Estorium e първият дигитален антропологичен архив, който си поставя за цел да съхрани живия образ и духовния отпечатък на милиони хора. Заснети в естествената им среда, героите на архива са представени чрез документални портрети и автентични истории, разказани в писмена форма, фотографски образи, аудио, видео и виртуална реалност. Всеки разказ е свободно достъпен, и то завинаги.
„Образите и историите, които искаме да запечатаме, всъщност отговарят на важни човешки въпроси и е нещо, което наистина си мисля, че си заслужава да оставим след нас“, сподели във „Време и половина“ създателят на Estorium Атанас Христосков.
Всичко започва от „Истории като на кино“ – документалният филм на Атанас, с който започва да пътува из България. В срещите си с хората, той се вдъхновява да разкаже историите им. Те провокират желание у него да докаже на другите, а и на себе си, че е жив, че сме живи.
Екипът и съмишлениците, които се включват в създаването на дигиталния антропологичен архив, вярват, че всяка една човешка история си заслужава да бъде разказана. Те тръгват по пътя на историите, като търсят човешкия и личен елемент в тях. Всичко започва от въпросите на душата: какво прави щастлив човека; какво го изгражда като личност; с какво той е уникален сам по себе си; кое е онова, което само той умее; какво иска да остави след себе си и какво придава смисъл в живота му?
„Като начало искаме да запечатаме историите на хората, които са над 70-годишна възраст“, допълва още Христосков. Приоритет в този проект е именно онова поколение, което е оставило своята следа в света преди Интернет да го превземе напълно. За екипа е важно да накарат по-младите да погледнат на днешния свят през погледа на хората, израснали в различна и непозната за тях среда.
Тази година Estorium иска да разкаже 1000 човешки истории, да улови времето в тях или напълно да извлече от неговите рамки. В разказването се включват кинодокументалисти, етнолози, антрополози и журналисти. Всеки обаче има възможност да се превърне в автор. Както и да направи дарение. Платформата е финансирана изцяло с лични средства, но за да постигне своята цел, каузата се нуждае от още сили. Затова и във Фейсбук страницата на Estorium вече текат три кампании, с които екипът цели да подпомогне мисията си.
„Това, което сме си казали помежду си, е, че каквито и средства да се съберат това са истории, които ние ще направим и ще покажем на хората, така че те да видят едни цели, хубави завършени истории. Оттам нататък вече аз съм сигурен, ние следваме своя път. Аз съм се посветил изцяло на тази кауза, без значение дали тези кампании са успешни и дали ще съберем тези средства по този начин. Ще намерим начин да направим това нещо да съществува, в това нещо нямам съмнение“, каза Атанас Христосков в ефира на програма „Христо Ботев“.
Още за идеята на Estorium, за кампаниите, които ще разкажат историите на Ерсин Мустафов, Радостин Чолаков и Ивайло Петров, както и за смисъла в това да се създаде една обща памет на човечеството – чуйте в звуковия файл.
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg