Проектът „Суша“ включва четири части от една обща картина, в която сушата едновременно е сянка от миналото и част от настоящето. Пейзажът се променя, виждаме езеро, река, локва и море. Четири ритуала против суша с направата на четири сапуна, чиито съставки са намерени на всяко конкретно място: земя, вода, пясък, водорасли, речна „баластра“, ръжда от фургон или бетон. Времето тече, като водата, която напоява околностите за кратко, след което е необходимо да се извърши нов ритуал или да се повтори стария.
Язовир „Студена“ носи спомена за изчезналата вода през 2019 г. Изкопаният път в средата на река Марица при село Оризари пее песента за речната баластра и инертните материали. Локвата от село Попово, прекръстено по-късно на Витошко, а днес наричано „селото на фургоните“ или „потопеното село“ таи история за обезлюдените местности. Морската вода от плажа при Алепу отразява бетонното туловище на едно „местообитание за птиците“, където песента бълбука и се излива в калъпи бели кубове.
Проектът е финансиран от Национален фонд „Култура“ по програма „Творчески инициативи“.
Изложбата се открива на 2 март от 17 часа в галерия „Интро“, София, ул. Цар Самуил №28 и може да бъде видяна до 9 март.
Чавдар Гюзелев представя новата си изложба под името "Насред илюзиите". Картините, които показва в галерия "Ракурси", са правени в последните години и са в различни стилистични и пластични посоки. Експозицията може да се раздели условно на две части. В основното пространство преобладават творби, чийто фон е черен. В по-малката част на галерията..
29-ият София филм фест за първи път представя специална програма от филми и дискусии, озаглавена "Двигателят на истината". Партньор е Британският съвет в България. Основната тема е противодействие на дезинформацията и насърчаване на социалното сближаване в Централна и Източна Европа. Целта на инициативата е да развива критично мислене и да..
В епизод 582 "Трамвай по желание" прави поклон пред паметта на забележителния театрален творец Димитър Еленов. Може би най-впечатляващият паметник на големия актьор, режисьор и педагог е изданието "Свободен, по-свободен, Димитър", подготвено и осъществено от съпругата му Розита Еленова. Успоредно с книжното издание се появи и..
Книгата на Адам Ръдърфорд "Кратка история на всички, които някога са живели" е преразказаната от информацията в нашите гени човешка история. Тя отговаря на много въпроси, обединени от самия автор Ръдърфорд около две теми: Как се озовахме тук? Кои сме сега? Генетиката на човека е онова наследство, което никой, дори при много пагубно лекомислие, не..
Художничката Катрин Томова , която неотдавна откри "(Не)Възможните убежища" – своята ретроспективна изложба на "Шипка" 6 – СБХ, е гост в "Нашият ден". През годините Томова показва над 20 самостоятелни изложби у нас и в чужбина. Има участия и в международни изложби – Есенен салон в Париж (1989 – 1991), "Арвест Експо" в Ереван, Армения (2018),..
Тоби Драйвър , създателят на митичните чудовища Kayo Dot и maudlin of the Well , един от най-оригиналните композитори в съвременната американска..
На 21 февруари 2025 година бе реализиран новият албум на легендарната джаз фюжън група "Йелоуджакетс". 27-ият студиен албум на двукратните носители на..
Документалният филм "Артисти за деца" със сценарист и режисьор Елена Панайотова ще бъде показан премиерно в програмата на 29-ия Международен фестивал..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg