В срещата в „Джаз клуб“ звучи композицията на пианиста Хърби Хенкок „Джесика“, посветена на неговата дъщеря. Записът е от 1977 година с изпълнение на знаменития квинтет „V.S.O.P.“: Хърби Хенкок – пиано, Фреди Хъбърд – тромпет, Уейн Шортър – саксофон, Рон Картър – контрабас, Тони Уилиамс – барабани. Оригиналната, първа версия на „Джесика“ можем да се намери в албума „Fat Albert Rotunda“. Грамофонната плоча е от 1969 година и съдържа музика за телевизионна продукция, която след време прераства в постоянно детско телевизионно шоу.
Там, сред композициите на Хенкок е разположена и пиесата „Разкажи ми приказка за лека нощ“, „Tell Me A Bedtime Story“ – важна, повлияла на мнозина музиканти творба на пианиста. Близо 10 години по-късно Куинси Джонс прави свой прочит на „Tell Me A Bedtime Story“ и с нов аранжимент включва пиесата в албума си „Sounds...and Stuff Like That!!“ (с две удивителни накрая).
В звукозаписа на „Tell Me A Bedtime Story“ участва и авторът Хенкок като изпълнител на електрическо пиано Fender Rhodes. И тук идва ред на аранжорско-продуцентската находка на Куинси Джонс: той записва в студиото Хърби Хенкок, като го оставя дълго време да свири на електрическото пиано и да импровизира върху собствената си тема, но когато слушаме крайния резултат в албума, след първите няколко такта в записа се чува изненадата: върху соло импровизациите на Хенкок се появява цигулков ансамбъл! Пиано партията в дясната ръка на Хърби изчезва, а на нейно място започват да звучат цигулки. Какво се е случило? След като е записана, импровизацията на Хърби Хенкок е била впоследствие нотирана. Куинси Джонс смесва соло пианото на Хенкок със струнен ансамбъл. Цигулкова група, която се чува в „Tell Me A Bedtime Story“ е съставена от един (!) изпълнител: Хари Лукофски. Той изсвирва на цигулка цялото соло на Хенкок, или по-точно – мелодичната линия в дясната ръка на пианиста. Хари Лукофски свири тази партия последователно 15 пъти, като всичко това е записано на отделни писти на студийния магнетофон. Накрая Куинси Джонс и тонрежисьорът Брус Суедийн (Bruce Swedien) ловко смесват тези 15 цигулкови сола, за да приличат на струнен ансамбъл…
„Tell Me A Bedtime Story“ – фантастична приказка за лека нощ, която може да чуете на 4 март от 23 часа.
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..
16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..
Басистът Даниеле Феббо носи джаза в душата си, въпреки че не би се ограничил в стиловете и експериментите с тях. Първият му досег с музиката е случаен и на шега, но се превръща в любов за цял живот. Тази му любов го води до двете му музикални образования – това в Италиански колеж в Рим и това – в Националната музикална академия в София. Неговият основен..
Въпреки, че не живее в България, не лишава българската сцена от своята музика. Jullzie е автор на песни, продуцент и певица в поп, джаз и електронен стил, докосващ със своята искреност и актуален звук. Това обаче, не ограничава нейните интереси и стилове в музиката, които са широко скроени. През последните месеци Jullzie привлече вниманието на..
"Ние сме заедно в това. И ще преминем през него. Докато стоим заедно!" , е простото, но силно верую, което музикантите от "Елейн" (Eleine) следват при записите на актуалния си студиен албум We Shall Remain, сътворен от прекрасни разрушителни сили. Шведската дарк симфоник метъл сензация "Елейн" (Eleine) най-сетне пристига у нас за хедлайн..
"Когато вражеските самолети се появят, политиците ще се крият по мазетата, а летците ще поемат своя кръст", казва съвсем съзнателно по повод войната между..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Пoредният брой на "Литературата, начин на употреба. На фокус – Полша", осъществен със спомоществователството на Полския институте посветен на Олга..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg