В срещата в „Джаз клуб“ звучи композицията на пианиста Хърби Хенкок „Джесика“, посветена на неговата дъщеря. Записът е от 1977 година с изпълнение на знаменития квинтет „V.S.O.P.“: Хърби Хенкок – пиано, Фреди Хъбърд – тромпет, Уейн Шортър – саксофон, Рон Картър – контрабас, Тони Уилиамс – барабани. Оригиналната, първа версия на „Джесика“ можем да се намери в албума „Fat Albert Rotunda“. Грамофонната плоча е от 1969 година и съдържа музика за телевизионна продукция, която след време прераства в постоянно детско телевизионно шоу.
Там, сред композициите на Хенкок е разположена и пиесата „Разкажи ми приказка за лека нощ“, „Tell Me A Bedtime Story“ – важна, повлияла на мнозина музиканти творба на пианиста. Близо 10 години по-късно Куинси Джонс прави свой прочит на „Tell Me A Bedtime Story“ и с нов аранжимент включва пиесата в албума си „Sounds...and Stuff Like That!!“ (с две удивителни накрая).
В звукозаписа на „Tell Me A Bedtime Story“ участва и авторът Хенкок като изпълнител на електрическо пиано Fender Rhodes. И тук идва ред на аранжорско-продуцентската находка на Куинси Джонс: той записва в студиото Хърби Хенкок, като го оставя дълго време да свири на електрическото пиано и да импровизира върху собствената си тема, но когато слушаме крайния резултат в албума, след първите няколко такта в записа се чува изненадата: върху соло импровизациите на Хенкок се появява цигулков ансамбъл! Пиано партията в дясната ръка на Хърби изчезва, а на нейно място започват да звучат цигулки. Какво се е случило? След като е записана, импровизацията на Хърби Хенкок е била впоследствие нотирана. Куинси Джонс смесва соло пианото на Хенкок със струнен ансамбъл. Цигулкова група, която се чува в „Tell Me A Bedtime Story“ е съставена от един (!) изпълнител: Хари Лукофски. Той изсвирва на цигулка цялото соло на Хенкок, или по-точно – мелодичната линия в дясната ръка на пианиста. Хари Лукофски свири тази партия последователно 15 пъти, като всичко това е записано на отделни писти на студийния магнетофон. Накрая Куинси Джонс и тонрежисьорът Брус Суедийн (Bruce Swedien) ловко смесват тези 15 цигулкови сола, за да приличат на струнен ансамбъл…
„Tell Me A Bedtime Story“ – фантастична приказка за лека нощ, която може да чуете на 4 март от 23 часа.
Концертна програма “Мирослава и Мирослав” само глас и пиано, с подзаглавие Both Sides Now ("Двете страни сега"), има на 17 май, събота, в столичния In The Mood Jazz Club . За ценителите на смислената и фина музика, производна на джаза, имената на Мирослава Кацарова и Мирослав Турийски в нея са красноречиви. През 2015 година те изпълниха за първи..
Всички познават Василка Андонова като една от най-харизматичните и усмихнати певици. Талантлива, завладяваща, добронамерена, приковаваща вниманието, тя носи не само красотата на трънската песен, но и характера на трънчани. Снимките са предоставени от семейството на Василка Андонова
След незабравимите концерти на Ревърънд Бийт Ман, Кинг Аутоматик, The Monsters и Дилейни Дейвидсън през последните няколко години, серията "Аларма Пънк Джаз" ще има удоволсtвието да ви срещне с още един не по-малко даровит и заслужил артист от кръга на най-сериозния рокендрол-траш-блус лейбъл в Европа – Voodoo Rhythm Records (Берн, Швейцария)...
Четирима опитни и изявени музиканти от софийската джаз сцена намират обща посока в джаза през 2022 г. и така се заражда формацията J Modules. Това са пианистът Мартин Марков, китаристът Петко Дреников, басистът Михаил Иванов и барабанистът Атанас Попов. Стартират като трио с музиката на Мартин Марков (издават албумите Curves (2018 г.) и New Sight..
Те вече са студенти, но любовта към камерната музика започва от Музикалното училище в София. Първоначално са квартет, но по ред причини се трансформират устойчиво в клавирно трио. Мина е от София, Тодор – от Пловдив, но след 8 клас идва да учи в София, а Филип от Стара Загора, но и неговият музикален път го отвежда в столицата. Техен преподавател по..
Никога не съм си представяла, че ще готвя за слонове в Тайланд! Че аз за себе си рядко подхващам тиган или тенджера. И изведнъж… усвоявах рецептурник за..
Те вече са студенти, но любовта към камерната музика започва от Музикалното училище в София. Първоначално са квартет, но по ред причини се трансформират..
Той е млад мъж в Христова възраст. Поет, писател, музикант, свободен дух с четка в ръка. Той е Росен Карамфилов. Автор на 9 книги, на 20-и май е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg