Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сага за Хаджимишеви

В епизод 408 „Трамвай по желание“ среща своята публика със знаменития художник-фотограф, исторически изследовател и театрален мисионер Иво Хаджимишев.

Израснал зад сценичните кулиси, Хаджимишев е свързан кръвно с оперното и театралното изкуство. Баща му Михаил Хаджимишев е един от най-големите режисьори на българското оперно изкуство, а майка му Ани Хаджимишева е художник-сценограф. Дядо му Панчо Хаджимишев пък е дипломат от кариерата, дългогодишен посланик на България в Лондон, Рим и Атина.

Самият Иво Хаджимишев завършва прочутия лондонски колеж по изкуствата Bournemouth and Pool College of Arts и става член на британската Кралска фотографска асоциация.

Връзката с театъра на Хаджимишев продължава в годините, като той открива и спасява за поколенията архива на Народния театър „Иван Вазов“ – 1700 стъклени плаки със снимки от постановки на театъра от първата половина на 20 век.

В своята портретна фотография Хаджимишев прави впечатляващи художествени изображения на едни от най-знаковите фигури на българската култура. Автор е на над 20 самостоятелни колекции от фотографии и фотоесета, представени в целия свят: Англия, Австрия, Нидерландия, Италия, Франция, Мексико, Нигерия, САЩ.

На усилията на Хаджимишев дължим българския превод на мемоарите „Свидетел на историята“, в които бележитият дипломат Чарс Болън описва своето участие в едни от най-ключовите събития на миналото столетие. Връзката между Болън и България е, че дъщеря му Ейвис бе посланик на САЩ у нас през 90-те години.

В последните години Иво Хаджимишев се е посветил на благотворителна дейност, издирвайки и съхранявайки за историята наследството на забележителни фигури от българската фотография и националната култура.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Рада Шарланджиева

Преводът като разпъване на езиковите граници

Днес (9 април) от 18:30 часа в Литературния клуб на Столична библиотека в поредицата "Преводач на месеца" ще гостува Рада Шарланджиева.  Освен с преводаческа дейност, тя се занимава и с журналистика, есеистика и критика. По време на срещата с читатели нейния творчески облик ще представят проф. Михаил Неделчев, проф. Албена Бакрачева и доц. Йордан..

публикувано на 09.04.25 в 15:05
Невена Цанева, Асен Лозанов, Васил Ряхов

Бургаският театър подава ръка на най-младите таланти

С премиера на спектакъла "Мъртвешки танц" от Аугуст Стриндберг ще посрещне публиката си на 10 април Драматичният театър "Адриана Будевска" в Бургас . Постановката по пиесата на големия шведски драматург е дело на Мария Генова. Младата режисьорка е победителка в първото издание на конкурса за абсолвенти, завършващи режисура за драматичен театър...

обновено на 09.04.25 в 14:37
Петранка Божкова

Добруджански писатели гостуваха на Дом "Дора Габе"

Автори от Добрич гостуваха с творческа вечер и литературно четене в Дом "Дора Габе" в София. Писателят Красимир Бачков, автор на сборниците "Някъде там" и "Разкази от този и онзи свят", и Петранка Божкова – поетеса и журналист, дългогодишен кореспондент от Добрич за БНР Радио Варна, представиха свои творби. Среща със столичната публика имаше и..

публикувано на 09.04.25 в 13:37

Преиздадоха "Джобен психотерапевт" на Сузана Макмахън

Преиздадоха " Джобен психотерапевт " на  Сузана Макмахън Това е книга, помогнала на милиони хора в цял свят да разберат себе си и сами да си помогнат. Тя предлага отговори на въпроси, които за мнозина са жизненоважни, като се започне от "Кой съм аз?" и "Какъв е смисълът на живота?", и се стигне до "Какво мога да контролирам?" и "Как да приема себе..

публикувано на 09.04.25 в 12:10
Любомира Попова

Съвременният творец е разкъсан между това да създава изкуство и това да го продава

Живописецът и уебдизайнер Любомира Попова говори в "Нашият ден" за брандирането при създаване на културни събития – за следването или избягването на трендовете, за подходящите и неподходящи визуални елементи, за сложните и прости послания. "Съвременният творец е много по-свободен да бъде себе си, да изразява концепциите си по начина, по който..

публикувано на 09.04.25 в 10:13