителите. Иво Сиромахов разказа, че след като е..

обновено на 01.11.24 в 13:22
проф. Илин Славов и Анелия Торошанова

Проф. Илин Савов: Киберкултурата в България е на много ниско ниво!

Изкуствен интелект и киберсигурност – възможности за генериране на престъпления и ниво на защита. Каква е ролята на ИИ и има ли той негативни страни? Проф. Илин Савов е директор на Научноизследователския институт по продоволствена сигурност към Тракийския университет в Стара Загора (единствен у нас).  Експерт по проблемите на националната,..

публикувано на 01.11.24 в 12:45