Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Владетелите на България“ – панорама на родната история

Ново българско издание предлага над 150 оригинални илюстрации, около 50 карти, познати и неизвестни места и съкровища, които проследяват хронологично живота на българските владетели. Енциклопедията „Владетелите на България“ излезе в навечерието на 3 март и представя цялостна панорама на личностите, отговорни за прогреса и съхраняването на нацията ни през вековете.

След книгите „Българите! Забравените постижения“ и „Ние сме животните“ Делян Момчилов и илюстраторът Стен Дамянов обединяват знания и желание с проф. Пламен Павлов, за да дадат кратък, но обективен поглед върху образите на повече от 81 владетели. В близо 300 страници те правят опит да съберат хилядолетната ни история. От легендите до XX век. От древните траки, през древните българи и Стара Велика България, Първото и Второто българско царство, до Модерна България и епохата на Третото българско царство. Историята е представена чрез кратка, но изчерпателна информация и илюстрации, които провокират читателите да погледнат на българските владетели като на живи хора, а не като на „изсушени образи от миналото“.

„Идеята се роди от една линийка, която майка ми донесе от Британския исторически музей, където в рамките на 25 см са успели нашите приятели от Великобритания да поберат голяма част от техните монарси. Вкарвайки тази идея в контекста на българската история, комбинирайки експертизите на проф. Пламен Павлов и невероятния талант на Стен Дамянов, се роди идеята за книга, която да проследи кратичко, простичко, но наистина поднесена по един доста интересен начин хронологията на българското величие през вековете“ сподели във „Време и половина“ Делян Момчилов, един от авторите на енциклопедията и основен инициатор за нейното съществуване. Според него тя може да бъде разглеждана и като учебник по лидерство.

Книгата говори и за столиците, съкровищата, националните символи и гербовете на България. Тя съдържа, както каза проф. Павлов в ефира на програма „Христо Ботев“, цялата непрекъсваемост на държавната идея, „а идеята за владетеля е идеята за държавата“.

„Освен че е призвана да вдъхновява, да образова и да поощрява мисленето, тя задава въпроси, на които човек може сам да си задава отговори. Хубаво е, че независимо от отлаганията се появява в навечерието на националния празник, защото не само на националните празници, но е хубаво периодически, да не кажа 24 часа в денонощието, да мислим кои сме ние, защо сме такива, къде отиваме и да бъдем по-взискателни към държавата, но и по-взискателни към себе си. Тази книга, без да го е поставила като мото, мисля, че го внушава“, допълни още историкът.

Повече за „Владетелите на България“ Делян Момчилов и проф. Пламен Павлов разказват в звуковия файл.


ВИЖТЕ ОЩЕ
Даниел Спасов (вдясно) и Антон Митов

Антон Митов представя: Даниел Спасов

Антон Митов представя: Даниел Спасов – изпълнител на български народни песни и църковно-славянски песнопения. Даниел Спасов е завършил право в Софийския университет "Св. Кл. Охридски" и магистратура Музикален фолклор в Нов български университет. Като ученик в прогимназията пее в прочутия детски хор "Бодра смяна". Работи като редактор, изпълнителен..

публикувано на 28.10.24 в 11:05

Изложбата "Къде е паркът?" и галерия Sold Out Design с Теодора Коцева

С големия си галериен опит Теодора Коцева създава галерията Sold Out Design съвместно с Кай Мюлер и Untiled Gallery. Тя е ново пространство за съвременно изкуство и артдизайн, предназначено за различни автори от България и чужбина, създавайки поле за срещи и диалози в сферата на културата. За една година, освен че се развива и излиза от рамки...

публикувано на 28.10.24 в 11:01
Ирина Митева в сериала

Ирина Митева на 32: Всяка роля е предопределена

На 28 октомври актрисата Ирина Митева отбелязва своя 32-ри рожден ден. Родена в Добрич, тя прекарва ученическите си години в Средно училище "П.Р. Славейков", където учи под ръководството на Сийка Колева. Висшето си образование завършва през 2017 г. в Националната академия за театрално и филмово изкуство "Кр. Сарафов", в класа на проф. Пламен..

публикувано на 28.10.24 в 10:52

Международни фотографски срещи и "Хроники на всекидневието"

Фотографското събитие на тази есен безспорно се случи в Пловдив, където се състояха Международните фотографски срещи под надслов "Цвят, Реалност, Въображение".  За гостуващите автори и за събитията под тепетата – разказва Рафаело Казаков.  А за предстоящата премиера на фотокнигата "Хроники на всекидневието", обединила снимките на трима автори, които..

публикувано на 28.10.24 в 09:30

Фестивал за дизайн "Мелба" и "Мамо Джанка" – историята на Божана Славкова и Стефани Неделчева

Фестивалът "Мелба" е създаден от Студио Комплект, чиято основна работа е подпомагане развитието на българската визуална култура. "Мелба" е серия от инициативи, посветени на дизайна, развиваща се в няколко различни формата: онлайн динамичен архив за български дизайн, срещи на живо с представяния на актуални проекти от български визуални творци и..

публикувано на 28.10.24 в 08:58